Hlavní obsah

Velikonoce 2023: Termín, prázdniny a jak jsou otevřené obchody

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

4. 4. 15:00

Velikonoce jsou svátkem oslavujícím vzkříšení Ježíše Krista a jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem.

Článek

Jak se stanovuje jejich datum, jak jsou otevřené obchody, jaké jsou zvyky a tradice a kdy budou prázdniny ve škole?

Kdy jsou Velikonoce a výpočet data

Velikonoce patří mezi takzvané pohyblivé svátky, což znamená, že nemají jasně stanovené datum. Díky tomu se může meziročně jejich datum lišit klidně i o jeden měsíc.

A jak se tedy určuje termín Velikonoc? Podle křesťanského kalendáře vychází vždy na první neděli po prvním jarním úplňku. Ten proběhne po 21. březnu, a pokud vyjde na neděli, velikonoční neděle (Hod boží velikonoční) připadne až na následující neděli.

Velikonoční pondělí v letošním roce vychází na 10. dubna 2023, Velký pátek na 7. dubna.

Jak vycházejí Velikonoce v roce 2024 a 2025?

 • Na kdy vycházejí Velikonoce v následujících letech 2024 nebo 2025, čtěte níže v článku.

Otevírací doba obchodů na Velikonoce

Na Velikonoční pondělí musí být obchody s plochou nad 200 m² zavřené. Naopak na Velký pátek mohou být obchody otevřené. Některé obchody ovšem i na Velký pátek buďto upravují otevírací dobu, nebo zcela zavřou a dávají svým zaměstnancům volno, i když nemusí. Ujistěte se tedy pro jistotu předem, zda si v daný den můžete přijít nakoupit jako v běžný nesváteční den a v běžný čas.

Velikonoční zvyky a tradice

S Velikonocemi jsou spjaté i některé zvyky a tradice. Patří mezi ně například barvení vajec, tzv. kraslic, koledování s pomlázkou, pečení jidášů či mazanců. Tradice jsou spojeny se Svatým či Pašijovým týdnem.

Význam velikonočních zvyků a tradic

 • Jaký je význam oblíbených velikonočních zvyků a tradic?
 • Velikonoční pomlázka patří k nejrozšířenějším českým tradicím. Přesto se mnohde ani sousední vesnice neshodnou, jak jí říkat. Unikátní mapy ukazují, jak se názvy pro tento zvyk liší v různých regionech.

Svatý týden Velikonoc

Pašijový týden neboli také Svatý týden je týden, kdy si křesťané připomínají poslední dny Ježíše Krista na Zemi, jeho smrt a následné vzkříšení.

Svatý týden začíná Květnou nedělí a končí Velikonoční nedělí neboli Božím hodem velikonočním, tedy vzkříšením Ježíše Krista. Mezi nimi je Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílá sobota. Každý den má svůj význam a s ním také spojené tradice.

Jak vychází Svatý týden v roce 2023

 • Květná neděle - 2. dubna 2023
 • Modré pondělí - 3. dubna 2023
 • Šedivé úterý - 4. dubna 2023
 • Škaredá středa - 5. dubna 2023
 • Zelený čtvrtek - 6. dubna 2023
 • Velký pátek - 7. dubna 2023
 • Bílá sobota - 8. dubna 2023
 • Velikonoční neděle - 9. dubna 2023
 • Velikonoční pondělí - 10. dubna 2023

Velikonoční prázdniny ve škole

V letošním školním roce 2022/2023 začínají velikonoční prázdniny ve čtvrtek 6. dubna a potrvají až do Velikonočního pondělí 10. dubna. Děti tedy čeká 5 dní volna, do lavic se vrátí následující den, v úterý 11. dubna.

Otevírací doba o svátcích

 • Jak je to s otevírací dobou během Velikonoc a ostatních svátků, naleznete níže v článku.

Termín pravoslavných Velikonoc

Pravoslavné Velikonoce se oproti těm katolickým, které známe, slaví jindy. Pravoslavná církev využívá pro jejich výpočet starší juliánský kalendář, proto jsou posunuty zhruba o týden, někdy i více. V roce 2023 vychází termín pravoslavných Velikonoc na neděli 16. dubna.

Reklama

Doporučované