Článek
Podpis smlouvy na stavbu dvou bloků v Dukovanech naráží na stížnosti neúspěšného zájemce o zakázku, francouzské EDF nejen u soudu, ale i u Evropské komise. EDF u ní žádá přezkoumání, zda vítězná korejská firma KHNP nečerpá nepovolené státní subvence.
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v úterý jednal o Dukovanech a postupu společnosti EDF, jejímž akcionářem je francouzský stát, prostřednictvím videokonferencí s francouzským ministrem energetiky Marcem Ferraccim a eurokomisařem Stéphanem Séjourném.
S francouzským eurokomisařem se ministr věnoval také dopisu, který mu 2. května Séjourné zaslal, což je samo o sobě neobvyklé, navíc když francouzský velvyslanec o dopisu věděl dříve než ministr. Séjourné v něm apeloval na odložení podpisu smlouvy s KHNP.
Ministr se s eurokomisařem dohodl na dalších jednáních, která mají objasnit všechny právní i technické otázky spojené s kontraktem na stavbu dukovanských bloků. Ta mají probíhat pod vedením ředitele Generálního ředitelství pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky za účasti MPO a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
„Naše jednání bylo konstruktivní. Shodli jsme se, že musíme jednat rychle, a že politickým diskuzím budou vždy předcházet ty expertní. MPO poskytne i nadále Evropské komisi maximální součinnosti pro to, aby projekt pokračoval dále a byly vyjasněny všechny otázky,“ uvedl Vlček.
Do věci se vložila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta přislíbila, že situaci ohledně tendru na jaderné bloky v Dukovanech bude urychleně a transparentně řešit. Český prezident Petr Pavel to podle ČTK řekl novinářům po úterním jednání se šéfy unijních institucí v Bruselu.
„Při dnešním jednání s francouzským ministrem energetiky Ferraccim jsme se bavili o postupu neúspěšného uchazeče EDF, kdy jsem vyjádřil své obavy ohledně narušení národních zájmů České republiky. Zároveň jsem zdůraznil, že energetická bezpečnost má být na prvním místě a že realizace největšího projektu v historii Česka je v zájmu celé Evropské unie,“ uvedl Vlček.
Ministr také zopakoval, že KHNP v tendru podala nejvýhodnější nabídku s nejnižší cenou a silnými zárukami za dodání projektu včas a v rámci rozpočtu. „Výběrové řízení bylo naprosto transparentní, proběhlo podle pravidel, která vycházela z metodiky Mezinárodní agentury pro atomovou energii a se kterými souhlasili všichni uchazeči, a nabídky vyhodnocovaly stovky expertů,“ zopakoval ministr.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus uvedl, že je normální, aby investor chtěl po uchazeči pevnou cenu i harmonogram.
„Jsem přesvědčený, že je seriózní to po uchazeči chtít. A je seriózní to nabídnout. Pokud vám nějaký uchazeč dá úplně gumový harmonogram, pokud vám dá ceny, které nemají žádné limity, tak po vás vlastně chce, abyste podepsala bianko šek. To nepovažuji za seriózní, protože vlastně nemáte vůbec žádnou jistotu, kolik bude stát elektřina, kterou by vyráběl takový zdroj,“ řekl Beneš.
Evropská komise má také na stole model financování pro pátý a šestý blok v Dukovanech, který zatím neschválila. Vlček připomněl, že Evropská komise již v letech 2021 a 2022 posoudila výběrové řízení v rámci notifikačního procesu veřejné podpory pro pátý blok, a to včetně jeho specifického režimu dle zákona o zadávání veřejných zakázek na základě tzv. bezpečnostní výjimky, kterou EDF napadla u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, nyní i u soudu.