Hlavní obsah

Co dělá fotovoltaika, když je zima. Zažitý mýtus neplatí

Tepelné čerpadlo s fotovoltaikou dobře spolupracuje, Jan Staněk to vysvětlí.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

6. 10. 2022 8:41

Dá se fotovoltaikou také topit? To je aktuálně problém, který asi nejvíce zajímá ty, již už panely na střeše mají, nebo je jenom plánují. V době rapidně rostoucích cen plynu je právě tato možnost zásadní výhodou.

Článek

Ano, ale i ne. Takto, na první pohled možná vyhýbavě, odpovídá na otázku dalšího využití fotovoltaické elektrárny známý propagátor fotovoltaiky Jan Staněk. Všechno ale vzápětí dopodrobna vysvětlí. Proto se určitě vyplatí zhlédnout už deváté video seriálu Domácí fotovoltaika.

V každém případě začněte kvalitním zateplením vašeho domu, minimalizujte úniky tepla. Až potom dává tepelné čerpadlo s fotovoltaikou smysl.
Jan Staněk, autor seriálu Domácí fotovoltaika

„Plynový kondenzační kotel o maximálním výkonu 14 kilowatt jsme nahradili stejně výkonným tepelným čerpadlem,“ říká Staněk hned v úvodu videa, které je věnované právě součinnosti fotovoltaiky s tepelným čerpadlem.

Zároveň ale nainstaloval ještě akumulační nádobu obsahu 860 litrů, v níž tepelné čerpadlo ohřívá vodu pro topení. Tato voda na principu průtokového ohřívače pak ohřívá také vodu užitkovou. „Tepelné čerpadlo nám tedy tímto způsobem celý rok vyrábí teplou vodu na koupání,“ vysvětluje Jan Staněk. A vzápětí ukáže i přehled ročního provozu tepelného čerpadla ve svém rodinném domě včetně toho, kolik energie bylo kdy třeba dokoupit ze sítě a kolik elektřiny tepelnému čerpadlu dodala fotovoltaika.

ElectroDad pro Seznam Zprávy

  • Jan Staněk je známým podporovatelem elektromobility i udržitelné energetiky v širším kontextu. Absolvent brněnského VUT v minulosti pracoval mimo jiné pro eBanku, působil jako IT konzultant u společnosti Deloitte, později v Číně zastupoval společnost Moravia IT.
  • Dnes vede společnost Purple Ventures zaměřenou na investování do startupů. Jeho videokanál ElectroDad, prostřednictvím kterého zábavně informativním způsobem popisuje problematiku přechodu domácnosti na udržitelnou energetiku, sleduje na YouTube a na Stream.cz více než 25 tisíc odběratelů.
  • Exkluzivně pro Seznam Zprávy, nezávisle na obchodních partnerech Seznamu, vyrobil seriál deseti videí na téma Domácí fotovoltaika.

V ideálním případě dokáže tepelné čerpadlo v souhře s fotovoltaickým systémem zkrátit topnou sezonu na polovinu. Elektřinou nakoupenou z běžné sítě se bude určitě topit v listopadu, prosinci a v lednu. Ale už v únoru, bude-li počasí přát třeba jako vloni, už začínáte šetřit. Díky tomu lze pak celkové náklady na nákup elektřiny pro vytápění snížit i o 40 procent.

Kolik se dá fotovoltaikou ukrojit z ročních nákladů na elektřinu, jak domácí fotovoltaické elektrárny dimenzovat a kolik za ně utratit, to všechno popisuje Jan Staněk v deseti dílech seriálu Domácí fotovoltaika. Všechny díly je možné stále zhlédnout na webu Seznam Zprávy.

Reklama

Doporučované