Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Naši nepřátelé v roce 1920 rozhodli, že Maďarsko bude malé a chudé. My jsme tady od toho, abychom to změnili. Chceme Maďarsko opět velké a bohaté,“ prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán s odkazem na svou „velkou strategii“.
Šlo o další narážku na Trianonskou mírovou smlouvu, která po první světové válce zredukovala rozlohu Maďarska na třetinu.
Překladatelům do angličtiny lídr vládnoucí strany Fidesz doporučil, aby místo slova „big“ použili výraz „great“ podobně jako v hesle amerického prezidenta Donalda Trumpa „Make America Great Again“ – aby prý „nedošlo k diplomatickému skandálu“.
Od Orbánova sobotního projevu se očekávala zásadní sdělení. Šlo totiž o každoroční ideologickou řeč na letním festivalu Tusványos v Rumunsku, kam se sjíždí příznivci Fideszu z Maďarska i z maďarské menšiny v rumunském Sedmihradsku.
Letos však premiérův projev zazněl v situaci, kdy je vláda pod tlakem: Fidesz v průzkumech po 18 letech sesadila z prvního místa nová opoziční strana Tisza Pétera Magyara. Nedávný pochod Budapest Pride se navíc změnil v protivládní manifestaci, které se zúčastnily statisíce lidí.
Magyar o mafiánském gangu
Právě Péter Magyar v pátek zopakoval výzvu k předčasným parlamentním volbám už v říjnu. Orbán dřívější volby odmítl. Nové poslance mají Maďaři vybrat příští rok na jaře.
„Naše země a maďarští občané už nechtějí čekat dalších devět měsíců,“ napsal v pátek Magyar. Orbánovu vládu označil za „mafiánský gang“ a kritizoval ji za neschopnost řešit hospodářskou krizi, inflaci i korupci. Podle něj je čas ukončit „ostudnou éru“ a vrátit Maďarsko na cestu rozvoje.
„Od roku 1990 v Maďarsku nikdy nebyly předčasné volby. Proč by měly být? Jsme klidná, vyrovnaná země,“ reagoval na výzvu lídr Fideszu.
Magyarovu stranu Tisza kritizoval Orbán jako „proválečnou“. Podle premiéra Evropská unie chce, aby se Maďarsko připojilo k válce, a k tomu potřebuje prozápadní vládu. „Ale my jsme se rozhodli, že k vládě nepustíme ani Tiszu, ani Demokratickou koalici,“ řekl za potlesku příznivců.
Orbán o ochraně západní hranice
Viktor Orbán v sobotním projevu líčil Západ jako dekadentní kontinent, který podle něj nevratně proměnila migrace. „Ve velkých západních městech dojde brzy k výměně obyvatelstva,“ strašil premiér. „Za deset let bude nejdůležitějším úkolem maďarského premiéra chránit i západní hranici,“ prohlásil.
Lídr Fidesz také uvedl, že pokud Brusel Maďarsku neuvolní všechny zmrazené peníze z unijních fondů, zablokuje přijetí nového sedmiletého rozpočtu EU. Aby mohl nový sedmiletý rozpočet vstoupit v platnost, musí ho jednomyslně schválit členské státy EU a Evropský parlament.
Evropská komise zmrazila část peněz z unijních fondů kvůli problémům v soudnictví, nezávislosti médií či fungování občanské společnosti.
Kampaň v Maďarsku je v plném proudu:
Festival Tusványos je Orbánovo tradiční fórum pro dlouhé ideologicky laděné projevy. V minulých letech tu například označil liberální demokracii za „minulost“ a otevřeně prohlásil, že v Maďarsku buduje „neliberální zřízení“. V roce 2022 zas vyvolal mezinárodní skandál jeho rasistický výrok o „nemísení ras“.
Letos se v projevu držel jazykově opatrnější linie, ale podstata zůstala stejná: Západ se podle něj hroutí, EU žene Evropu do války, zatímco Maďarsko bude „ostrovem přežití“ – pokud se udrží u moci on a jeho strana Fidesz.
O pozici Maďarska v EU
Projev měl v sobotu na stranické akci i Péter Magyar. V rámci svého osmdesátidenního objezdu Maďarsko venkova pořádal mítink v Székesfehérváru. „Maďarsko si musí natrvalo vybojovat místo u stolu na Západě. Nemůžeme být dál zemí překlenující Východ a Západ. Naše místo bylo, je a bude v Evropě,“ prohlásil Magyar.
Europoslanec dodal, že jeho strana nepodporuje urychlené přijetí Ukrajiny do EU, ani nový víceletý rozpočet Unie. Nutné jsou podle něj dlouhá a tvrdá jednání s důrazem na zájmy Maďarska. Zároveň se vyslovil pro dobré vztahy se sousedy.
Za zločin označil fakt, že Maďarsko, jako členský stát NATO, nechává na svém území volně se pohybovat ruské špiony.
Orbána kritizoval i za vyhrocení vztahů s Polskem. Vztah se Varšavou se zhoršil po ruské invazi na Ukrajinu a poté znovu po změně polské vlády. Maďarsko dokonce udělilo politický azyl konzervativními polskému politikovi stíhanou za tunelování státních peněz.
Pokud by se Magyar stal po volbách premiérem, jeho první cesty povedou do Varšavy, Vídně a Bruselu. V sídle EU by prý „zůstal tak dlouho, dokud se znovu neotevře jednání o evropských fondech“.
Lídry Tiszy mluvil sobotu i o zachování spolupráce Visegrádské skupiny v ekonomických otázkách.