Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pod holding Úsovsko sídlící na Olomoucku patří přes třicet společností se záběrem do zemědělství, potravinářství, průmyslu a energetiky. Ve finančním roce 2024 skupina utržila 2,8 miliardy korun a vydělala čistého 299 milionů. V obou případech šlo ale o zhoršení výsledku z předchozí doby.
Za rok 2023 skupina ohlásila tržby 2,9 miliardy korun a zisk 355 milionů korun. V obou letech si pomohla prodejem pozemků.
„Část příjmů byla z prodeje stavebních pozemků, ale také z prodeje části firmy Úsovsko Energo 4“ vysvětlil Milek. „Kdysi dávno jsme nakupovali pozemky, máme přes 10 tisíc hektarů. Oslovují nás developeři, protože potřebují pozemky na silnice, cyklostezky atd. Občas něco prodáme a máme z toho příjem,“ uvedl.
Předloni se například podařilo zpeněžit pozemky pro výstavbu dálnice D35. V roce 2024 vedle některých pozemků Úsovsko také prodalo podíl 80 procent ve firmě Úsovsko Energo 4 s bioplynovými stanicemi.
Naopak koncern koupil poloviční podíl ve společnosti Leštinská Invest, který staví bytový dům v Zábřehu. Pořídil také zbývající podíl ve společnosti Nodig-Tec, která staví potrubí, vrty a protlaky pod komunikacemi. Získala také 20 procent ve společnosti AGRITEC, výzkum, šlechtění a služby, která působí v zemědělském výzkumu.
Pokud se podíváme jen na zemědělskou oblast, firmě se příliš nedařilo. Jedna z nejdůležitějších společností ve skupině Úsovsko Agro hlásí ztrátu devět milionů korun, přestože její součástí je v posledních letech zisková výroba mléka. Prodělala také společnost Mohelnice Agro, Úsovsko EKO s chovem dobytka a Farma Dětřichov.
Ztráty ze zemědělství ale vykompenzovala potravinářská výroba. Ta se ve skupině kolem exministra opírá zejména o firmu Úsovsko Food, výrobce müsli tyčinek Fit. Její obrat se zvýšil z 670 na 722 milionů Kč a čistý zisk z 20 na 36 milionů korun. Devadesát procent výrobků přitom firma exportuje do zahraničí.
Když sečtu živočišnou a rostlinnou výrobu a potravinářství, jsme na nule. Myslím, že tak skončila většina podniků v České republice.
„Když sečtu živočišnou a rostlinnou výrobu a potravinářství, jsme na nule. Myslím, že tak skončila většina podniků v České republice,“ říká Milek. Situace v oboru je podle něj špatná, protože náklady jsou stále vysoké a realizační ceny nízké. Tvrdí však, že negativní vliv má i prodloužení bezcelního obchodu s Ukrajinou.
„Také ekologické zemědělství je katastrofální. S covidem se v Německu snížila spotřeba bio výrobků. V potravinářství, pokud má být ziskové, musíte investovat a k tomu potřebujete rentabilitu tržeb kolem deseti procent,“ uvedl.
V holdingu pokračovala také likvidace a prodej ovocných sadů. Produkce je dlouhodobě ztrátová, což Milek vysvětluje levnými dovozy z Polska a jiných zemí, podvody s původem ovoce a také politikou obchodních řetězců. Historicky přitom mělo Úsovsko přes 350 hektarů ovocných sadů, nyní už má jen kolem 40 hektarů. Podle něj bude redukce pokračovat i letos.
Úsovsko také dál připravuje projekt několika větrných turbín na Mohelnicku, do kterých investuje stovky milionů korun. Na polích s horší bonitou v okolí Maletína, Krchleb a v Horní Loděnici pak plánuje postavit solární parky.
Do celého holdingu spadá také společnost Fortex - stavby, která staví například průmyslové haly a čističky odpadních vod. Loni hospodařila s čistý obratem 145 milionů korun a čistým ziskem 6,5 milionu Kč. Společnost Fortex - AGS, která se zabývá kromě kovovýroby také dealerstvím vozů Volkswagen, měla obrat 591 milionů a zisk 7,4 milionu korun.
Jiří Milek je největším akcionářem celého koncernu. O skupinu se dělí s Martinem Novákem a dalšími investory z Moravy.
Jedním z nejnovějších oborů, do nichž se holding nyní pustil, je pivovarnictví. V roce 2024 dokončil spolu s Kofolou převzetí skupiny Pivovary CZ, která vyrábí pivní značky Litovel, Holba a Zubr. V nové mateřské společnosti Pivovary Triangl má podíl dvacet procent. Skupina zatím výsledky nezveřejnila.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.