Hlavní obsah
Online

Nebezpečný koronavirus: Evropa má první dva potvrzené případy

Foto: ČTK

Japonští lékaři při preventivním cvičení v Tokiu.

23. 1. 15:35
aktualizováno • 24. 1. 22:32

Čínský koronavirus se dál šíří po světě, v pátek večer oznámila první dva případy Francie. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom informovaly zpravodajské agentury.

Článek

Podle francouzského ministerstva je pravděpodobné, že se budou objevovat další případy. Na vývoji vakcíny už pracují vědci z celého světa. Podle předchozích zkušeností s podobnými epidemiemi by mohla být vakcína k dispozici do šesti měsíců.

Po Wu-chanu, který je od čtvrtka prakticky uzavřený, přerušilo letecké, autobusové i vodní spojení s ostatními částmi Číny dalších 12 měst v centrální provincii Chu-pej. Tato opatření, jejichž cílem je zabránit šíření nákazy, se týkají desítek milionů lidí.

Kvůli preventivním opatřením padly plány stamilionů Číňanů oslavit lunární Nový rok s příbuznými. Jde o největší svátek roku, kdy lidé v Číně vyrážejí na poutě na prostranstvích před chrámy, sledují ohňostroje a sjíždějí se na rodinné sešlosti a hostiny. Letos připadl na sobotu 25. ledna.

 • Koronavir dorazil do Nepálu

  V Nepálu mají první případ člověka, který se nakazil koronavirem. Je jím student, který se v nedávné době vrátil z Wu-chanu. Informovala o tom agentura ANI.

 • Počet nakažených nadále roste, od rána nikdo další nezemřel

  Počet lidí nakažených nebezpečným koronavirem roste. Konkrétní čísla se ale napříč zdroji liší. Podle listu South China Morning Post je nakažených už 902, nikdo další tuto informaci ale nepotvrdil. Počet obětí zůstává stejný – 26.

 • McDonald's zavře pobočky v pěti čínských městech

  Kvůli nákaze uzavře fastfoodový řetězec pobočky ve městech Wu-chan, E-čou, Chuang-kang, Sian-tchao a Čchien-ťiang.

 • Češi s letenkou do Číny ji mohou zdarma vrátit, informuje Letuška.cz

  V souvislosti s nákazou koronaviru se mnoho lidí obává do Číny vycestovat. Portál Letuška.cz cestujícím nabídl, že si mohou zdarma změnit termín odletu. Pokud chtějí, mohou cestu úplně zrušit a portál jim vrátí peníze.

  „Společně s leteckými společnostmi se snažíme řešit situaci tak, abychom cestujícím vyšli co nejvíce vstříc. Řešením může být třeba změna termínu letů zdarma nebo vrácení finančních prostředků vynaložených za letenku v plné výši,“ říká Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

  Momentálně je při pobytu v Číně doporučeno dbát zvýšené opatrnosti a hygieny, preventivní používání ústní roušky a nevyhledávat místa s velkou koncentrací osob, jako je třeba tržiště. „Aktuální situaci v Číně doporučujeme cestujícím sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR,“ uzavírá Trejbal.

 • Video: Jak probíhá rychlostavba nemocnice ve Wu-chanu?

  Stavba nové nemocnice ve Wu-chanu. (Video: AP)

 • Čína uzavře část Velké čínské zdi

  Některé části Velké čínské zdi nedaleko Pekingu budou od soboty uzavřeny. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na čínská média a úřady v Pekingu, které se starají o úsek památky v Pa-ta-lingu. Od soboty bude uzavřena i nejslavnější památka čínské metropole – Zakázané město. Pro návštěvníky je nepřístupný také olympijský stadion, národní muzeum nebo proslulé hrobky dynastie Ming.

 • Podezření na onemocnění koronavirem mají ve Finsku

  U dvou turistů z Wu-chanu, kteří momentálně navštěvují Finsko, je podezření na přítomnost koronaviru. Dvojice strávila noc v nemocnici, na výsledky šetření se čeká.

 • Lety do Moskvy jsou zrušeny

  V obavě před nákazou jsou s okamžitou platností zrušeny veškeré lety z čínského města Wu-chan do Moskvy.

 • Další čtyři čínská města přerušila provoz hromadné dopravy

  Podle agentury AFP Čína pozastavila provoz hromadné dopravy ve čtyřech dalších velkých městech. Dosud není zřejmé, o jaká města se jedná.

 • Karanténa ve Wu-chanu se prohlubuje, letiště je ochromené

  Jedna z hlavních asijských aerolinek AirAsia zrušila veškeré naplánované lety do města Wu-chan. Společnost zrušila také všechny odlety z města. Reaguje tak na snahu čínské vlády plně izolovat oblast, ze které se nákaza šíří.

 • Dělníci, kteří staví novou nemocnici, mají výrazné prémie

  Ve Wu-chanu probíhá rychlá výstavba krizové nemocnice pro tisíc pacientů. Podle některých zpráv má být v provozu od 3. února, jiné zdroje uvádí, že bude hotová už za šest dní.

  Úřady dělníkům, kteří se na stavbě podílejí, zvýšily denní plat na trojnásobek, aby je motivovaly ke hbité práci.

 • V Singapuru už jsou nakaženi tři lidé

  V nemocnicích v Singapuru lékaři přijali už tři pacienty s koronavirem. Ve čtvrtek byl hlášen první případ, dnes k němu přibyly další dva. Tamní úřady očekávají, že číslo značně poroste.

 • V Pekingu a Šanghaji vyhlásili stav nejvyšší pohotovosti

  Dvě čínské metropole Peking a Šanghaj vyhlásily nejvyšší stupeň zdravotnické pohotovosti. Stupeň jedna v pátek vyhlásila také celá provincie Chu-pej (s hlavním městem Wu-chan), ze které se koronavirus šíří.

 • Lidé v Číně se bojí vycházet ven

  V jedenácti čínských městech nefunguje hromadná doprava, aby se zamezilo šíření koronaviru. Zavírají také kina, obchodní centra a další služby. Pro některé z obyvatel tak zůstává jedinou a nejbezpečnější možností zůstat doma.

  „Neodvažuji se vyjít ven. V obchodech jsem nenašel už žádnou roušku,“ sdělil pro NBC student z města Sia-men. „Kvůli viru se bojím i objednat rozvoz jídla.“

 • Mytí rukou je důležitější než rouška na obličeji

  Vědci a zdravotničtí experti pozvolna odhalují, jak vlastně šíření koronaviru funguje. Rouška na obličeji, která zakryje nos i pusu, může podle nich zamezit šíření nebo nákaze. Neexistuje však hmatatelný důkaz, že by byl tento typ prevence účinný. Mnohem důležitější je podle lékařů důsledné mytí rukou, speciálně před každým jídlem.

  Lékařských roušek je nicméně v Číně velký nedostatek. Velký počet se jich rozprodal a u těch zbývajících cena raketově stoupá.

 • Koronavirem se na světě nakazilo už 876 lidí

  I přes uzavřená města, obchodní centra i zábavní parky počet nemocných nadále roste. V současnosti je na světě 876 lidí, kteří jsou nakaženi nebezpečným virem.

 • Dva případy koronaviru hlásí Jižní Korea

  Vláda Jižní Koreje potvrdila nákazu koronavirem u druhého občana. Je jím padesátiletý muž, jenž před nedávnem navštívil čínské město Wu-chan, ze kterého se nákaza rozšířila.

 • Šanghaj kvůli koronaviru uzavírá Disneyland

  Proslulý zábavní park Disneyland v čínské Šanghaji bude od soboty uzavřen. Provozovatelé tak chtějí zabránit šíření nebezpečného koronaviru.

  „Budeme nadále bedlivě monitorovat situaci. Jsme v kontaktu s místní vládou a hned, jak to bude možné, oznámíme datum, kdy se park znovu otevře,“ uvádí zábavní resort na svém webu.

 • Nejmladší obětí koronaviru je 36letý muž

  Většině dosavadních obětí koronaviru bylo přes šedesát let. Smrtící virus ale postihl také mladší lidi. Vláda čínské provincie Chu-pej informovala, že nejmladší obětí je 36letý muž, který zemřel ve čtvrtek.