Hlavní obsah

Fiala se zastal Blažka. Když se ministr ptá, je to ochrana občanů, řekl

Foto: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia, Profimedia.cz

Premiér Petr Fiala s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem.

Reklama

1. 3. 18:05

Premiér Petr Fiala z ODS nezakročí proti tomu, že jeho ministr spravedlnosti žádá od žalobců informace o živé kauze, v níž policie krouží kolem členů ODS. Jeho počínání označuje za standardní.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Seznam Zprávy v posledních dnech opakovaně upozornily, že ministr spravedlnosti Pavel Blažek využil své pravomoci a celkem čtyřikrát si vyžádal od žalobců informace, které se týkají živého policejního vyšetřování takzvané bytové kauzy v Brně.

V ní už policie obvinila člena ODS Otakara Bradáče, někdejšího Blažkova advokátního koncipienta. A z manipulací s majetkem Brna podezřívá i další jeho někdejší koncipienty a blízké spolustraníky.

Protikorupční organizace Transparency International kvůli tomu premiéra Petra Fialu vyzvala, aby Blažka odvolal. Podle expertů se ministr spravedlnosti nepřijatelně pokouší zasahovat do práce žalobců a ohrožuje důvěru v justici.

Premiér Fiala, sám člen brněnské buňky ODS, kolem jejíchž členů policie krouží, se ale ve středu Blažka zastal.

„Pavel Blažek dělá to, co má ministr spravedlnosti dělat a standardně dělat musí,“ uvedl Fiala na dotaz Seznam Zpráv. Podle něj Blažek na vlastní žádost svůj postup na jednání vlády „naprosto přesvědčivě“ vysvětlil.

Podněty, stížnosti a otázky, které se týkají chodu státního zastupitelství, Blažek podle Fialy řešit musí a je to „naprosto standardní“ a Blažek to prý dělá i v jiných případech.

Ze statistik, které Seznam Zprávy získaly, však plyne, že Blažek svou pravomoc od nástupu do funkce využil celkem devětkrát. Čtyři z těchto devíti dotazů pak směřovaly výhradně na souvislosti bytové kauzy, v níž policie podezřívá prominentní členy jihomoravské ODS, kterou Blažek řídí.

Nejvyšší žalobce: nevhodné

Na to reagoval i Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, kterému Blažkovy žádosti směřovaly.

„Ten počet žádostí vztahujících se k jedné kauze standardní není,“ připustil pro Seznam Zprávy už dříve Stříž. „Ta četnost mi nepřijde vhodná – ale otázku vhodnosti si musí ministr vyhodnotit sám,“ dodal později.

Ministr spravedlnosti je podle expertů Transparency International ve střetu zájmů. Transparency situaci přirovnává k Marii Benešové, jejíž jmenování do funkce ministryně spravedlnosti Andrejem Babišem vyvolalo statisícové demonstrace za nezávislost justice.

„Nynější situace týkající se ministra spravedlnosti ve vaší vládě není odlišná. Naopak ministr Blažek aktivně využívá svou veřejnou funkci k tomu, aby zasahoval do kauzy týkající se jeho osoby a členů ODS, tedy politické strany, které jste vy předsedou. Obdobné chování předchozí ministryně Benešové ve vztahu ke kauzám hnutí ANO jste přitom dlouhodobě veřejně ostře kritizoval,“ napsala Transparency International premiéru Fialovi.

Podezření kolem tří blízkých Blažka

 • V bytové kauze už detektivové do vazby poslali Blažkova někdejšího advokátního koncipienta Otakara Bradáče (ODS), který podle obvinění zmanipuloval přidělení bytu i policejnímu agentovi.
 • Další Blažkovu bývalou koncipientku Markétu Vaňkovou (ODS) policisté prověřují. Reportéři v minulosti doložili, že dva rozsáhlé prostory dostal přidělené její švagr a jeho přítelkyně. Detektivové prověřují verzi, že reálně v nich měla bydlet Vaňková.
 • U rodiny třetího ministrova exkoncipienta Roberta Kerndla (ODS) dle pátrání Seznam Zpráv skončila více než desítka původně městských nemovitostí.

Fiala: Blažek do kauz nezasahuje

Premiér Fiala ale trvá na tom, že k žádnému ovlivňování kauz ze strany Blažka nedochází a nemůže docházet.

„Dotazy, které kladl pan ministr Blažek v případě takzvané brněnské kauzy, se netýkaly členů ODS, a žádný dotaz, který vznese ministr spravedlnosti, nemůže být interpretován tak, že znamená zásah do řízení,“ doplnil ministerský předseda. „Právě to, že se ministr spravedlnosti ptá, je ochrana občanů,“ dodal.

Blažek má pravomoc navrhnout kárné řízení libovolného státního zástupce. Bez udání důvodu může také vládě navrhnout odvolání Nejvyššího státního zástupce.

Naposledy v úterý se Blažek pokoušel zjistit osobní informace přímo o žalobkyni, která bytovou kauzu dozoruje.

„Tyto otázky se netýkají stavu řízení. Týkají se osoby státní zástupkyně a toho, proč by mohla být podjatá. Dotazy byly osobní povahy. Odpovědi na ně my zaprvé nevíme, zadruhé to vůbec nebudeme komentovat,“ uvedl Stříž. Už dříve si Blažek vyžádal i seznam případných výtek, které byly Lastovecké uděleny.

Lastovecká dříve některé žádosti Blažka označila za nestandardní a uvedla, že nechápe, proč k nim ministr přistupuje.

„Součástí profese státního zástupce je postupovat bez ohledu na jakékoli neoprávněné tlaky a pevně si věřím, že tomu dostojím i do budoucna,“ řekla už dříve reportérům Lastovecká.

Petra Lastovecká v kauze poslala do vazby už zmíněného někdejšího Blažkova koncipienta a spolupracovníka Otakara Bradáče a dozoruje prověřování i samotného ministra a jeho blízkých spolupracovníků. K novému vývoji už se vyjadřovat nechtěla.

ODS v bytové kauze

Foto: Václav Šálek, ČTK

Markéta Vaňková s Pavlem Blažkem (vlevo) a Robertem Kerndlem.

 • O tom, že vlivní občanští demokraté přidělování městských nemovitostí v Brně manipulují, detektivům vypověděl starosta jihomoravské vesnice Rojetín Pavel Hubálek, stíhaný za podvody s městskými byty. Ten se policistům přiznal, že s byty skutečně manipuloval, podle něj byl ale součástí masivního systému, který udržovali v chodu právě politici ODS. Těm dle jeho slov nosil za zmanipulované privatizace od „klientů" milionové úplatky. A to od roku 2010.
 • Na základě Hubálkových výpovědí došlo v Brně již ke třem policejním raziím a následným obviněním téměř dvou desítek lidí.
 • Loni v říjnu například NCOZ obvinila bývalého vlivného člena brněnské ODS Otakara Bradáče. Ten v městské části Brno-střed vedl bytovou komisi – a dle policistů i spolupracujících obviněných za úplatky přiděloval lidem městské byty.
 • Hlavní skupinu tvoří Pavel Blažek, Robert Kerndl a Otakar Bradáč,” označil v roce 2019 Hubálek nynějšího ministra spravedlnosti z ODS, předsedu jihomoravské buňky strany a někdejšího šéfa bytové komise městské části Brno-střed.
 • Za součást údajného systému Hubálek označil i primátorku Markétu Vaňkovou (ODS) a jejího náměstka Roberta Kerndla (ODS). U jeho dvou bratrů policisté prováděli v souvislosti s bytovou kauzou domovní prohlídky.
 • Bradáč, Kerndl i Vaňková jsou Blažkovi bývalí advokátní koncipienti.
 • V Rojetíně, kde Hubálek starostoval, s ním Kerndl a Blažek nakoupili pozemky. Jak reportéři zjistili, za všechny pozemky v hotovosti platil právě Hubálek.
 • U Kerndla a jeho rodiny zase skončila více než desítka původně městských nemovitostí. Z nichž některé se k nim dostaly přes takzvané bílé koně. Kerndl byl Hubálkovi v roce 2010 na svatbě za svědka.
 • O systému kupčení s městským majetkem vypovídá i bývalý šéf Správy nemovitostí Brna-střed Petr Kosmák – v současnosti nepravomocně odsouzený za korupci v kauze Stoka. Ten mluví o tom, že součástí skupiny byl právě mimo jiných i Kerndlův nevlastní bratr – Kamil Kotěra, o němž vypovídá i Hubálek.
 • Reportéři již upozornili, že pro Vaňkovou byly připravovány luxusní půdní prostory v brněnské ulici Hlinky – a že projekt zařizoval právě Hubálek. Primátorka si rovněž loni postavila vilu na pozemku, který původně za hotové vykupoval opět Hubálek.

Reklama

Doporučované