Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Prezident Petr Pavel nedávno v podcastu Bruselský diktát Hospodářských novin naznačil svůj pohled na vládu, která vzejde z podzimních sněmovních voleb. Byť hodlá respektovat jejich výsledek, jsou oblasti, na které si „posvítí“. Šero nechce nechat zejména v zahraniční politice, v níž má dle ústavy nezpochybnitelné pravomoci.
„Vzhledem k tomu, že prezident je volen v přímé volbě a byl jsem zvolen většinou občanů, tak předpokládám, že zastupuji mandát, který jsem dopředu jasně avizoval, to znamená zakotvení České republiky v NATO a Evropské unii. Proto bych považoval za naprosto nezodpovědné, kdybych se této otázce nevěnoval i při sestavování vlády,“ řekl Pavel s tím, že bude věnovat velkou pozornost tomu, aby lidé, kteří budou Česko v exekutivní rovině zastupovat, drželi tuto linii.

Prezident Petr Pavel naznačil, kde nehodlá ustoupit.
Podle zdrojů redakce blízkých Hradu tím prezident vyslal jasný a hlavně včasný signál opozičnímu hnutí ANO, aby v případě volebního vítězství „nepustilo“ klíčové posty partajím či hnutím, jež volají po vystoupení z EU či NATO. Tím se netají například hnutí Stačilo! či SPD, ačkoli to už svoji rétoriku začalo lehce mírnit.
Prezidentův vzkaz každopádně v hnutí ANO zaznamenali a podle místopředsedy Karla Havlíčka bude ANO v případě volebního vítězství vybírat ministry, i koaliční, kteří jasně podporují setrvání v EU a NATO. „Pokud budeme u vlády, jakákoliv diskuze o vystoupení z EU či NATO pro nás není téma. A vědí to všichni aktéři politického dvorku v České republice,“ uvedl Havlíček pro Seznam Zprávy.
Posílení NATO i cesta z marasmu
Zároveň doplnil, že stejně tak to vědí všichni v zahraničí. „Setkávám se s většinou velvyslanců v Česku, jezdím do zahraničí. Třeba minulý týden jsem jednal s nejvyššími představiteli Velké Británie včetně ministrů. Všichni oceňují, že chceme posilovat pozici NATO. Evropští lídři pak to, že i když tvrdě kritizujeme současný establishment EU, tak nejsme destruktivní, ale ukazujeme, jak ze současného marasmu ven,“ dodal. ANO bude podle něj sebevědomě hájit zájmy Česka, aniž by zničilo vztahy se spojenci.
Ve Stačilo! i SPD, jejichž představitelé volají po referendech o setrvání v EU a NATO, o postojích ANO podle Havlíčka moc dobře vědí. „V rámci EU nebudeme mít problém se tvrdě vymezit, na rozdíl od vlády Petra Fialy, která současnou Evropskou komisi podpořila takřka ve všem, ale nebudeme hrát na strunu vystoupení z EU. Stejně tak přes NATO nejede vlak,“ zdůraznil druhý muž hnutí ANO.

Šéfa ANO Andreje Babiše a šéfa SPD Tomia Okamuru dělí pohled na setrvání Česka v EU. V případě NATO se Okamura mírní.
Z Havlíčkova vyjádření vyplývá, že případné koaliční spojení ANO a Stačilo! je alespoň z tohoto důvodu málo pravděpodobné. „Jsme euroskeptičtí i natoskeptičtí a považujeme obě instituce spíše za součást problémů než za součást řešení. Tedy můj osobní názor je, že kdyby dneska bylo referendum, o které chceme usilovat, tak bych osobně hlasoval pro vystoupení z obou institucí,“ potvrdil redakci předseda Stačilo! Daniel Sterzik alias Vidlák.
Stačilo! nekšeftuje, říká Konečná
Hnutí Stačilo! má podle něho ve svém programu rozvolňování vazeb s Evropskou unií a s NATO a naopak posilování vazeb se zeměmi středoevropského prostoru.
„Tím je myšleno Slovensko, Maďarsko, státy Balkánu, prostě země nám kulturně a politicky blízké,“ dodal. Na dotaz, zda by Stačilo! neustoupilo ze své antiunijní a antialianční rétoriky v případě, že by bránila případné povolební spolupráci, Sterzik odpověděl, že na podobné dotazy je ještě čas. „Naše politika je nicméně toto, nehodláme v našich postojích nijak lavírovat. Na případná povolební vyjednávání si budeme muset počkat,“ uzavřel.
Šéfka komunistů a hlavní tvář Stačilo! Kateřina Konečná Seznam Zprávám neprozradila, jak by v referendu hlasovala, upozornila nicméně, že s programem hnutí Stačilo! nekšeftuje. „A nemění ho za koryta – to jsme dokázali v evropských i krajských volbách. Čím silnější mandát od voličů dostaneme, tím snazší bude vyjednávání s tím, kdo bude respektovat náš program, nicméně tato otázka je zatím předčasná,“ podotkla.
Podpora Stačilo!, které se podle průzkumů pohybuje kolem šesti procent, však pro ANO nemusí spočívat pouze v koaličním partnerství. Ve hře je i varianta tiché podpory ve Sněmovně, spekuluje se například o tom, že by ANO mohlo pro Konečnou vyjednat křeslo předsedkyně Sněmovny.
Okamura mírní rétoriku
Jako komplikovanější se jeví případné vyjednávání ANO s hnutím SPD a jeho novými spojenci – Trikolorou, PRO a Svobodnými. Byť pro šéfa ANO Andreje Babiše není tato parta vysněným spojencem, spíše naopak, čísla z předvolebních průzkumů je svádí dohromady.
Bez hlasů SPD se ANO, které by podle aktuálního volebního modelu agentury STEM získalo 32,3 procenta hlasů voličů, patrně neobejde. Preference SPD mírně rostou, nyní by získala 12,6 procenta. A to už by na společnou sněmovní většinu stačilo.
Za pozice ve vládě by ale SPD muselo zmírnit svoji rétoriku. Zejména tu zaměřenou na NATO a částečně i EU.
Podle politologa Milana Školníka umírněnost v SPD už začíná probublávat. „Zejména v euroskepticismu a zahraničněpolitických oblastech je cítit, že už nejsou tak tvrdí. Ty tvrdé voliče si nyní bere Stačilo!, ty středně umírněné SPD. A ty hodně umírněné euroskeptiky má ANO a do určité míry i Motoristé,“ sdělil redakci.
Pokud tedy jde o zahraničněpolitickou linku, bylo by podle Školníka schůdnější, kdyby ANO vytvořilo koalici s SPD než se Stačilo!
Šéf SPD Tomio Okamura Seznam Zprávám sice potvrdil, že v případě referenda by hlasoval pro vystoupení z EU, v případě NATO by tak razantní už nebyl.
„Co se týče referenda o NATO – jelikož jsem pro mír a nechci žádné zatahování do války a také se mi líbí neutralita Rakouska či Švýcarska –, tak mi můj pocit říká hlasovat pro vystoupení,“ uvedl. Dodal, že současná situace po čtyřletém vládnutí Fialovy vlády je podle něj „bohužel taková, že naše armáda je v nejhorší situaci za dobu samostatné České republiky“.
NATO jako z nouze ctnost
Podle Okamury Česku chybí vojáci, materiál a technika. „Proto v tuto chvíli nemáme technicky armádu, která je schopna chránit území České republiky a naše občany, a nemůžeme se tedy ocitnout v bezpečnostním vakuu. Nezbývá než teď setrvat ve stávající struktuře, byť jsem k tomu velmi kritický,“ shrnul pro Seznam Zprávy.
Připomněl také, že je potřeba posilovat bezpečnostní spolupráci se zeměmi V4 a budovat armádu, která bude schopna chránit území České republiky a občany.
Na druhou stranu je to právě Okamura, který se staví proti zvyšování výdajů na obranu, označuje to za nekoncepční a skokové. Nesouhlasí, aby se na obranu za každou cenu utrácelo určité procento hrubého domácího produktu (HDP) ročně, výdaje se mají přizpůsobovat aktuálním potřebám a možnostem.
Pokud hnutí ANO v říjnu z voleb vyjde jako vítěz bez jednobarevné většiny, musí se připravit na tvrdá povolební jednání. Celou politickou scénu pak čeká broušení hran.
A právě ostrému sporu a povolebnímu chaosu chce prezident Pavel podle diplomatického zdroje předejít. „Právě proto začal už nyní upozorňovat na to, co je pro něj zásadní a kde nehodlá couvnout. Sice jeho výroky cílí hlavně na hnutí ANO, ale určitý vzkaz tím vysílá i dnešním vládním stranám, aby v případě nutnosti prokázaly státotvornost,“ naznačil zdroj.
Zvítězí pragmatici?
Podobně to vnímá i politolog Milan Školník, podle kterého prezident naznačuje, že chce, aby povolební jednání proběhla hladce. „Politika je nyní zamrznutá na dva tábory, ale po volbách bude všechno jinak. Lidovci, část ODS i STAN se mohou projevit pragmaticky,“ poznamenal.
Každopádně STAN podle svého místopředsedy a europoslance Jana Farského ze slov prezidenta žádný signál nečte. „Jako vzkaz mně to vůbec nepřišlo. Máme v tom jasno – s ANO ne,“ zdůraznil.