Hlavní obsah

OLAF doporučil státům vrátit dotace za 485 milionů eur

Foto: European Commission - News Audiovisual Service

Ilustrační fotografie

Reklama

10. 9. 2020 13:15

Evropský úřad OLAF vydal svou každoroční zprávu. Podle dokumentu by se do pokladny EU mohlo vrátit téměř 13 miliard korun. Roste počet podvodů ohledně dotací na ekologické a udržitelné projekty, například u snižování emisí z aut.

Článek

V Evropské unii se vedle dlouhodobého zneužívání fondů či obcházení cel a daní stále více rozmáhají zločiny spojené s bojem proti změnám klimatu a ochranou přírody. Ve své každoroční zprávě to dnes uvedl Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který loni celkem uzavřel vyšetřování 181 případů a vydal 254 doporučení pro národní a unijní orgány. Na základě této práce by se mohlo vrátit do pokladny EU až 485 milionů eur (12,9 miliardy korun).

Zelené zločiny

„Již v několika minulých letech jsme zaznamenali rostoucí trend podvodů spojených s fondy na ekologické a udržitelné projekty,“ konstatoval dnes ředitel úřadu Ville Itälä. OLAF se podle něho v minulém roce zaměřil zvláště na odhalování tohoto typu zločinů, neboť takzvané zelené investice jsou zásadní prioritou Evropské komise, a tím roste i potenciál pro podvody.

Vyšetřovatelé úřadu loni odhalili například zneužívání peněz určených na výzkum možného snižování emisí z automobilů, které místo toho šly na výrobu zařízení umožňujících kontroly zplodin obcházet. Odhalili také systém podvodů s falešnými biopalivy, dovoz dřeva vytěženého v chráněných oblastech či zneužívání peněz z fondů na prevenci lesních požárů.

Staré podvody

Kromě podvodů spojených s ekologií se loni OLAF setkával hlavně s dlouhodobě známými typy organizovaných zločinů, jako je dovoz padělaného zboží, krácení cel a daní či praní špinavých peněz.

Úřad odhalil celkem 57 podvodů spojených s unijními fondy, kvůli kterým vydal národním orgánům doporučení, aby zajistily vrácení peněz. Nejvíce případů (11) se týká Rumunska, následuje Itálie s devíti a Řecko, Polsko a Bulharsko se sedmi. Českým úřadům OLAF doporučil vyřešit tři podvody, podrobnosti však nezveřejnil.

OLAF vyšetřuje podvody s unijními fondy, korupci či krácení daní již 20 let. Za poslední dekádu má na kontě přes 2000 uzavřených případů. Patřila mezi ně i kauza Čapí hnízdo spojená s českým premiérem Andrejem Babišem, v níž úřad v roce 2017 dospěl k závěru, že existuje podezření na dotační podvod. Česko poté vyňalo farmu z unijního financování.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované