Hlavní obsah

Úročení spotřebitelských úvěrů kleslo

Reklama

6. 9. 2020 14:29

Zatímco v červnu průměrná sazba spotřebitelských úvěrů stoupala, v červenci se vrátila na u předkoronavirovou hodnotu a klesla na 6,62 procenta.

Článek

Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů za červenec 2020.

„Poměrně značné snížení sazeb, které se blíží hodnotám z ledna a února letošního roku, může souviset s přísliby vlády na prodloužení programu Antivirus na další období. K němu pak opravdu došlo, když vláda poslední týden v srpnu odsouhlasila posunutí platnosti programu až do konce října,“ uvedl analytik Broker Consulting Martin Novák.

Jak připomněl, nebylo prodlouženo vynechání plateb za sociální a zdravotní pojištění pro malé podnikatele. Tato výhoda tak k 31. srpnu definitivně končí. Pokud se vládě nepovede prosadit návrh takzvaného kurzarbeitu, tak začátkem listopadu lze podle něj pravděpodobně očekávat nárazový nárůst nezaměstnanosti.

Program Antivirus může mít podle Nováka ten dopad, že drží umělou zaměstnanost. Spolu s vládním moratoriem, které umožňuje spotřebitelům odklad splátek až do října, mohou počátkem listopadu vyvolat vlnu vážných ekonomických problémů jednotlivců či rodin, které v režimu programů nyní fungují. „Pokud k tomu dojde, je pravděpodobné, že z pohledu bank vzroste počet rizikových úvěrů a žadatelů o ně. Právě návrh kurzarbeitu by mohl být určitým řešením, jak pesimistickému scénáři předejít,“ dodal.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované