Hlavní obsah

Opilí okupanti brání lidem utéct ze zatopené vesnice, viní Kyjev Rusko

Foto: telegram/mvs_ukraine

Následky katastrofální povodně v obcích pod zničenou Kachovskou přehradou.

Reklama

7. 6. 19:36
aktualizováno • 7. 6. 22:32

Stovky obyvatel Ruskem okupovaných oblastí Ukrajiny stále čekají na záchranu ze zatopených domů. Někteří se snaží evakuovat na vlastní pěst. „Opilí ruští vojáci“ jim však brání v opuštění zaplavených oblastí, tvrdí Ukrajina.

Článek

Ukrajinská armáda obvinila ruské jednotky z toho, že lidem v okupovaných oblastech brání v evakuaci. Vojáci prý zablokovali všechny cesty z vesnice Kozachi Laheri a její obyvatelé nemají, jak utéct před záplavami.

Obyvatelé měst a vesnic ležících na levém břehu Dněpru, který kontrolují ruské síly, si od úterý stěžují na nedostatečné evakuační úsilí proruských úřadů. Tvrdí, že žádná organizovaná operace neexistuje a při záchraně života se musejí spoléhat výhradně sami na sebe.

Ze zatopených oblastí se proto často pokouší dostat na vlastní pěst. Jako například obyvatelé okupované ukrajinské vesnice Kozachi Laheri, kterou stejně jako několik dalších obcí zatopila voda z protržené Kachovské přehrady. Poté, co se nedočkali pomoci od proruských úřadů, se rozhodli evakuovat sami.

„Opilí ruští vojáci však zablokovali všechny možné cesty k opuštění obce a evakuaci zakázali,“ ohlásil ukrajinský generální štáb. Citoval ho server Ukrajinska Pravda.

Podle něj dokonce ruské jednotky v další z obcí, v Holé Prystani, vyhánějí majitele dvoupatrových budov z jejich domovů, aby se v nich mohli sami usadit. Na střechách domů pak údajně zaujímají palebné pozice.

Průvodce katastrofou, kterou způsobilo protržení Kachovky

Ukrajina se potýká s následky mimořádné katastrofy způsobené zničením hráze Kachovské přehrady. Podívejte se na detailní přehled míst zasažených vlnou a záběry, které mapují dopad pohromy na města a vesnice podél řeky Dněpr.

Evakuace vázne, stěžují si lidé

Voda z protržené Kachovské přehrady v úterý zaplavila řadu obcí po proudu řeky Dněpr. Zatímco ukrajinská strana okamžitě odstartovala masivní evakuaci obyvatel, představitelé okupovaných oblastí zpočátku tvrdili, že není nutná.

Svá slova později mírnili a evakuaci obyvatel přece jen zahájili. Podle Moskvou dosazeného starosty města Nová Kachovka Vladimira Leonťjeva už tamní záchranné složky evakuovaly přes 900 lidí.

Jak ale popisují místní obyvatelé, záchranné akce na levé straně Dněpru stále váznou a stovky lidí nadále zůstávají uvězněné ve svých zpola zatopených domovech, zatímco hladina vody stále stoupá.

„Celá ulice sedí na střechách a prosí o pomoc. Zvířata se topí a vyjí,“ popsala situaci na místě pro list The Washington Post obyvatelka okupované obce Olešky, které je pravděpodobně nejvíce postiženým místem na Rusy kontrolované straně řeky.

Šéf správy okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo váznoucí evakuaci vysvětluje tím, že řada obyvatel odmítá opustit své domovy. Z prodlev v záchranných akcích viní také Ukrajince, kteří prý od úterý oblast ostřelují. Kyjev obvinění odmítá.

Zaplavená oblast očima pomocníků

Nekonečná vodní plocha, vyplavené ryby, ale hlavně lidé, kteří potřebují pomoci. S tím vším se na cestě setkal Andrew Negrych, vedoucí týmu, jenž jede pomáhat do zatopené Chersonské oblasti. Seznam Zprávy jeho výpravu sledují.

Záchrana svépomocí

Do evakuačních operací v okupovaném městě Olešky se pro údajnou nečinnost proruských orgánů začala zapojovat celá řada dobrovolníků a příbuzných uvázlých obyvatel. Jejich snahy ovšem brzdí ruští okupanti, kteří je do města odmítají pustit.

„Tamní úřady nepomáhají. Jen to brzdí, protože nepropouštějí autobusy a čluny, které jsme si zaplatili, aby mohly projíždět k dobrovolníkům,“ tvrdí Jaroslav Vasyljev, který má v zatopené oblasti otce.

Poté, co se několik hodin marně snažil spojit s proruskými úřady, které mají řešení mimořádných událostí, jakými jsou záplavy, na starosti, se do situace rozhodl sám vložit a na sociální síti Telegram založil chat pro koordinaci evakuačních akcí.

Obyvatelé zatopených oblastí se často při záchraně života musí spoléhat výhradně sami na sebe. „Snažíme se pomoci vlastními silami,“ uvedla pro The Washington Post žena, která si přála zůstat v anonymitě.

„Ve městě jsou ne zcela zaplavené oblasti, které umožňují několika mužským rukám vytáhnout zpod trosek člun,“ dodala s tím, že díky plavidlům pak mohou evakuovat další obyvatele.

Do záchrany obyvatel v Ruskem okupovaných oblastech se tajně zapojují i ukrajinské složky, které na místo oficiálně nemají přístup. Obyvatelům vesnic, jako je Oleška, například z dronů shazují láhve s pitnou vodou (více zde).

Video: Jak Ukrajinci pomáhají na okupovaném břehu

Na Ruskem kontrolované straně Dněpru uvázla po protržení Kachovské přehrady řada lidí ve svých domech. Ukrajinci se na sociálních sítích chlubí, že i tam pomáhají.

O nedostatečné evakuaci se píše i v Rusku

Zprávy o tom, že evakuace v Ruskem kontrolovaných oblastech provází řada komplikací, se objevily i v oficiálních ruských médiích. Ta citovala několik obyvatel okupované obce Hola Prystaň, kteří si stěžují, že proruské orgány nemají dostatek člunů pro evakuaci všech uvázlých obyvatel.

„Volali jsme na ministerstvo pro mimořádné situace, řekli nám, že nemají čluny. Stojí u zatáčky, kde není voda, a čekají, až lidi přivezou na člunech,“ uvedla pro server Gazeta.ru Lilia, obyvatelka Holé Prystaně.

Její sousedka Anastázie zase popsala, že zatímco ona sama nyní pobývá v zahraničí, její rodiče uvázli v zatopeném domě a stále čekají na evakuaci. Na místo prý už jednou přijel evakuační člun, odvezl ovšem pouze tři z celkem osmi lidí, kteří v domě přebývali. Pro zbytek neměl místo. Místo toho, aby je z vesnice, kde stále stoupá hladina vody, někdo okamžitě evakuoval, jim záchranáři poradili, aby si vylezli na střechu domu a čekali.

Také ruská státem řízená agentura TASS informovala o případech obyvatel, kteří stále čekají na evakuaci ze zatopených vesnic.

Přibližně sto lidí ve vesnici Korsunka uvázlo společně na dače (venkovském sídlu či chatě, pozn. red.), oznámil ve středu proruský starosta Nové Kachovky. „Probíhají práce na záchraně lidí, kteří v současné době potřebují evakuaci,“ dodal Leonťjev.

Reklama

Doporučované