Hlavní obsah

Nový šéf PPF Šmejc prodal za 17 miliard podíl v chorvatské sázkovce

Foto: Profimedia.cz

Jiří Šmejc, který ovládá skupinu Emma Capital.

Reklama

11. 8. 2022 10:05

Skupina Emma Capital Jiřího Šmejce prodala britské společnosti Entain tříčtvrtinový podíl ve své chorvatské sázkové firmě SuperSport. Vytvoří spolu také společný podnik.

Článek

Současný šéf skupiny PPF Jiří Šmejc prodal velkou část svého sázkového byznysu v Chorvatsku, která mu zůstala po rozdělení majetku s miliardářem Karlem Komárkem.

Kupujícím chorvatské společnosti SuperSport je nadnárodní hazardní společnost Entain se sídlem v Londýně, jež chce růst na trzích střední a východní Evropy.

„SuperSport se nám podařilo rozvinout do podoby, v níž se stal dominantní součástí našeho portfolia. Současně jsme na něj začali dostávat velmi zajímavé nabídky. Z důvodu větší diverzifikace našich aktiv jsme se nakonec rozhodli přijmout nabídku Entainu. Jednak byla nejkomplexnější, a navíc nám umožňuje setrvat v odvětví, kterému už velmi dobře rozumíme a vždy se nám v něm dařilo,“ říká k transakci investiční ředitel EMMA Capital Pavel Horák.

Obě strany nyní vloží své podíly do nově zřízeného společného podniku Entain CEE, v němž budou držet akcie v daném poměru, tedy 75 : 25.

Společnost Entain vlastní také sázkové kanceláře Coral a online značky bwin a partypoker. Dříve vlastnila i mimoamerické hotely Hilton.

Cena akvizice závisí na výkonnosti SuperSportu v roce 2022 a její celková výše je odhadována na 690 milionů eur (16,7 miliardy korun). To odpovídá celkovému ohodnocení SuperSportu ve výši 920 milionů eur (22,4 miliardy korun). Zároveň platí, že při splnění výkonnostních kritérií v letech 2023 až 2024 může EMMA Capital obdržet vyšší dividendy, než by odpovídalo jejímu 25procentnímu podílu. Celá transakce by měla být vypořádána nejpozději do konce roku.

„Vstupem společnosti Entain se SuperSport, obrazně řečeno, kvalifikoval do té nejvyšší evropské ligy. Přítomnost tak významného globálního hráče otevírá pro SuperSport zcela nové možnosti rozvoje a my jsme rádi, že budeme při tom,“ dodává Horák.

Jette Nygaardová-Andersenová, generální ředitelka Entainu, k tomu dodává: „Máme radost, že se nám podařilo vytvořit společnost Entain CEE. Je odrazem naší strategie v regionu střední a východní Evropy a současně nám to umožňuje stát se hlavním hráčem na významném chorvatském trhu.“

Generálním ředitelem zůstává nadále Radim Haluza. Součástí transakce je rovněž chorvatská společnost minus5, která vyvinula a průběžně rozšiřuje IT platformu SuperSportu, a dále také dceřiná společnost SuperSportu Puni Broj.

SuperSport byl založen v roce 2000 a postupně se vypracoval do pozice největší gamingové společnosti v Chorvatsku. Jeho podíl na trhu činí přes 54 procent. Těžiště jeho činnosti spočívá ve sportovním sázení, ale působí i v dalších segmentech – provozuje například online kasino. Společnost EMMA Capital vstoupila do SuperSportu v roce 2018 a na počátku roku 2022 ho plně ovládla.

Karel Komárek přitom tehdy chorvatskou sázkovku považoval za nekvalitní firmu, a proto ji při dělení nechtěl. Šmejc firmu rozvíjel, přičemž letos na jaře dokoupil třetinový podíl od minoritního akcionáře Danka Ćoriće zhruba za 150 milionů eur (cca 3,8 miliardy korun) a ovládl ji. Transakce ohodnotila celý SuperSport zhruba na 11 miliard korun. Dnes přitom prodával mnohem dráže.

Entain plc je velkým světovým hráčem v oblasti sportovního sázení, gamingu a interaktivních her, který působí jak online, tak v oblasti retailu. Vlastní mnoho firem včetně globálně známých brandů jako bwin, Coral, Crystalbet, Eurobet, Ladbrokes, Neds Foxy Bingo, Gala, Gioco Digitale a partypoker.

Ve Spojených státech drží 50procentní podíl ve společném podniku BetMGM, jenž je lídrem sportovního sázení a iGamingu na americkém trhu. Společnost Entain klade důraz na společenskou odpovědnost (ESG), za kterou obdržela ratingové hodnocení AA od společnosti MSCI.

EMMA Capital je soukromý investiční holding, založený v roce 2012 Jiřím Šmejcem. V posledních letech se zaměřuje především na trhy ve státech Evropské unie, ale přítomen je i na dalších trzích v Evropě a Asii.

Reklama

Doporučované