Hlavní obsah

Vědci z dat vypátrali, kdy se daří šíření covidu nejlépe

Foto: Profimedia.cz

Klíčové je nyní podle vědců pečlivé sekvenování koronaviru, aby se včas zachytily nakažlivější mutace.

Reklama

24. 8. 2021 22:25

Je známo, že chřipka má sezonní charakter, nemoc vrcholí v oblastech mírného podnebí v zimě a v tropických oblastech během období dešťů. Má tedy onemocnění covid-19 podobný charakter?

Článek

Aby vědci na otázku sezonního charakteru covidu-19 odpověděli, porovnali výskyt koronaviru mezi březnem 2020 a březnem 2021 v pěti zemích - Kanadě, Německu, Indii, Etiopii a Chile - s průměrnou denní teplotou, vlhkostí, ultrafialovým zářením a kapacitou vysoušení vzduchu (ADC). Výsledky studie byly publikovány v odborném časopise GeoHealth.

Předchozí studie spojovaly sezonní nárůst šíření respiračních virů, jako je chřipka nebo covid-19, které se šíří kapénkami, s nízkou vlhkostí vzduchu. Autoři tohoto výzkumu však upozorňují, že zmíněný vzorec platí pouze v oblastech mírného pásma, v tropech je chřipka nejsilnější v období dešťů.

Tým porovnával míru šíření covidu-19 s průměrnou denní teplotou, specifickou vlhkostí, ultrafialovým zářením a kapacitou vysoušení vzduchu (ADC) v široké škále klimatických zón. Stejně jako u chřipky dosahoval covid-19 v zemích s mírným podnebím svého maxima v zimních měsících, kdy byla teplota a vlhkost nízká.

V tropických zemích však počet případů vrcholil během letních monzunů, kdy byla vlhkost vysoká, což naznačuje, že sezonnost respiračních virů, jako je chřipka a covid-19, nelze jednoduše vysvětlit pomocí odděleného sledování teploty a vlhkosti v zemích.

Výsledky, publikované v časopise GeoHealth, odhalily, že dvě proměnné - úroveň ultrafialového záření a kapacita vysoušení vzduchu - konzistentně korelovaly s úrovní šíření covidu-19 ve všech pěti sledovaných zemích. Je tak zřejmé, že jasné sluneční světlo a rychlé odpařování je spojeno s poklesem míry výskytu koronaviru, zatímco zatažená obloha a pomalé odpařování zřejmě šíření viru napomáhají.

Pochopení sezonnosti viru bude mít podle vědců zásadní význam pro budoucí úsilí v boji proti jeho šíření. Odborníci upozornili, že lidé mohou potřebovat každoroční posilovací očkování, aby se ochránili před koronavirem a jeho novými variantami.

„V boji proti šíření onemocnění covid-19 bude důležité předvídat jeho sezonnost a zajistit například podání dodatečných vakcín před začátkem vrcholné sezony. Sezonnost je však pouze jedním z faktorů, neměli bychom polevit v ostražitosti jen proto, že je slunečno a sucho,“ uvádí The Guardian.

Některé země se tak rozhodují, že se s covidem-19 budeme muset naučit žít, stejně jako jsme se to naučili v případech jiných onemocnění. Například Singapur se chystá rozvolnit přesně z těchto důvodů. Připravuje tak půdu pro život s koronavirem, stejně jako s jinými běžnými nemocemi, jako je chřipka.

Singapur od začátku ledna 2020, kdy epidemie propukla, oznámil pouze 44 úmrtí na covid-19. V zemi s 5,7 milionu obyvatel přitom za běžného roku zemře až 800 lidí na chřipku.

„Jediný způsob, jak nikde na světě nemít žádná úmrtí na nějakou nemoc, je úplně ji eliminovat, a to se podařilo pouze u pravých neštovic,“ řekl Paul Tambyah, prezident Asijsko-pacifické společnosti klinické mikrobiologie a infekcí.

Reklama

Související témata:

Doporučované