Hlavní obsah

Mayová už má jména nových ministrů, z vlastních řad jí ale hrozí vyvolání hlasování o nedůvěře

15. 11. 2018

Dva ministři kabinetu premiérky Theresy Mayové rezignovali, krize kolem brexitu pokračuje. (Video: Šimon Trantina, Reuters)

Jednání o brexitu se dostala do další fáze. Britská premiérka nyní čelí tlaku zevnitř své Konzervativní strany. Část jejích spolustraníků plánuje vyvolat hlasování o nedůvěře premiérce Therese Mayové.

Článek

Ve čtvrtek kvůli návrhu na brexitovou dohodu rezignovali ministr konzervativního kabinetu Dominic Raab a ministryně práce Esther McVeyová. Vedle toho rezignovalo i několik vládních tajemníků a poradců.

V pátek odpoledne vyplula na povrch jména nových ministrů. Novým ministrem pro odchod Británie z Evropské unie se stal Stephen Barclay, který dosud zastával post náměstka na ministerstvu zdravotnictví. Oproti svému předchůdci Dominicovi Raabovi bude mít podle mluvčího vlády jiné úkoly. Věnovat by se měl spíše domácí přípravě na brexit. Novou ministryní práce se stane někdejší šéfka rezortu vnitra Amber Ruddová.

Mayové ale hrozí nebezpečí v podobě hlasování konzervativců o nedůvěře. Usiluje o něj údajně skupina konzervativních poslanců vedená zastáncem tvrdého brexitu Jacobem Rees-Moggem. Ti podle portálu BrexitCentral již mají dostatek podpisů, aby hlasování vyvolali. Deník The Daily Telegraph následně uvedl, že nespokojenci chtějí o osudu Mayové hlasovat příští týden v úterý. Nespokojenci s Mayovou musejí pro její sesazení získat podporu většiny z aktuálních 315 konzervativních poslanců.

Mayová není předsedkyní Konzervativní strany, tím je Brandon Lewis, poslanci strany jí ale mohou vyjádřit nedůvěru jako lídrovi. To by znamenalo, že by Mayová musela odejít z křesla předsedkyně vlády. Hlasování o nedůvěře se podle stranických pravidel musí uskutečnit v případě, že o to požádá 15 procent konzervativních poslanců. V současnosti by jich tak muselo dopis předsedovi příslušného výboru poslat 48, což se podle BrexitCentral stalo.

Pokud Mayová případné hlasování ustojí, bude to podle analytiků znamenat posílení její pozice. Na základě nynějších pravidel by totiž konzervativci v takovém případě příštích 12 měsíců nemohli hlasování o nedůvěře opakovat.

První ministryně Skotska Nicola Sturgeonová pak vnímá podobu vládního návrhu jako negativní pro skotský trh. Hovořila dokonce o tom, že myšlenka dalšího referenda o nezávislosti Skotska na Velké Británii začíná být stále živější.

 • Mayová promluvila na tiskové konferenci. Vyjednávání o brexitu hodlá dovést do konce

  Britská premiérka Theresa Mayová uvedla na tiskové konferenci, že hodlá dovést proces brexitu do konce. Podle svých slov staví do popředí především národní zájem, nikoliv zájem stranický ani osobní. Novináři v Downing Street 10 napjatě čekali na premiérku o více jak 20 minut, než bylo původně avizováno.

  Občané Británie si podle Mayové odhlasovali znovuzískání plné kontroly nad hranicemi, zákonodárstvím, platbami, zemědělstvím a rybolovem. To hodlá Mayová Britům zprostředkovat.

  Zároveň podle Mayové dohoda v současné podobě zajišťuje zachování otevřené hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Dohoda tak podle Mayové nejlépe naplňuje politické požadavky a vychází vstříc všem zúčastněným stranám.

 • Předsedové skotské a velšské vlády požadují schůzku s Mayovou a větší zapojení do brexitu

  První ministr Walesu Carwyn Jones a první ministryně Skotska Nicola Sturgeon poslali společný dopis britské předsedkyni vlády Therese Mayové. V něm požadují větší zapojení vlastních nižších vlád do westminsterských jednání o brexitu.

  Oba premiéři těchto britských zemí také požadují svolání společné ministerské komise, ve kterém by toto téma mohli projednat. V dopise stojí, že setkání musí být prioritou a má proběhnout příští týden.

 • Nejvýraznější muž brexitu Farage: Návrh Mayové na dohodu s EU patří do koše

  Nejvýraznější osobnost kampaně za vystoupení Británie z EU a bývalý předseda UKIP Nigel Farage odpověděl na dotaz BBC, že brexitová dohoda premiérky Mayové je „nejhorší v historii“ a patří „do koše“.

  Podle Farage nesmí brexit poškodit předsedkyně vlády, která „v brexit prostě nikdy nevěřila“.

  „V referendu jsme prosazovali, že Spojené království se musí stát nezávislou zemí a nezávislé země tvoří své vlastní zákony, kontrolují vlastní hranice a vybírají si vlastní přátele ve světě, a na tom se nic nezměnilo," řekl Farage. Historii evropské integrace ve VB označil za „50 let lží“.

  Farage také uvedl, že dokument návrhu dohody nečetl a je přesvědčen, že kdo říká, že ji přečetl, tak lže.

 • Mezinárodní měnový fond varuje před chaotickým brexitem

  Chaotický brexit je největším riskem pro vyhlídky Spojeného království. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to uvedl mluvčí Mezinárodního měnového fondu Gerry Rice.

  Podle něj potřebují zaměstnanci a firmy čas na to, aby se mohli na brexit připravit.

  „Vyzýváme obě strany, aby pokračovaly v úsilí dosáhnout včasné dohody spojené se zavedením období, které by umožnilo firmám a zaměstnancům se plynule přizpůsobit novému vztahu [EU a VB]," uvedl Rice.

 • Shrnutí událostí posledních hodin

  - V souvislosti s vládním návrhem dohody o vystoupení VB z EU strávila britská premiérka Mayová přes 3 hodiny v dolní sněmovně parlamentu, kde čelila dotazům poslanců ohledně dohody o brexitu.

  - V průběhu dne rezignoval ministr pro brexit Dominic Raab a ministryně práce Esther McVeyová. Dále pak rezignovalo několik dalších vládních činitelů.

  - Nabídku na post ministra pro brexit obdržel dosavadní ministr životního prostředí Michael Gove. Ten by byl údajně ochotný pozici převzít pouze, pokud Mayová vyjedná novou dohodu. Zároveň prý ale zvažuje rezignaci na svůj dosavadní post.

  - Konzervativec Jacob Rees-Mogg, vůdce zastánců tvrdého brexitu ve straně, volá po hlasování o nedůvěře vládě premiérky Mayové. K tomu potřebuje dopisy dalších 48 poslanců. Těchto dopisů přitom v posledních hodinách přibývá.

  - Zástupci EU upozornili, že „manévrovací prostor“ pro další jednání mezi EU a VB je již vyčerpán. Předseda EK Tusk pak naznačil, že v úvahu připadá i setrvání Spojeného království v osmadvacítce.

  - V následující hodině by měla Theresa Mayová vystoupit na tiskové konferenci před Downing Street 10.

 • Brexit vůbec nemusí být, naznačil předseda Evropské komise Tusk

  Britská premiérka Mayová čelí nevídané politické krizi v souvislosti s návrhem na dohodu s EU o brexitu. Situace je taková, že předseda Evropské komise Donald Tusk vyjádřil naději, že k brexitu nakonec vůbec nemusí dojít.

  „EU je připravena na konečnou dohodu se Spojeným královstvím v listopadu. Jsme také připraveni na scénář bez dohody, ale samozřejmě nejlépe jsme připraveni na scénář bez brexitu," uvedl Tusk na tiskové konferenci v Bruselu.

 • Rozhodnout by měl lid, uvedla šéfka britských odborů

  Lid by měl mít poslední slovo, ať už ve volbě, nebo prostřednictvím referenda. Uvedla to generální tajemnice britského Odborového kongresu (TUC) Frances O'Gradyová.

  „Tak či onak si lid zaslouží mít rozhodující slovo, protože v sázce je jeho živobytí a jeho pracovní práva,“ uvedla vůdčí odborová předačka.

 • Pokud padne Mayová, mělo by být druhé referendum, řekl velšský premiér

  První ministr Walesu podporuje nové referendum o brexitu, a to v případě, že Mayová skončí na pozici premiérky a nebudou svolány předčasné volby.

  Podle Carwyna Jonese je současná politická situace, kdy dva ministři rezignovali, „jednou z nejhorších krizí“, které kdy v politice viděl.

 • Další rezignaci podal vicepředseda konzervativní strany a obchodní vyslanec pro Pákistán. Vládu kritizuje za postup v případě pákistánské křesťanky

  Další rezignaci dnes oznámil vicepředseda Konzervativní strany pro obce a obchodní vyslanec premiérky pro Pákistán Rehman Chishti. Vzdát se hodlá obou těchto pozic.

  Ve svém rezignačním dopise uvádí, že důvodem pro jeho rezignaci je návrh dohody o brexitu a „nedostatek vedení“, který vláda vykázala v souvislosti s případem pákistánské křesťanky Asie Bibiové.

 • BBC: Mayová má dost, byla nepoužitelná, zní od exministra jejího kabinetu

  Zdá se, že dosavadní postup britské premiérky Mayové rapidně ztrácí podporu i mezi jejími stranickými kolegy, kteří doposud stáli po jejím boku. Vyznívá to alespoň z poslední zprávy zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové.

  Ta na Twitteru citovala bývalého člena kabinetu Mayové, který prý byl doposud vůči britské premiérce velmi loajální. Podle něj/ní už „má [Mayová] dost“. Ačkoliv to prý „nikdo tak nechtěl“, hlasování o nedůvěře vládě by pravděpodobně neustála. Důvodem prý je, že byla předsedkyně vlády doposud „dost nepoužitelná“, uvedl podle BBC bývalý člen kabinetu.

 • Britská centrální banka vyzvala regulátory City k hovoru s největšími bankami

  Největší Britské banky svolají regulátoři londýnské City ke společnému hovoru, informovala agentura Reuters. Vyzval je k tomu osobně guvernér britské centrální banky Mark Carney.

  Mluvčí britského regulačního orgánu Financial Conduct Authority sdělil, že v podobné situaci je pravidelný kontakt s firmami běžnou praxí.

  Od zveřejnění plánu britské vlády na odchod z EU propadla hodnotu libry o 1,5 % vůči dolaru na 1,28 libry za dolar a o stejné procento k euru, do kurzu 1,13 libry za euro.

 • Zástupci EU: Současná podoba dohody je to nejlepší, čeho můžeme dosáhnout

  Zatímco v Londýně sílí hlasy po tom, aby se premiérka vrátila do Bruselu a změnila kurz vyjednávání, zástupci Evropské unie varují, že příliš prostoru pro další vyjednávání již nezbývá.

  Podle nich již vyjednavači „vyčerpali prostor pro manévrování“ a současný návrh vlády na dohodu s EU je „to nejlepší, co zmůžou“.

  Kritické hlasy však zaznívají také z řad zbývajících 27 států unie. Francie, Španělsko, Dánsko a Nizozemsko se prý obávají, že dohoda o celní unii by mohla umožnit britským společnostem požívat ekonomických výhod na úkor ostatních evropských firem. Tyto rozpaky zřejmě vyjádří na schůzi ministrů pro evropské záležitosti, který se uskuteční v pondělí, píše britský deník Guardian.

 • Ministr konzervativního kabinetu nevylučuje kampaň za nové referendum, uvádí BBC

  Vláda Theresy Mayové zjevně čelí zásadnímu názorovému rozštěpu ve vlastních řadách. Jeden z ministrů v kabinetu Theresy Mayové totiž prý uvažuje o tom, že pokud návrh vlády na dohodu s EU neprojde Dolní sněmovnou, on (a) a další povedou otevřenou kampaň za druhé referendum o brexitu. Člen vlády to prý sdělil politickému redaktorovi stanice BBC Normanu Smithovi.

  Premiérka Mayová přitom dnes znovu poslance i veřejnost ujistila, že vláda žádný další plebiscit o brexitu nepřipouští a výsledek toho původního považuje za závazný.

 • Dominic Raab: Návrh vlády je příšerný, Mayová musí změnit kurz vyjednávání

  V rozhovoru pro televizní stanici Sky News se k situaci vyjádřil Dominic Raab, který do své dnešní rezignace zastával post ministra zahraničí pro brexit. Podle něj je návrh vlády „příšerný“. Raab vyzval Mayovou, aby změnila politický kurz.

  „Cítil jsem, že navrhovaná dohoda s EU trpěla dvěma fatálními nedostatky. Prvním byly dosti predátorské podmínky navrhované EU, které by podle mě ohrožovaly integritu Spojeného království," řekl Raab.

  „Zadruhé, ve vztahu k takzvané záchranné brzdě, si myslím, že bychom se na neurčito až nastálo ocitli v režimu, který by, myslím, byl škodlivý pro naši ekonomiku [a] zdevastoval by důvěru veřejnosti v naši demokracii," dodal exministr k tzv. „back-stop“, neboli možnému plánu na zachování Severního Irska v celní i měnové unii EU navzdory tvrdému brexitu. Tím by Británie zaručila otevřenou hranici s Irskou republikou.

 • Vůdkyně Dolní sněmovny kvůli brexitu nerezignuje

  Vůdkyně Dolní sněmovny britského parlamentu Andrea Leadsomová neodstoupí ze své funkce. Stoupenkyně kampaně za odchod Británie z evropské osmadvacítky a svého času jedna z kandidátek do čela konzervativců to dnes uvedla na zasedání dolní komory.

 • Konzervativec Rees-Mogg: Pokus o sesazení Mayové není puč, využívám standardní proceduru

  Konzervativec Jacob Rees-Mogg, který vede skupinu konzervativních poslanců prosazujících tvrdý brexit, hovořil s médii před britským parlamentem.

  Na otázku, zda je jeho snaha o vyvolání hlasování o nedůvěře kabinetu stranické kolegyně Theresy Mayové pokus o puč, odpověděl zákonodárce, že nikoliv. „Puč probíhá za využití nestandardních procedur,“ uvedl. Mogg se však podle svých slov pokouší premiérku sesadit regulérními metodami.

  Podle svých slov nemá Mogg ambici, stát se novým lídrem Konzervativní strany. Podle Mogga by měla vláda odjet zpátky do Bruselu a oznámit, že zahájí tvrdý brexit.

 • Ministr životního prostředí Gove odmítl nabídku na místo ministra pro brexit

  Ministr životního prostředí Michael Gove, který měl dnes obdržet nabídku, aby zaujal pozici ministra pro brexit, tuto nabídku odmítl. Uvádí to deník Evening Standard.

  Gove měl ve funkci nahradit Dominica Raaba, který dnes rezignoval kvůli podobě vládního návrhu na dohodu o brexitu, kterou představil kabinet Theresy Mayové.

 • Konzervativní vláda se hroutí do sebe, reaguje na situaci skotská premiérka. Hovoří o novém referendu za nezávislost

  Souběžně s jednáním v dolní sněmovně britského parlamentu probíhají interpelace vlády také v parlamentu skotském. Na něm se k návrhu londýnské vlády vyjádřila kriticky první ministryně Skotska Nicola Sturgeonová.

  Podle ní by tato podoba brexitového vyjednávání postavila Skotsko do nevýhodné situace z hlediska tržní konkurence v porovnání se Severním Irskem.

  Sturgeonová také upozornila, že rezignující ministři Dominic Raab a Esther McVeyová dříve upozornili, že návrh vlády představuje hrozbu pro celistvost Spojeného království. Britská vláda se podle ní hroutí do sebe.

  První ministryně také upozornila, že s brexitem opět vyplouvá na povrch otázka nezávislosti Skotska a s ním i nového referenda.

  Foto: Reuters
 • Konzervativec a zastánce tvrdého brexitu Jacob Rees-Mogg se ptá na Twitteru, zda má vyvolat hlasování o nedůvěře vládě

  Konzervativní poslanec a zastánce tvrdého brexitu Jacob Rees-Mogg oslovil svých 190 tisíc followerů na Twitteru. Jeho otázka zní, zda by měl vyvolat hlasování o nedůvěře vládě premiérky Mayové.

Doporučujeme

Další zprávy

Reklama