Hlavní obsah

Lidé si dál houfně půjčují na bydlení, i když úvěry zdražují

Foto: Seznam Zprávy

Letošní růst úrokových sazeb není dle očekávání analytiků u konce.

Reklama

15. 9. 2021 0:01

Koncem roku mohou sazby hypoték atakovat tříprocentní hranici. Měsíční náklady na „vypůjčené“ bydlení tak zdražují o stovky korun.

Článek

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla během srpna o dalších devět bazických bodů na 2,32 % ročně.

„Od března letošního roku, kdy začaly hypoteční sazby růst, vzrostla průměrná sazba hypoték již o 0,39 procentního bodu,“ komentuje vývoj na trhu Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Současná hodnota 2,32 % rozhodně není ta hodnota, na které se růst zastaví.
Jiří Sýkora, Fincentrum & Swiss Life Select

Růst sazeb ale není zdaleka u konce. „V srpnu dále pokračoval růst hypotečních sazeb. I podle aktuálních nabídkových úrokových sazeb jednotlivých bank je jasné, že současná hodnota 2,32 % rozhodně není ta hodnota, na které se růst zastaví. Dá se tedy předpokládat, že ve druhé polovině roku se budeme čím dál víc přibližovat hranici tří procent,“ míní Jiří Sýkora.

Během srpna zdražily hypotéky Fio banka, Moneta Money Bank a Sberbank a v první polovině září se rozhodly zvýšit úrokové sazby i největší hypoteční banky. Česká spořitelna, skupina ČSOB i Komerční banka zdražily hypoteční úvěry shodně o 0,2 procentního bodu. Od 20. září vzrostou sazby i v Air Bank, a to o 0,25 procentního bodu.

Česká národní banka (ČNB) je připravena zvyšovat základní sazby na každém dalším zasedání. Do konce roku by tak mohla základní sazba vzrůst ze současných 0,75 % až na 1,5 % či 1,75 %.

„Zároveň stále roste i cena zdrojů. Od března letošního roku sice ceny zdrojů rostou již pomaleji, velmi silná poptávka po hypotékách ale brzdí konkurenční boj hypotečních bank a úrokové sazby hypoték pokračují v růstu.

Hypotéky tak dál zdražují. Podle Indexu dostupnosti bytů, který SZ Byznys připravuje ve spolupráci se společností EMA data, od loňského března dostupnost bytů na hypotéku v celé zemi poklesla bezmála o třetinu.

Nový Index dostupnosti bytů Seznam Zpráv

Zjistěte, kde jsou největší splátky hypoték, v jakém kraji máte nejvyšší šanci získat byt na hypotéku a další informace z nového Indexu dostupnosti bytů Seznam Zpráv.

Co také klesá, je podle Vojtěcha Prokopa z hypotečního tržiště Zaloto zájem o hypotéky na výstavbu a rekonstrukci, i proto, že rostou ceny stavebnin.

„Klienti budou oproti minulému roku nadhodnocovat rozpočty na rekonstrukce o desítky procent. Velký vliv má jistě nejen cena, ale také nedostatek některých materiálů, což může stavby a rekonstrukce zpožďovat, a klienti si budou muset ohlídat bankou stanovenou lhůtu na dokončení stavby či rekonstrukce,“ míní Prokop.

Banky v srpnu sjednaly podle Fincentrum Hypoindexu 10 444 hypoték v celkovém objemu 33,731 miliardy korun. Oproti červenci klesl počet i objem zhruba o pět procent a ve srovnání s červnem o čtvrtinu.

„Zatím se o výraznějším ochlazování hypotečního trhu nedá hovořit. Zájem o hypotéky totiž v minulých letech během letních měsíců obvykle klesal,“ vysvětluje hypoteční analytik Jiří Sýkora.

Meziroční srovnání ukazuje, že se hypotečnímu trhu stále velmi daří. Ve srovnání se srpnem 2020 totiž vzrostl objem poskytnutých hypoték o více než 75 procent a v porovnání se srpnem 2019 dokonce o 136 procent.

Průměrná výše hypotečního úvěrů vzrostla podle Fincentrum Hypoindexu v srpnu zhruba o 14,5 tisíce korun na 3 229 731 korun. Přestože nárůst průměrné hypotéky oproti minulým měsícům přibrzdil, na pokles cen nemovitostí to na realitním trhu zatím nevypadá.

Poptávka stále převyšuje nabídku a bytová výstavba je dlouhodobě nedostatečná. Změnu by měl přinést již schválený nový stavební zákon, který má urychlit povolovací proces. Jeho dopady však bude možné pozorovat až s odstupem časem.

S rostoucími sazbami bude zájem o hypotéky zřejmě klesat. „Očekáváme pokles v objemu poskytnutých hypoték, a to právě díky rostoucím cenám nemovitostí a úrokovým sazbám. Nicméně i přes pozastavení zájmu o nové hypotéky je jasné, že letošní rok bude historicky nejúspěšnějším rokem na hypotečním trhu,“ dodal Jiří Sýkora.

Na srpnových 2,32 % to zcela jistě neskončí.
Miroslav Zámečník, hlavní poradce ČBA

„Fakt, že hypoteční sazby už od jara rostou, souvisí s tím, jak se vyvíjí na trhu mezibankovní úrokové sazby s delší splatností. Kupříkladu pětiletý úrokový swap, který umožňuje zafixovat pevnou úrokovou sazbu, a představuje pro vývoj hypotečních sazeb referenční hodnotu, vystoupal na nejvyšší úroveň za poslední rok a dosahuje 2,38 %. Vzhledem k rostoucí inflaci a očekávanému zvyšování základních sazeb centrální banky zdroje na trhu postupně rostou, což bude znamenat i další zvyšování hypotečních sazeb. Na srpnových 2,32 % to zcela jistě neskončí,“ dodal Miroslav Zámečník, hlavní poradce České bankovní asociace.

Za prvních osm měsíců roku sjednaly banky hypotéky již za téměř 293 miliard korun. Je tak již téměř jisté, že hranici 300 miliard korun pokoří hypoteční trh už během září. Do konce roku by se pak objem poskytnutých hypoték mohl přiblížit (či dokonce pokořit) i hranici 400 miliard korun.

Reklama

Doporučované