Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ministři zahraničí Evropské unie se dohodli na zrušení hospodářských sankcí vůči Sýrii, oznámila šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová po jednání unijních ministrů obrany a zahraničí. Rovněž uvedla, že Evropská unie v souvislosti s katastrofální situací v Pásmu Gazy chystá revizi asociační dohody s Izraelem, která posiluje vzájemné vztahy mezi Unií a židovským státem.
„Dnes jsme přijali rozhodnutí zrušit naše hospodářské sankce vůči Sýrii. Chceme pomoci syrskému lidu obnovit novou, inkluzivní a mírovou Sýrii. EU vždy stála na straně Syřanů po celých posledních 14 let - a bude tak činit i nadále,“ napsala šéfka unijní diplomacie na síti X. Damašek rozhodnutí vítá, syrský ministr zahraničí Asaad Šíbání uvedl, že rozhodnutí EU posílí bezpečnost a stabilitu země.
Změna politiky Evropské unie přichází poté, co prezident Donald Trump minulý týden prohlásil, že nařídí zrušení amerických sankcí vůči Sýrii. Evropský blok již zmírnil sankce vůči arabské republice týkající se například energetiky a dopravy, jakož i souvisejících finančních transakcí. Někteří představitelé se domnívali, že tato opatření nejsou dostatečná, aby pomohla podpořit hospodářskou obnovu země. „Evropská unie chce dát šanci Sýrii začít znovu (…), ale očekáváme také inkluzivní politiku uvnitř, která zahrnuje všechny skupiny obyvatelstva a náboženské skupiny,“ uvedl v písemném prohlášení německý ministr zahraničí Johann Wadephul.
Budoucnost asociační dohody s Izraelem je nejasná
Šéfka diplomacie EU v úterý večer novinářům sdělila, že Evropská unie kvůli katastrofální situaci v Pásmu Gazy přehodnotí asociační dohodu s Izraelem. Mezinárodní tlak na Izrael se v posledních dnech zvýšil.
Kaja Kallasová uvedla, že „silná většina“ ministrů zahraničí EU, kteří se v úterý sešli v Bruselu, se vyslovila pro revizi asociační dohody ve světle událostí v Pásmu Gazy. Francouzský ministr zahraničí Jean-Noel Barrot rozhodnutí EU uvítal a uvedl, že tento krok podpořilo 17 z 27 členských států. „Situace v Gaze je katastrofální. Pomoc, kterou Izrael povolil, je samozřejmě vítaná, ale je to jen kapka v moři,“ řekla Kallasová a dodala, že sankce proti násilným izraelským osadníkům má EU připravené, jeden členský stát je ale prozatím blokuje.
K pozastavení platnosti asociační dohody s Izraelem už dříve vyzvaly Španělsko a Irsko. Smlouva z roku 2000 upravuje politický dialog mezi EU a Izraelem. Jejím cílem je posilování partnerství a vzájemných vztahů, které jsou podle dokumentu založené na dodržování lidských práv a demokratických principů.
„Opírá se to o článek 2 asociační dohody mezi Izraelem a Evropskou unií, který hovoří o lidských právech,“ řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský na dotaz ČTK, co znamená přezkoumávání dohody EU a Izraele. „My jsme k tomu měli poměrně bohatou diskuzi, kde se utvořily, řekněme, dva tábory. V jednom bylo 17 států, my jsme byli v té druhé skupině prosazující zdrženlivější postup, ale budiž. Kaja Kallasová si z toho odnesla, že Evropská unie provede určité přehodnocení,“ uvedl Lipavský.
„Já si myslím, že je potřeba s Izraelem mluvit. Když mluvím s izraelským ministerstvem zahraničních věcí, což bylo shodou okolností v sobotu, tak samozřejmě humanitární situaci v Gaze zmiňuji,“ řekl ČTK šéf české diplomacie. Česko v úterý dopoledne na jednání zastupoval náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec, odpoledne pak ministr Lipavský.