Hlavní obsah

Maláčová se Stačilo? Pro sociální demokracii je příznačná snaha o sebezničení

Foto: Seznam Zprávy

Porotci Seznam Zpráv.

Volební porota Seznam Zpráv tentokrát glosuje námluvy sociálních demokratů s komunisty. Mezi porotci panuje vzácná shoda, že jde ze strany Jany Maláčové o akt zoufalství, který může stranu zcela zničit.

Článek

Volební porota Seznam Zpráv, která pravidelně hodnotí vývoj kampaně před říjnovými volbami a obecněji i dění na tuzemské politické scéně tentokrát odpovídá na tyto otázky:

Je podle vás pro výsledek sociální demokracie v říjnových volbách přínosný postup předsedkyně SOCDEM Jany Maláčové, která se už podruhé pokouší vyjednávat s komunisty? A jak to podle vás celé dopadne?

Pavel Rychetský, bývalý předseda Ústavního soudu, místopředseda tří porevolučních vlád, signatář Charty 77:

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Pavel Rychetský.

Pro sociální demokracii jako politický subjekt je příznačná její opakovaná snaha o sebezničení.

Poprvé tak učinila, když se po únoru 1948 sloučila s KSČ, podruhé tak učinila, když se přimkla k Babišovu ANO, a nyní jsme svědky opět stejně zoufalého kroku, kterým se ukrývá pod pochybnou firmu maskovanou názvem „Stačilo!“.

Nejenže tím definitivně ztrácí svůj autentický charakter a vzdává se svého historického poslání, ale především se tímto krokem stává marginalizovaným politickým subjektem, kterému nemá smysl odevzdávat svůj hlas.

Poslední věrní voliči sociální demokracie by si měli uvědomit, že jejich hlas bude hlasem odevzdaným zločinné komunistické straně a putinovskému modelu barbarského režimu. Doufám, že komunisté i jejich přisluhovači se definitivně octnou za branami Parlamentu.

Kateřina Kadlecová, ředitelka výrobce luxusních vířivek a swim spa, dle Forbesu jedna z nejvlivnějších žen Česka:

Foto: Profimedia.cz

Kateřina Kadlecová.

Není to dobře především pro samotnou SOCDEM. Koketovat s komunisty znamená popřít základní demokratické hodnoty, což už teď je příčinou odchodu řady členů ze strany.

Přijde mi to jako zoufalý počin ve snaze o přežití strany, který naopak může straně přinést definitivní konec.

V obecně levicovém přístupu k ekonomice k sobě zas až tak daleko nemají, ale v principech ukotvení země v západním světě, tam pořád, věřím, mají zásadní rozdíly.

Sociální demokracie promarnila příležitost znovu oživit alternativu na straně liberální levice.

Spoluprací s komunisty se dostanou do nevolitelné krajní levice - bude to vyhozený hlas pro voliče a ještě je to postaví mimo možný okruh spolupráce pro ostatní strany.

Jakkoliv SOCDEM má svůj kredit už dávno pošramocený, tato případná spolupráce může definitivně pohřbít šance na obrodu.

Jako by zapomněli na vlastní historii a komunistické příkoří. Je to překročení všech mezí. S komunisty se prostě nekamarádí.

Dominik Landsman, satirik, spisovatel, kromě jiného autor Deníčku moderního fotra:

Foto: archiv Dominika Landsmana

Dominik Landsman.

Sociální demokracie pod vedením Jany Maláčové najela na strategii „Musíme dostat Janu Maláčovou do Poslanecké sněmovny za každou cenu“ a téhle své strategii podřídila naprosto všechno. Nutno podotknout, že na tuto strategii najela hlavně samotná Maláčová a možná tak ještě Lubomír Zaorálek, který tajně doufá, že se mu podaří nepozorovaně po zádech Maláčové došplhat do Sněmovny rovněž.

Vyjednávání s komunisty o zařazení na jejich kandidátku probíhá skutečně ve stylu „všechno, nebo nic“, přičemž já osobně se přikláním k tomu, že z toho bude právě to nic. Respektive nic bude pro sociální demokracii, která prostě nebude.

Už teď je sociální demokracií vesměs jenom Maláčová, Zaorálek a pár zbylých zoufalců, kteří ještě nestihli teatrálně či v tichosti ze strany vystoupit a kteří věří tomu, že jim Maláčová u komunistů, respektive u Stačilo! zaplatí na kandidátce nějakou hezkou pozici na šedesátém sedmém místě těsně za paní Jarmilou, která je už čtyřicet let v důchodu a předtím profesionálně udávala a v místním JZD byla správkyní rudého koutku.

Sociální demokracie si podle všeho musí místa na kandidátkách Stačilo! skutečně platit. Říkal to Sterzik.

Volební porota Seznam Zpráv

Časosběrný projekt Seznam Zpráv k říjnovým parlamentním volbám. Jak se rozjede kampaň, jaké přijdou aféry, co zahýbe předvolebními průzkumy? Komentují české osobnosti, i slovenský hostující porotce.

Nepředpokládám, že Maláčová bude utrácet peníze za nějaké bezvýznamné nuly ze sociální demokracie, když může sama sobě zaplatit nějaké místo v top trojce na kandidátce v nějakém slibném volebním obvodu. O tom přeci následující volby pro sociální demokracii budou. O tom, aby byla Maláčová v Poslanecké sněmovně.

Do konce prázdnin očekávám tiskovou konferenci, kde sociální demokracie představí svůj volební merch. Nic jiného totiž představit nemůže. Volební program převezme od Stačilo!, které Maláčové zakáže vlastní volební program a donutí ji přizpůsobit se tomu jejich.

Maláčová se Zaorálkem budou stát před novináři jako poslední členové SOCDEM. Maláčová v kšiltovce s nápisem „Make Maláčová poslankyní again“ a Zaorálek v kšiltovce s nápisem „Make Zaorálek makes Maláčová poslankyní again“ a oba dva budou vyprávět, jak našli se Stačilo! programovou shodu.

Jinak abych odpověděl na otázku, tak pro výsledek sociální demokracie ve volbách není vyjednávání s komunisty vůbec důležité, protože po volbách už žádná sociální demokracie nebude.

Ona vlastně není už teď.

Už je jenom Maláčová a Zaorálek.

Pavla Horáková, spisovatelka a překladatelka, držitelka ocenění Magnesia Litera:

Foto: Richard Klíčník

Pavla Horáková.

Pakt s antiliberály je jen dalším špatným rozhodnutím, kterým se donedávna významná strana pokouší zbrzdit svůj volný pád do propadliště dějin.

Vedení SOCDEM je zjevně bližší košile několika teplých míst ve sněmovně než kabát idejí a hodnot. Místo aby kdysi státotvorná strana s bezmála stopadesátiletou historií čerpala ze svých nejsvětlejších dějinných chvil, jako oběť stockholmského syndromu se lísá k těm, kdo jí opakovaně uškodili.

Přesně třicet let poté, co si sociální demokraté v Bohumíně odhlasovali, že s komunisty a vůbec s extremisty se nemluví, neštítí se holportu se spolkem komunistů a národovců. Požehnání Miloše Zemana připomíná polibek smrti – skoro jako by si přál, aby partaj, kterou přivedl do Strakovy akademie hlavním vchodem, jeho samého nepřežila.

Straníci odcházejí, a nejspíš to udělají i pravověrní levicoví voliči, poté, co ty ostatní už dávno vyluxovali populisté. Zatím to vypadá, že v říjnu na sekretariátu poslední zhasne.

Bude to škoda, protože sociálně orientovaná demokratická strana tu chybí, zvlášť v době, kdy se sociální problematika čím dál víc dotýká i prekarizovaných a proletarizovaných středních vrstev.

Jindřich Šídlo, novinář, publicista, komentátor Seznam Zpráv:

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Jindřich Šídlo.

Sociální demokracie, jak jsme ji znali 30 let, už neexistuje, protože už neexistují její voliči. Respektive její někdejší voliči jsou dnes už definitivně někde úplně jinde (ANO, SPD…) a nemají jediný důvod se k sociální demokracii vracet. Není to chyba Jany Maláčové, která do čela strany přišla ve chvíli, kdy už bylo hotovo.

Mluvím o sociální demokracii jako o silné, sebevědomé, demokratické a prozápadní straně, kterou svého času snad i byla, i když ji do této pozice přivedl Miloš Zeman a důležitou roli v ní hráli lidé jako Michal Hašek či Jaroslav Foldyna (za všechny ostatní).

Pád sociální demokracie začal v roce 2010 a zrychlil o tři roky později, kdy se prezidentem stal Miloš Zeman. Jedním z jeho hlavních úkolů bylo zničení ČSSD, s níž měl nevyřízené účty.

Povedlo se mu to a dnes stejný Zeman postrkává „svou“ bývalou stranu do jedné aliance s komunisty. Pokud to tak opravdu dopadne, což stále není jisté a rozhodně bych na to nesázel všechny úspory, zachrání to možná Maláčovou, Zaorálka a případně ještě jednoho dva členy strany, která tím ovšem definitivně ztratí smysl své existence.

Pokud půjdou sociální demokraté do voleb sami, bude to jen o něco rychlejší.

Adéla Šimková, vědkyně, popularizátorka vědy, stojí za projektem Zeptej se vědce:

Foto: archiv A. Šimkové

Adéla Šimková.

Velmi záleží na tom, jaké je názorové složení zbývajícího voličstva SOCDEM. Hádám, že část lidí volí sociální demokracii z tradice, další část kvůli oblíbeným představitelům např. z komunální politiky.

Myslím, že velká část první skupiny odešla po nepovedeném rebrandingu a ztrátě značky ČSSD. Pokud sociální demokracie už nebude samostatně kandidovat vůbec, tyto voliče ztratí úplně.

První odpovědi porotců Seznam Zpráv

Lze předpokládat, že zbývající voliči SOCDEM se dále rozdělí - část bude akceptovat uskupení Stačilo! a vykroužkuje své oblíbené politi/č/ky a část to bude považovat za zradu hodnot. Tak velké roztříštění tak malé voličské základně rozhodně uškodí - takřka žádní voliči nezbydou výměnou za určitou šanci, že se dostane nějaký jeden šťastlivec nebo šťastlivkyně do sněmovny.

Z pohledu vnějšího pozorovatele a s vědomím neznalosti nitra sociální demokracie bych řekla, že celá ta ponižující a nedůstojná anabáze za to nestojí. Chtěla bych si myslet, že to má Jana Maláčová „změřené“.

Zároveň ale koluje informace, že má v celé věci prsty Miloš Zeman. V takovém případě si už vůbec nedokážu představit, že by cílem celé operace bylo zachránit sociální demokracii - spíš to vypadá na hození SOCDEM přes palubu a plnohodnotné připojení pár přeživších ke Stačilo!.

Adam Blaško, slovenský novinář, autor populárního podcastu Piatoček:

Foto: archiv A. Blaška

Adam Blaško.

I my máme na Slovensku komunisty - jen mají alespoň tolik vychování, že to tají. Lidé, jako třeba Robert Fico, který si na přihlášku do KSČ napsal, že je zarytý komunista, si po převratu najednou vzpomněli, že byli u prvního svatého přijímání i u biřmování.

Být komunistou už nebylo cool - a i ti, kteří si kdysi mysleli, že budou nejrovnější mezi rovnými, pochopili, že jakákoli politická kariéra spojená se slovem komunista nemá budoucnost.

Proto mě docela fascinuje, že si Jana Maláčová tuto nálepku - které se snaží zbavit i pravověrní bolševici - dobrovolně nalepila na čelo.

Přinese jí to pozornost, která se v době urputného boje o preference bude hodit? Možná.

Bude ji to bolet, až si tu nálepku bude chtít strhnout a zůstane jí po ní flek a zbytky lepidla? Rozhodně.

Kdo je v porotě Seznam Zpráv

Na úvodní koláži k tomuto článku zleva:

  • novinář, publicista, komentátor Seznam Zpráv, jeden z autorů a moderátor videopodcastu Šťastné pondělí Jindřich Šídlo, vloni vyšla kniha rozhovorů novináře Michaela Rozsypala s Jindřichem Šídlem nazvaná Já si to všechno pamatuju
  • ředitelka výrobce luxusních vířivek a swim spa USSPA Kateřina Kadlecová, dle Forbesu jedna z nejvlivnějších žen Česka, která je zapojená ve výzvě Druhé ekonomické transformace, je členkou představenstva Asociace českého průmyslového designu
  • emeritní předseda Ústavního soudu, právník, ministr spravedlnosti, místopředseda tří vlád, signatář Charty 77 a někdejší senátor Pavel Rychetský, nositel státního vyznamenání Řádu Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy
  • vědkyně, chemička a popularizátorka vědy, Adéla Šimková, její výzkum se soustředí na léčbu rakoviny pomocí chemických látek, které cílí přímo na nádorové tkáně, mimo jiné stojí za projektem Zeptej se vědce, který umožňuje veřejnosti klást otázky odborníkům z různých vědních oborů
  • spisovatelka, překladatelka, moderátorka, držitelka ceny Magnesia Litera za prózu za knihu Teorie podivnosti Pavla Horáková, kromě jiných přeložila do češtiny díla Thomase Pynchona, Kurta Vonneguta, v roce 2000 obdržela Tvůrčí odměnu Obce překladatelů 
  • satirik a spisovatel Dominik Landsman, mimo jiné autor bestselleru Deníček moderního fotra, který se v roce 2021 dočkal i zfilmování, v roce 2020 získal ocenění Kniha roku v kategorii kniha pro děti s titulem Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka Vorána
  • Seznam Zprávy přizvaly rovněž hostujícího porotce ze Slovenska, je jím novinář deníku SME Adam Blaško, kromě dalšího autor úspěšného politického satirického podcastu Piatoček, podílel se také na tvorbě podcastových minisérií jako My se vám ozveme a Transfér

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. Parlamentní volby proběhnou v pátek 3. a v sobotu 4. října 2025. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodníZelení

Doporučované