Hlavní obsah

MMF odhaduje pokles světové ekonomiky o tři procenta. V Česku o 6,5

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

Česká ekonomika letos kvůli dopadům koronaviru klesne o 6,5 procenta, zatímco loni o 2,6 procenta vzrostla. V jarním výhledu světové ekonomiky to dnes uvedl Mezinárodní měnový fond.

Článek

Pokud se prognóza naplní, bude to znamenat zdaleka nejhorší výsledek v novodobé historii země. Tak výrazný pokles česká ekonomika nezaznamenala ani za globální finanční krize v roce 2009. Na příští rok už ale fond očekává citelné oživení, růst hrubého domácího produktu by měl v Česku dosáhnout 7,5 procenta.

Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje na to, že podle MMF české hospodářství vykáže letos hlubší propad než ekonomiky zbývajících zemí Visegrádu. „Českou ekonomiku v porovnání s dalšími zeměmi visegrádské skupiny, ale třeba i v porovnání s Bulharskem nebo Rumunskem, zrazuje její citelnější závislost na automobilovém průmyslu a na Německu jako takovém, často na subdodavatelské bázi,“ sdělil člen NERV.

Kvůli pandemii Mezinárodní měnový fond (MMF) letos očekává i propad globální ekonomiky, a to o tři procenta. Ještě v lednu předpovídal na letošní rok vzestup hrubého domácího produktu o 3,3 procenta. Světové hospodářství tak podle fondu směřuje letos k nejhlubší recesi od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Eurozóna podle MMF letos vykáže propad o 7,5 procenta, nejdramatičtější vývoj ekonomové fondu čekají v Itálii, kde předpovídají propad o 9,1 procenta. V Německu čekají hospodářský propad o sedm procent, ve Francii o 7,2 procenta.

„Za tři měsíce, od naší poslední aktualizace výhledu světové ekonomiky, se svět dramaticky změnil. O pandemickém scénáři jako o jedné z možností jsme se v minulých diskusích o vývoji ekonomiky zmínili, nikdo z nás si ale dost dobře nedokázal představit, jak to bude skutečně vypadat a co to bude znamenat pro ekonomiku,“ píše se ve zprávě MMF.

Spojené státy, tedy největší ekonomika světa, podle Mezinárodního měnového fondu letos vykážou propad o 5,9 procenta. Po něm by ale měl příští rok přijít vzestup o 4,7 procenta.

Z velkých ekonomik by se propadu měla vyhnout Indie i Čína, i tyto země ale zaznamenají prudké zpomalení tempa růstu. Zatímco čínská ekonomika letos podle MMF zpomalí na 1,2 procenta z loňského tempa 6,1 procenta, u té indické ekonomové čekají zpomalení na 1,9 procenta proti růstu o 4,2 procenta loni. V případě Číny to bude znamenat nejhorší výsledek od roku 1976, kdy čínská ekonomika vykázala pokles o 1,6 procenta. Od té doby růst nikdy nebyl slabší než tři procenta.

Příští rok by ale už měl být ve znamení citelného zotavení. Měnový fond předpokládá, že globální ekonomika vykáže růst o 5,8 procenta, zatímco v lednové aktualizaci svého výhledu ještě počítal s růstem světového HDP o 3,4 procenta. Fond nicméně upozorňuje, že vychází z dat, která jsou právě k dispozici. Jestliže se vývoj pandemie bude výrazně lišit od předpokladů, pak bude nutné upravit i výhled vývoje globální ekonomiky.

Reklama

Doporučované