Hlavní obsah
Online

Přibylo 1074 případů. Češi po návratu z ciziny mají vyplnit formulář

Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Semafor k 18. září 2020

Reklama

18. 9. 5:48
aktualizováno • 18. 9. 19:55

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme online.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Strmý nárůst potvrzených případů koronaviru v Česku pokračuje. Denní přírůstek ve čtvrtek poprvé překonal 3000. Za jediný den testy prokázaly nákazu u 3130 lidí, což je podobný údaj jako za celý měsíc březen. Od začátku září se nákaza prokázala u 19 539 lidí, od začátku epidemie u 44 155 lidí. Aktuálně je v Česku 20 289 nakažených, většina má lehký průběh nemoci. Do páteční 18. hodiny přibylo 1074 nakažených.

- Roste také počet hospitalizovaných a pacientů s covidem ve vážném stavu. V nemocnicích je podle posledních dostupných dat ze středy 413 lidí s nákazou, v těžkém stavu je 91 z nich. Od úterý vzrostl počet hospitalizovaných pacientů o 25 a těžkých případů o deset.

- Hygienici aktualizovali semafor k aktuální epidemiologické situaci v Česku. Praha jako první region má červenou barvu, to znamená trvale narůstající nebo setrvalý trend komunitního šíření nákazy. Oranžovou barvu mají okresy Cheb, Praha - Západ, Praha - Východ, Příbram, Beroun, Mělník, Kladno, Nymburk, Kolín a Uherské Hradiště. Zelenou barvu má většina dalších okresů. Příznivá situace je na severu Moravy, Prachaticku, Českokrumlovsku, Domažlicku, Chomutovsku a v Jindřichově Hradci.

- Praha bude na semaforu červená. Proto od pondělí zavede zákaz výuky na VŠ. Ten nebude platit pro praxi, zkoušení a laboratorní práci. V Praze, Středočeském kraji a okrese Cheb bude od pondělí také povinné nosit roušku i na hromadných venkovních akcích, kde bude ve stejný čas více než 100 lidí.

- Činnost Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) se obnoví. Sdělil to premiér Andrej Babiš (ANO), který obnovu štábu doposud odmítal. Podle něj není ani vyloučené opětovné zavedení nouzového stavu. Záležet bude na ministrovi zdravotnictví, který by měl posoudit legislativní náležitosti navrhovaných opatření.

- Od pondělka by měli lidé vracející se ze zahraničí vyplnit příjezdový formulář. Výjimku mají cestovatelé, kteří navštívili některou z aktuálního seznamu bezpečných zemí.

 • Ve FN Plzeň leží 30 lidí s covidem

  Ve Fakultní nemocnici (FN) Plzeň leží dnes na specializovaném oddělení vyčleněném pro pacienty s prokázanou nákazou koronavirem 30 lidí. To je nejvíc od začátku pandemie na přelomu zimy a jara. Tři z aktuálně hospitalizovaných pacientů jsou ve vážném stavu a jsou napojeni na umělou plicní ventilaci, řekla mluvčí FN Gabriela Levorová. Nemocnice dnes otevřela další oddělení specializované na pacienty s prokázanou nemocí covid-19, kteří potřebují hospitalizaci.

 • Zákaz výuky na VŠ neplatí pro praxi, zkoušení a laboratorní práci

  Zákaz přítomnosti studentů na pražských vysokých školách, který je platný od pondělí 21. září do 31. října, se podle nařízení hygieniků nevztahuje na zkoušení do 10 lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci do 15 lidí a praktickou výuku. Možné jsou také individuální konzultace a návštěvy studoven a knihoven.

 • Stát by lidem na kurzarbeitu platil 70 procent čistého

  Stát by měl lidem na kurzarbeitu platit 70 procent čistého, ale nejvýš celostátní průměrnou mzdu. Vláda by umožnila využití zkrácené práce se státní podporou při vážném ohrožení ekonomiky, epidemii, kyberútoku či přírodní pohromě. Nastavení by kabinet upravil v nařízení. Zaměstnavatelé by hradili sociální odvody z odměny za odpracovaný čas i z příspěvku od státu. Vyplývá to z posledního návrhu zákona s pravidly kurzarbeitu, který na webu zveřejnila vláda. O novele jednala už čtyřikrát. Zatím není jasné, kdy normu schválí.

 • Odboráři: V červených okresech by se mělo přejít na on-line výuku

  Školští odboráři dnes vyzvali zástupce vlády a hygieniků, aby v regionech s nejvyšším rizikem nákazy covidem-19 rozhodli o uzavření škol a přechodu na distanční vzdělávání. Při výuce v rouškách jsou podle nich děti nesoustředěné a neukázněné. Roušky ve výuce se nosí ve školách kvůli zhoršující se epidemické situaci ode dneška v celé ČR. Výjimkou je první stupeň základních škol, hodiny tělocviku, zpěv či hra na dechové nástroje. Epidemií nejhůře postiženým regionem v ČR je Praha. Podle primátora hlavního města Zdeňka Hřiba se proto přesune na mapě regionů podle rizika nákazy do červené barvy, kterou zatím žádný okres nemá.

 • Nemocnice mají zásoby roušek na měsíce

  Nemocnice mají zásoby roušek a respirátorů na dva až šest měsíců. Každý měsíc jich spotřebují většinou desetitisíce. Fakultní nemocnice (FN) v Motole, která je největší v ČR, roušek spotřebuje denně 5000 kusů. Epidemie koronaviru ochranné prostředky prodražila, ceny stále nejsou na částkách před epidemií. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pražskými nemocnicemi. Nemocnice se začaly předzásobovat ochrannými prostředky již začátkem roku, od 18. března pak bylo zakrytí úst povinné pro každého člověka všude mimo domácnost. V dalších měsících se povinnost zmírňovala, v září zase míst, kde je nutné mít roušku, přibývá.

 • Piráti chtějí rychlé kurzy pro zaškolení lidí na trasování

  Rychlé kurzy pro zaškolení lidí na trasování kontaktů nakažených koronavirem, zvýšení povinných rozestupů na akcích v rizikových regionech nebo preventivní testování zaměstnanců sociálních zařízení patří mezi návrhy Pirátů na řešení koronavirové pandemie. „Jde o to masivně a velmi rychle zainvestovat do nárůstu testovací a trasovací sítě, aby nárůst rostl geometrickou řadou úměrně počtu nakažených,“ řekla první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. Strana též navrhuje celorepublikový program rychlokurzů pro zaškolení nových osob způsobilých pro trasování, podle Richterové by se mohli zapojit nezaměstnaní, dobrovolní hasiči nebo studenti vysokých škol. Zároveň Piráti chtějí zapojit do testování například lékárny nebo málo využité hotely.

 • Praha zavádí od 18:00 zákaz návštěv v nemocnicích

  Od pátečních 18:00 platí na měsíc zákaz návštěv ve všech pražských zdravotnických zařízeních a sociálních službách. Uvedla to pražská hygienička Zdeňka Jágrová.

 • Soud v Praze chyboval, když v červnu zamítl žalobu na roušky

  Městský soud v Praze chyboval, když v červnu odmítl návrh advokáta Adama Černého, který se domáhal zrušení opatření Ministerstva zdravotnictví o povinném nošení roušek. Ministerstvo krátce před tím nahradilo napadené opatření jiným a soud Černému nepovolil, aby svůj návrh přesměroval proti novému předpisu. Podle Nejvyššího správního soudu (NSS) se soud měl návrhem zabývat, protože kvůli neustálým změnám by jinak nebylo možné dosáhnout soudního přezkoumání žádného opatření.

  Více v následujícím článku

 • O víkendu se v Praze otevřou tři nová testovací místa

 • Pošta již doručila roušky pro seniory na všechny adresy

  Doručovatelé České pošty již roznesli všem téměř třem milionům lidí starších 60 let do schránek zásilky s rouškami a respirátorem. Dnes ve čtvrtém dni doručili roušky na zbývající asi pětinu adres. „Pokud obyvatelé starší 60 let nenašli z jakéhokoliv důvodu zásilku ve své schránce, mají možnost v příštím týdnu navštívit jakoukoliv pobočku, kde jim bude vydána náhradní zásilka,“ řekl Ivo Vysoudil z tiskového oddělení.

 • Ve Středočeském kraji bude povinné nosit roušku i na akcích venku

  V celém Středočeském kraji bude od pondělí povinné nosit roušku i na hromadných venkovních akcích, kde bude ve stejný čas více než 100 lidí. Nařízení se týká akcí, jako jsou slavnosti, divadelní a filmová představení, sportovní a jiná shromáždění, a trhů, rozhodli dnes středočeští hygienici. Ve Středočeském kraji je nyní ve druhém stupni rizika většina okresů. V prvním, nižším stupni rizika, jsou Benešov, Kutná Hora, Rakovník.

 • Od pondělí jsou v Praze roušky nad 100 lidí povinné i venku

  Od pondělí budou v Praze povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Vyplývá to z nařízení, které na webu zveřejnila Hygienická stanice Hlavního města Prahy. Výjimku budou mít děti do dvou let, lidé s poruchou intelektu, herci, hudebníci, moderátoři a sportovci při tréninku či zápase. Chystané opatření oznámila ve čtvrtek ředitelka stanice Zdeňka Jágrová na jednání pražského zastupitelstva. „U hromadných akcí s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob konaných ve venkovních prostorech sehrává roli (…) také předpoklad, že návštěvníci mohou být z různých regionů, případně i ze zahraničí, a zvyšuje se tak pravděpodobnost přenosu a dalšího šíření nákazy daleko za hranice místa konání akce,“ uvedli v opatření hygienici.

 • Nová opatření ve Zlínském kraji

  Hygienici zpřísnili opatření proti koronaviru na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Kroměřížsku. Lidé budou muset mít povinně od pondělí na hromadných venkovních akcích nad 100 lidí roušky. Ve Zlínském kraji také budou muset mít nově přijímaní pacienti v sociálních zařízeních negativní test na koronavirus.

 • Počet nakažených vs. počet testů. Co říkají čísla?

  Koronavirus se rychle šíří Českou republikou, jen za čtvrtek přibylo přes tři tisíce nakažených. Kromě toho, že se více testuje, zvyšuje se také procento pozitivních testů z jejich celkového počtu.

  Více se dočtete v článku:

 • Babiš: Po bitvě je každý generál. I dnes část lidí nechce nosit roušky

  V srpnu nikdo nepredikoval, že přijde takový nárůst, řekl Andrej Babiš na to, zda nebylo chybou vyčkávat se zpřísněním epidemiologických opatření. „Po bitvě je každý generál. I dnes část lidí nechce nosit roušky. To není dobře, ale doufejme, že když je teď situace, jaká je, lidé změní názor a budou chápat, že stoupá počet hospitalizovaných. Měli bychom být solidární a vnímat tuhle situaci,“ dodal Babiš.

 • Vyhlášení nouzového stavu se nedá vyloučit. Je to na Vojtěchovi, řekl Babiš

  „Vyhlášení nouzového stavu se nedá vyloučit. Je to otázka na ministra zdravotnictví, ten musí posoudit, že jsou navrhovaná opatření v souladu se zákony. V pondělí se to od ministra dozvíme. Teď to nemohu říct,“ odpověděl na otázku České televize premiér Andrej Babiš.

  „Ministr Vojtěch teď musí řešit věci, které nikdo v historii neřešil,“ řekl Babiš na dotaz, zda neuvažuje o odvolání Adama Vojtěcha z funkce. O dalším postupu v případě koronavirové pandemie a možných opatřeních má vláda jednat v pondělí.

 • Babiš: V čele krizového štábu bude Hamáček. Problém byla komunikace

  „Zjistil jsem, že spolupráce mezi Ministerstvem zdravotnictví, integrovaným centrálním řídícím týmem a kraji není ideální. Krizový štáb, který jsme měli v první vlně, má zkušenosti. Hejtmani si přejí spolupráci s panem Hamáčkem, je už vyzkoušená. Za první vlny měl ale štáb jinou roli, musíme proto mluvit o změnách statusu,“ řekl premiér Babiš na ČT. To, že bude předseda ČSSD v čele krizového štábu, je podle něj jisté.

 • Obce chtějí zástupce v Ústředním krizovém štábu. Chybí jim informace

  Sdružení místních samospráv požaduje, aby obce měly alespoň dva své zástupce v Ústředním krizovém štábu (ÚKŠ), jehož činnost má být obnovena kvůli zhoršující se epidemické situaci ohledně nového typu koronaviru. Nominovat by je měly obecní svazy, uvedl dnes v tiskové zprávě předseda sdružení Stanislav Polčák (STAN). Zapojení obecních samospráv do činnosti štábu je podle sdružení důležité kvůli tomu, aby se lépe dostávaly informace přímo do obcí.

 • Hřib: Zavření středních škol v Praze je nezbytné. Studenti to zvládnou

  „Od pondělí bude zavedena distanční výuka na vysokých školách s výjimkou praktické výuky. Pro distanční výuku na středních školách nakonec Krajská hygienická stanice Praha nevidí z epidemiologického hlediska nyní důvod a situaci vyhodnotí příští týden na základě dat od Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Z mého pohledu je však toto opatření nezbytné, a proto jsem jej navrhoval už na začátku tohoto týdne. Studenti na SŠ by zvládli distanční výuku bez problémů. Na neděli chci svolat bezpečnostní radu kraje. Nadále také pracujeme na rozšiřování testovací kapacity na území Prahy a chceme otevřít nová odběrová místa,“ řekl primátor Zdeněk Hřib redakci Seznam Zpráv.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.