Hlavní obsah

Volby 2018: Sociální demokracie slibuje popelnice zadarmo. Populismus, který by vyluxoval městskou kasu, míní opozice

1. 10. 2018

Nápad ČSSD podporu mezi ostatními stranami ale rozhodně nemá. Zrušení poplatků by podle nich byl extrémní zásah do městského rozpočtu. (Video: Seznam.cz)

Každý den sledujeme na Seznamu vrcholící volební souboj v on-line přenosu.

Článek

Společnost Čistá Plzeň se ročně postará téměř o 30 tisíc tun směsného komunálního odpadu. Dnes platí Plzeňané za svoz odpadu výrazně méně než ve většině měst. Před komunálními volbami přišla ale sociální demokracie s návrhem na to, aby lidé v Plzni za svoz neplatili vůbec nic. Ostatní strany hodnotí tento návrh jako populistický.

 • Koalice v Liberci je v dalším sporu, kvůli úklidu města

  Rozhádaná koalice v Liberci je v dalším sporu, tentokrát je jako důvod uváděn nedostatečný úklid města. Rada města odvolala dva členy správní rady městské organizace Komunitní práce Liberec zvolené za Změnu pro Liberec. Obecně prospěšná organizace má ruční úklid v Liberci částečně na starost. Změna pro Liberec odvolání považuje za politickou odvetu, druhá strana tvrdí, že Komunitní práce Liberec špatně funguje. V Liberci tvoří koalici Změna a zastupitelé zvolení za ANO, spory jsou dlouhodobé. Radní odvolali ze správní rady Komunitní práce Liberec náměstky primátora Jana Korytáře a Karolínu Hrbkovou (oba Změna). Oba pochybení odmítají. Korytář uvedl, že koordinaci úklidu ve městě má na starost náměstek Tomáš Kysela (ANO). Kromě Komunitní práce Liberec  se zhruba 100 pracovníky totiž úklid města zajišťují ještě liberecké technické služby. Korytář odvolání vnímá jako politickou odvetu zejména za to, že v minulých dnech dala Změna veřejný slib, že zajistí pořádek v dolním centru. Jejich odvolání navrhl bývalý zástupce Změny Ivan Langr, politické důvody odmítá. „Nikdo z občanů dnes neřekne, že je ve městě pořádek,” řekl. Podle něj jsou se zvýšeným nepořádkem konfrontováni několik měsíců.

 • Kandidát na starostu, vrah Pechanec, chce zavést samoobslužné nonstop automaty

  Zavedení městského hotelu, samoobslužné nonstop automaty s občerstvením, nulovou toleranci vůči nepřizpůsobivým, kulturní akce pro občany Svitav zdarma či nový podchod mezi ulicí Antonína Slavíčka a  supermarkety. To slibuje volební program Koalice DSSS ve Svitavách, jejímž kandidátem na starostu je dělník Vlastimil Pechanec. Ten je známý kvůli rasově motivované vraždě Roma Oty Absolona, za kterou byl v roce 2003 odsouzen na 17 let do vězení. Tam i s vazbou strávil 13 let, v červnu 2014 byl Pechanec propuštěn. K vraždě došlo v roce 2001 na svitavské diskotéce, kde se měl podle rozsudku Pechanec pokoušet zabránit skupině Romů vstoupit do sálu, vše skončilo dvěma bodnutími do břicha. Pechanec, který se v minulosti otevřeně hlásil ke skinheadskému hnutí, se k činu nikdy nepřiznal. Za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti kandidoval už před dvěma lety v krajských volbách. Vedení svitavské radnice se k jeho současné kandidatuře odmítá vyjadřovat. „Je to jeho osobní rozhodnutí,“ uvedl starosta David Šimek.

 • Lidovci navrhují pro obyvatele Brna kovová montovaná parkoviště

  KDU-ČSL v Brně navrhuje stavět na sídlištích kovové montované parkovací domy, které by vyřešily nedostatek parkovacích míst. Vznikaly by v místě současných betonových ploch určených k parkování. Stavbou pater by se počet míst zvýšil, ale nezasáhlo by to do okolní zeleně. Uvedl to primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj je kovová konstrukce rychlejší, ekonomičtější i ekologičtější než betonová stavba. Brno také plánuje stavbu velkých betonových parkovišť, například u nemocnic, a také odstavná parkoviště typu park and ride (P+R) na okraji města pro návštěvníky. Kovové stavby by měly být především pro Brňany na sídlištích. Podle Hladíka jsou u velkých betonových parkovacích domů náklady na jedno místo kolem 800 000 až milionu korun, kdežto u jednoduchých kovových montovaných staveb to vychází na 100 000 až 150 000 korun. „Takové domy jsou všude ve světě a hlavně v Německu, ve Švýcarsku. Stály by tam, kde už se dnes parkuje. Tím pádem by přibylo míst, ale neubylo by zeleně,” uvedl Hladík.

 • Senátorka Míša není žádná píša, pěje Ondřej Ruml z X Factoru

  „Jako rodilý Jablonečák bych rád podpořil Michaelu Tejmlovou v její kandidatuře do Senátu,“ uvedl na Facebooku Ondřej Ruml, který prorazil v soutěži X Factor.

  Jako rodilý Jablonečák bych rád podpořil Michaelu Tejmlovou v její kandidatuře do Senátu. Znám ji už mnoho let a vím, že...

  Zveřejnil(a) Ondřej Ruml dne Pátek 21. září 2018
 • K prioritám lidovců ve Zlíně patří zlepšení dopravy i stavba bytů

  Programovými prioritami KDU-ČSL před komunálními volbami ve Zlíně je zlepšení dopravní situace a parkování v krajském městě, urychlení prací na opravách nádraží, výstavba startovacích bytů pro mladé rodiny, zavedení MHD zdarma pro děti a seniory či dotování mládežnického sportu a zlepšení stavu sportovišť. Lídrem kandidátky je právník, krajský i městský zastupitel Aleš Dufek, který byl v letech 2010 až 2014 náměstkem zlínského primátora. Dvojkou na kandidátce KDU-ČSL je krajský radní Miroslav Kašný, na třetím místě je starosta Orla jednoty Zlín Jaromír Schneider. K prioritám lidovců patří také podpora rodin. „Za 20 let práce v advokacii a osm let činnosti v politice jsem si uvědomil jednu věc: Základem naše státu, našeho města a naší společnosti je rodina. K čemu je růst DPH, nejrůznější projekty rozvoje, boj za bůhví co, když se rozpadají nebo spíše vůbec nevznikají základní buňky naší společnosti – rodiny. Chci pracovat pro toto město, chci pracovat pro jeho rodiny,“ uvedl Dufek.

 • O provozu slánského parkovacího domu rozhodne nové zastupitelstvo

  O provozu slánského městského parkovacího domu rozhodne až nové zastupitelstvo, které vzejde z říjnových voleb. Existuje několik variant režimu provozu, krajním řešením je jeho uzavření. Provoz domu je dlouhodobě ztrátový. „Správa majetku má ještě zpřesnit jednotlivé varianty,“ řekla mluvčí slánské radnice Markéta Růtová. Důvodem ztrátového provozu domu, který funguje od roku 2013, je jeho nízká vytíženost, pravidelně do něj zajíždí několik desítek řidičů, kapacita je však téměř 150 aut. Hodinová parkovací taxa v pracovní dny je deset korun, za celý den řidiči zaplatí 50 korun. Město místa v domě nabízí za zvýhodněných podmínek i jako garážový dům pro dlouhodobé parkování.

 • Iniciativa uspořádala happening proti billboardu okamurovců v Chrudimi

  Tři desítky lidí se v neděli sešly v Chrudimi na happeningu před billboardem SPD Tomio Okamury. Uspořádala jej občanská iniciativa Štváče v Chrudimi nechceme, která tak protestuje proti poutači s nápisem „Ne politickým neziskovkám, ne diktátu menšin“. Iniciativa požaduje jeho odstranění, podle ní rozeštvává společnost. SPD to odmítla. Podle jednoho z představitelů iniciativy Tomáše Lavického má každá společnost hranice chování, které se nesmějí překračovat, jinak se vrací nazpět. „Je to pokus jistým způsobem navrátit naši společnost k době, kdy byl přípustný jen jeden názor. Ne politickým neziskovkám znamená: Občane, nejsi svéprávný,“ řekl Lavický na shromáždění. Odsoudil i podsouvání názoru, že menšiny něco diktují. Podle něj jsou všichni lidé součástí různých menšin. Přítomní rozvinuli před billboardem transparent s nápisem „Ne ziskuchtivým politikům, ne diktátu diktátorů, štváče v Chrudimi nechceme“. Kvůli očekávanému silnému větru jej po skončení akce odnesli, ale v dalších dnech ho chtějí na poutač trvale umístit. Další příchozí nesli tabule s hesly „Kdo předstírá spasitele, vymyslí si nepřítele“ nebo „Zelená neziskovkám“.

  Foto: ČTK

  Kontroverzní billboard.

 • Na radnici nemůže přijít někdo, kdo nikdy nic neřídil, míní kandidát ANO

  Kandidát za hnutí ANO v Liberci říká v předvolebním videu: „Na radnici nemůže přijít někdo, kdo nikdy nic neřídil. Musí tam přijít člověk, který, když přijde před 400 lidí, musí vědět, co má dělat. Já jsem měl to štěstí, že jsem posledních 20 let řídil velké kolektivy, podstatně větší, než je liberecká radnice. Ten největší, v Autobrzdách v Jablonci nad Nisou, měl 4 500 zaměstnanců,” říká mimo jiné v předvolebním videu kandidát hnutí ANO na post primátora v Liberci Jiří Němeček.

  Zdravím všechny Liberečáky. Je po prázdninách a z uvolněných prázdninových témat můžeme rovnou skočit na to, jak si jako...

  Zveřejnil(a) Jiří Němeček - kandidát na primátora - Hnutí ANO Liberec dne Pondělí 3. září 2018
 • Na středních školách dnes začínají studentské komunální volby

  Na středních školách po celé České republice dnes začínají studentské komunální volby. Zhruba dva týdny před opravdovými volbami do zastupitelstev obcí si tak studenti starší 15 let mohou vyzkoušet volební proces nanečisto. Výsledky dvoudenní akce budou zpracovány pouze pro volby do zastupitelstva Hlavního města Prahy, kde se tradičně do studentských voleb zapojuje nejvíce škol. Organizátor voleb nanečisto, společnost Člověk v tísni, je zveřejní v úterý večer. Člověk v tísni pořádá studentské volby od roku 2010 a chce jejich prostřednictvím přiblížit mladým lidem základní principy zastupitelské demokracie, seznámit je s volebním systémem a zvýšit jejich zájem o volby a politiku vůbec. Konají se již po desáté, naposledy studenti vybírali prezidenta. Druhého kola prezidentských voleb se v lednu zúčastnilo zhruba 300 škol, platný hlas odevzdalo kolem 38 600 studentů.

 • Z kandidátek pro obecní volby zmizelo sedm desítek adeptů

  Z kandidátek pro říjnové obecní volby zmizelo od jejich srpnové registrace sedm desítek adeptů. Ze sněmovních stran nejvíce ubylo kandidátů KSČM, a to devět. Jedinou ODS naopak žádný z uchazečů o místo v místním zastupitelstvu neopustil a žádného ani nemusela odvolat. Aktuálně je tak ve hře o funkce obecních zastupitelů 216 409 kandidátů, z toho 20 612 kandiduje do zastupitelstev městských částí nebo obvodů. Vládní hnutí ANO přišlo o dva kandidáty, o lékaře Karla Moravce v Lokti na Sokolovsku a o domovníka Davida Troutnara na Náchodsku. ČSSD ubyli čtyři kandidáti, z toho tři v brněnské městské části Královo Pole. Podobně hnutí SPD přišlo o tři kandidáty v Děčíně. Z devíti bývalých komunistických kandidátů dva aspirovali na zastupitele v Doksech.

 • Miliardář Dědek se po ústupu z politiky vrací s podporou jablonecké kandidátky

  Miliardář a zakladatel Jablotronu Dalibor Dědek se po odmlce a ústupu ze světa politiky rozhodl veřejně vystoupit a v krátkém videu podpořit nezávislou kandidátku na senátorku za volební obvod č. 35 za Jablonecko a část Semilska Michaelu Tejmlovou.

  Opravdu mě těší, že mezi mé podporovatele patří pan Dalibor Dědek, mimořádně úspěšný podnikatel, filantrop a hlavně inspirativní člověk. Děkuji! 👍

  Zveřejnil(a) Senátorka Míša dne Neděle 23. září 2018
 • 23. 9. 2018

 • V konzervativní Plzni boduje ODS. Je to i proto, že město osvobodila americká armáda?

  (Video: Seznam.cz)

 • 22. 9. 2018

 • Krize těžkého průmyslu je za námi, shodují se ostravští politici

  (Video: Seznam.cz)

 • 21. 9. 2018

 • ANO chce vyhrát volby na magistrátu i v 10 ostravských obvodech

  Hnutí ANO má za cíl vyhrát komunální volby v Ostravě i všech deseti městských obvodech, v nichž postavilo kandidátky. Před čtyřmi lety kandidovalo v osmi obvodech, nově k nim přibyly Vítkovice a Radvanice a Bartovice. Na magistrátu má ANO nyní 15 mandátů, hodilo by se jich 20. Uvedl to primátor Tomáš Macura, který svou funkci obhajuje. „Cílem je ale nejenom volby vyhrát, ale také abychom se ve vedení radnic, nejlépe na místech starostů, udrželi,” řekl Macura. Náklady hnutí na kampaň v krajském městě se podle něj pohybují kolem 2,5 milionu, ale zřejmě se dostanou na tři miliony korun. Připravenost hnutí k povolební koaliční spolupráci je podle Macury široká a domluvit se umí s každým. Primátor ale řekl, že za sebe se brání spolupráci s extremistickými stranami, jako jsou SPD a KSČM. „Já si nemyslím, že je nějaká čínská zeď mezi komunální a celonárodní politikou, takže nejsem zastáncem toho, že na komunální úrovni spolupráce s extremisty nevadí, protože na komunální úrovni se řeší jenom kanály. Podle mě to takhle není,” řekl primátor.

 • O prodeji Hůrek bude muset rozhodnout až příští vedení Pardubic

  O případném prodeji pozemků pod bývalými kasárnami na Hůrkách v Pardubicích bude muset rozhodnout až nové zastupitelstvo. Městští zastupitelé už potřetí zrušili veřejnou soutěž, jejíž vítěz měl získat právo na koupi a zástavbu areálu. „Oba zájemci udělali ve svých nabídkách chyby, což město dostává do obtížné situace,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO). „Třetí kolo soutěže je jasná snaha to prodat. Když to vyvěsíme na úřední desku, nikdo se nám nepřihlásí, a přitom když je soutěž, nesplní její podmínky. Jedině snad aby v novém volebním období vedení města vyhlásilo novou soutěž nebo to vyvěsilo, že to prodáme obálkovou metodou nejvyšší nabídce,“ uvedla Dvořáčková.

 • Středoškoláci si vyzkouší volby do zastupitelstev obcí

  Středoškoláci starší 15 let si příští týden vyzkouší volby do zastupitelstev obcí. Mezi kandidáty budou moci vybírat 24. a 25. září v takzvaných Studentských volbách, které od roku 2010 pořádá organizace Člověk v tísni. Výsledky budou zpracovány pouze pro volby do zastupitelstva hlavního města Prahy, kde se do voleb „nanečisto“ tradičně zapojuje nejvíce škol. Tentokrát je jich zatím registrováno 38, registrace se uzavírají dnes. Průzkumy podle organizátora potvrzují, že hlasování „nanečisto“ má pozitivní dopad na zvýšení účasti prvovoličů ve skutečných volbách. Studenti se tak seznamují s principy demokratických voleb a volebním systémem. Učí se také rozpoznávat nástroje používané k přesvědčování voličů politiky při předvolebních kampaních a uvědomují si spojitost politiky s médii.

 • ODS natočila klip, který je podle mnohých daleko za hranicemi dobrých mravů

  Nechali byste na něm rozhodnutí o své budoucnosti?

  Zveřejnil(a) ODS Praha dne Čtvrtek 20. září 2018
 • Cheb zlevní poplatky za odpad, podle opozice jen populismus

  Chebští zastupitelé schválili snížení poplatku za odpad ze 700 na 500 korun. Podle opozice jde jen o populistické gesto, protože podle zákona o výši poplatku bude muset v lednu stejně hlasovat nové zastupitelstvo. Vedení města přitom původně navrhovalo snížení jen o stokorunu. Podle místostarostky Evy Horné (ČSSD) snížení poplatku umožnily nižší náklady na svoz odpadu. Díky tomu město ušetřilo asi tři miliony korun. Na posledním zastupitelstvu před komunálními volbami se zástupci stran předháněli v tom, kdo měl snížení poplatku ve volebním programu. Podle opozičního zastupitele Antonína Jalovce ale ani dosavadních 700 korun nepokryje náklady na likvidaci komunálního odpadu. „Je to jen deklaratorní, protože v lednu to musí zastupitelé znova schválit. Nechme jim svobodnou volbu. Teď (je) tady 14 dní před volbami a vy populisticky snížíte poplatek o stovku,“ konstatoval Jalovec.

263x
bokasanjo
30. 9. 2018
335x
Honza Průša
26. 9. 2018
394x
bokasanjo
20. 9. 2018

Doporučujeme

Další zprávy

Reklama