Hlavní obsah

Italští politici vyšachovali Salviniho. Dohodli se na nové vládě a odvrátili předčasné volby

Foto: ČTK

Předseda vlády Itálie Giuseppe Conte.

Reklama

28. 8. 2019 21:55

Italská Demokratická strana (PD) sestaví koaliční vládu s Hnutím pěti hvězd (M5S). Ve středu to po setkání s prezidentem Sergiem Mattarellou uvedl šéf PD Nicola Zingaretti. V čele vlády má stát dosavadní nestranický premiér Giuseppe Conte. Ve čtvrtek dopoledne se kvůli tomu sejde s italským prezidentem. Ten ho zřejmě pověří sestavením vlády.

Článek

Hnutí pěti hvězd a Demokratická strana (PD) byly v předchozím volebním období politickými rivaly. Mnozí členové M5S, které na politickou scénu vstoupilo jako protisystémové protestní hnutí, považují Demokratickou stranu stále za symbol zkorumpovaného establishmentu; PD vládla zemi do loňského května.

Nyní se ale tyto dvě strany, které mají v obou komorách parlamentu většinu, dohodly, aby zabránily předčasným volbám. Ty by podle průzkumů zřejmě vyhrála nacionalistická pravicová strana Liga Mattea Salviniho.

Předseda Demokratické strany Nicola Zingaretti dnes podle agentury ANSA uvedl, že jeho strana se dohodla s M5S, aby toto hnutí navrhlo premiéra. PD ještě v úterý Conteho odmítala podpořit a i dnes kolem dohody panovaly nejasnosti. Zingaretti též řekl, že Itálie potřebuje vládu, která by znamenala „obrat" proti předchozí populistické vládě. „Hospodářské a sociální problémy Italů můžeme společným úsilím vyřešit,” uvedl Zingaretti. Jeho středolevá strana chce podle něj ukončit „období nenávisti, hněvu a strachu” a nabídnout naději.

Od loňského června vládlo v zemi Hnutí pěti hvězd se stranou Liga, tento měsíc se ale jejich koalice rozpadla. Důvodem byly názorové neshody a snaha Salviniho vytěžit z narůstající popularity své strany v předčasných volbách. Salvini proto podal 9. srpna do Senátu návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování o něm se ale na pořad jednání nedostalo. Conte minulý týden sám podal demisi a prezident ho pověřil dočasným vedením kabinetu.

Pětapadesátiletého právníka Conteho, který se podle analytiků stal z nevýrazného politika poslední měsíc klíčovým hráčem na italské politické scéně, podpořil v úterý Trump. Conte je „velmi talentovaný muž“, uvedl Trump a vyjádřil naději, že zůstane premiérem.

Šéf M5S Di Maio dnes po jednání s italským prezidentem řekl, že Conte je „zárukou“ prosazování politik, na nichž se shodly obě strany nové koalice. Dodal, že levice a pravice jsou „zastaralé“ kategorie a že jeho strana je „postideologická“. Di Maio také s odkazem na úterní tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedl, že Trumpova podpora Contemu ukazuje, že „tato cesta je správná“.

Jmenování nové vlády by se podle agentury Reuters mohlo uskutečnit příští týden. Poté musí Conte předstoupit před parlament, jehož obě komory mu musí vyslovit důvěru.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované