Hlavní obsah

Volby 2018: Sociální demokracie slibuje popelnice zadarmo. Populismus, který by vyluxoval městskou kasu, míní opozice

1. 10. 2018

Nápad ČSSD podporu mezi ostatními stranami ale rozhodně nemá. Zrušení poplatků by podle nich byl extrémní zásah do městského rozpočtu. (Video: Seznam.cz)

Každý den sledujeme na Seznamu vrcholící volební souboj v on-line přenosu.

Článek

Společnost Čistá Plzeň se ročně postará téměř o 30 tisíc tun směsného komunálního odpadu. Dnes platí Plzeňané za svoz odpadu výrazně méně než ve většině měst. Před komunálními volbami přišla ale sociální demokracie s návrhem na to, aby lidé v Plzni za svoz neplatili vůbec nic. Ostatní strany hodnotí tento návrh jako populistický.

 • Seznam.cz: Z kandidátů na pražského primátora se lidé nejvíce zajímají o Landovského a Stuchlíka

  Advokát Jakub Landovský, který je lídrem kandidátky ČSSD pro nadcházející komunální volby, je nejvyhledávanějším kandidátem aspirujícím na primátora hlavního města. Vyplývá to z dat služby Seznam.cz Vyhledávání za poslední měsíc.

  Ze všech uchazečů o post pražského primátora hledali lidé jeho jméno nejčastěji, a to ve 22 %. Těsně za ním je podnikatel Petr Stuchlík s 21 %, který kandiduje za ANO. Dvojici s odstupem následuje fotograf Jan Saudek s 10 %, který se o funkci uchází společně se svou dcerou Marií za hnutí PLUS.

  „O primátorské křeslo se v Praze uchází celkem 27 kandidátů. Za první trojicí nejvyhledávanějších kandidátů následuje Marta Semelová z KSČM s 8 %, europoslanec Jiří Pospíšil se 6 %, kandidující za TOP 09 společně se STAN, a lékař Bohuslav Svoboda (ODS) taktéž se 6 %,“ upřesňuje Michal Sedláček, produktový manažer Seznam.cz Vyhledávání.

  U Jakuba Landovského se lidé zajímají především o jeho životopis či vzdělání, zjišťují, jestli je synem herce Pavla Landovského, a hledají jeho facebookový profil. Vyhledávají také jeho volební spot a návrh, aby byla MHD zdarma.

  O Petra Stuchlíka se uživatelé internetu zajímají především v souvislosti s jeho podnikatelskou činností a prodejem jeho firmy. Dále o jeho facebookovou stránku i soukromý život. V souvislosti s volbami se jedná o dotazy týkající se především sousedské večeře, které Stuchlík v rámci své kampaně pořádá, a jeho návrh vyřešení problémů s Libeňským mostem.

 • Postoje kandidátů na senátory přibližuje web Chvíle pro Senát

  Přehled letošních senátních kandidátů a jejich postoje k demokratickým principům, veřejně prospěšným aktivitám a protikorupčním opatřením nabízí webový projekt Chvíle pro Senát. Připravily jej občanské iniciativy Společně to dáme, Mantinely demokracie a Milion chvilek pro demokracii. Web nabízí přehled informací o všech kandidátech z 27 volebních obvodů včetně informace o tom, koho podporovali při letošních prezidentských volbách, pokud některého z kandidátů na úřad hlavy státu veřejně doporučovali. Projekt upozorňuje také na kontroverzní kroky jednotlivých adeptů na senátory. „Senát je pojistkou zachování demokratického systému v této nejisté době. Přitom o postojích kandidátů k demokratickým principům toho často v kampaních moc neslyšíme,“ řekl o vzniku nového portálu Michal Majzner z iniciativy Společně to dáme.

 • Lídr ANO Stuchlík čelil útoku vajíčkem

  Kandidát na post pražského primátora pan #PetrStuchlík (ANO) byl dnes v průběhu "Sousedské večeře" na Slunečním náměstí...

  Zveřejnil(a) Eugen Kukla dne Středa 26. září 2018
 • Ostravští komunisté chtějí po volbách na magistrátu více křesel

  Ostravští komunisté budou považovat za úspěch, pokud v říjnu zlepší svůj výsledek z předchozích komunálních voleb. V současnosti mají komunisté v pětapadesátičlenném zastupitelstvu deset křesel, o čtyři roky dříve měli osm mandátů. „Zlepšení volebního výsledku z deseti na 15 by byl ideální stav,“ řekl dlouholetý ostravský zastupitel a dvojka letošní kandidátky Josef Babka. Lídr komunistů a starosta obvodu Michálkovice Martin Juroška řekl, že pevně věří, že se KSČM „popere o umístění na bedně“, tedy do třetího místa. Spolupracovat by komunisté chtěli se všemi, kteří chtějí posouvat Ostravu kupředu. „Jsme schopni spolupracovat s těmi, se kterými najdeme shodu, že naše volební priority budou vedením města realizovány,“ řekl Juroška.

 • 26. 9. 2018

 • Liberecký raper Lipo složil píseň proti Babišovi a Zemanovi

  Lipo, známý raper z Liberce, se v politice umělecky angažoval před lety, kdy sepsal velmi úspěšný protestsong proti tehdejšímu primátorovi města Jiřímu Kittnerovi (ODS) a místní stavební firmě Syner. Nyní se k politickému tématu vrací. „Zatvrzele odmítavý postoj Andreje Babiše k možnému přijetí padesáti sirotků z válkou zdecimované Sýrie byl posledním impulzem, který mě přinutil vyjádřit se touto expresivní formou k danému tématu,“ uvedl hudebník. „Politická uskupení, která dříve byla – i díky fungující demokratické kultuře – odkázána na okraj politického spektra, se nově stávají politickým mainstreamem. Procházíme cestou od Evropy poválečného konsenzu, založeného na humanistických ideálech, Evropy sebevědomé a přitom solidární, k Evropě, kterou nově charakterizuje vzmáhající se nacionalismus a populismus, těžící ze strachu a předsudků. Dobový výjev, o kterém se zmiňuji v refrénu, je pro mě určitým silným mementem k možnému opakování historie. Ani tenkrát, v Berlínském hotelu Adlon, nikdo pravděpodobně netušil, jak celý proces skončí,“ připomíná Lipo a apeluje: „Nenechme sebou manipulovat, nedávejme prostor obchodníkům se strachem.“

 • Policie prověřuje podpisy na volebních arších v Lanškrouně

  Policie prověřuje v Lanškrouně na Orlickoústecku volební petiční archy Demokratického fóra. Při kontrole v jednom z nich úředníci patrně našli zkopírované podpisy pro jiné sdružení. Uvedla to policejní mluvčí Lenka Vilímková. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Na případ upozornil Orlický deník, lídr Demokratického fóra Jindřich Marek odmítl, že by někdo s volebními petičními archy manipuloval. „V současné době probíhá prověřování oznámení zástupce městského úřadu v Lanškrouně. Vyslýcháme zúčastněné osoby. Dosud nebyla obviněna žádná konkrétní osoba,“ řekla Vilímková. Do komunálních voleb, které se konají příští týden, policie případ možná neuzavře. Hnutí musejí získat dostatečný počet podpisů, což se Demokratickému fóru i přes sporné podklady podařilo. Voleb se tedy zúčastní.

 • Pochodová píseň oslavující komunální volby 2018 na Zbraslavi

  V rámci horečky předvolebního boje vznikla pochodová píseň, oslavující komunální volby 2018 u nás na Zbraslavi. Skladbu nazpíval ředitel ZUŠ Zbraslav pan Karel Nedoma. Hudba: Václav Vedral, text: David Macků"

  Zveřejnil(a) ODS Zbraslav dne Pondělí 24. září 2018
 • Starostové za ODS chtějí možnost vykázat lidi z městských částí

  Poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) chce ve Sněmovně předložit novelu přestupkového zákona, která by znovu umožnila v případě trojnásobného spáchání vážného přestupku vyhostit provinilce z území obce nebo městské části. Spolu se starostou Prahy 3 Alexandrem Bellu (ODS) také chtějí, aby obvodní ředitelé městské policie podléhali přímo starostům. Radnice ztratily možnost vykázat problémové lidi ze svého území novelou přestupkového zákona, která vstoupila v platnost loni v červenci. Podle Černochové to byla chyba, protože městští strážníci tím ztratili jedinou možnost, jak efektivně postihovat dlouhodobě problémové osoby či drogově závislé. V minulosti se podle ní tato možnost využívala. „Byly to ojedinělé případy a ukázalo se, že to funguje,“ uvedla. Kvůli návrhu tuto možnost do zákona vrátit se Černochová sejde s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). „Jsme na startu, předpokládám, že k tomu najdu napříč politickým spektrem podporu,“ řekla Černochová. Zároveň spolu se starostou Bellu podporují další návrh poslance Jana Bauera (ODS), který už ve Sněmovně leží. Ten by rovněž v případě spáchání tří vážných přestupků umožnil provinilci odebrat dávky v hmotné nouzi.

 • Nejtransparentněji vedli kampaň Piráti, zelení, STAN a TOP 09

  Nejtransparentněji vedli kampaň k říjnovým senátním a komunálním volbám Piráti, zelení, Starostové a TOP 09. Vyplývá to z hodnocení, které dnes zveřejnila protikorupční organizace Transparency International. V případě komunálních voleb podle ní poskytly minimum informací o financování kampaně velké parlamentní strany. V senátních volbách v hodnocení nejhůře dopadl bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD). Ze 135 vybraných kandidátů na senátory si podle Transparency International nejlépe vedli Eva Tylová, Libor Michálek, Jiří Krátký (všichni za Piráty), Zdeněk Hraba (za STAN) a Herbert Pavera (TOP 09). „Jako jediní uspěli na výbornou,“ řekl hodnotící expert Petr Vymětal z Vysoké školy ekonomické. Nepropadl podle něj nikdo, Rath byl ohodnocen známkou 4,7.

 • Vláda vyčlenila 30 milionů korun na platy policistů při volbách

  Činnost policie v souvislosti s letošními říjnovými komunálními volbami a volbami do třetiny Senátu bude stát na platech policistů 30 milionů korun. Vyčlenění peněz na návrh Ministerstva vnitra dnes schválila vláda, informoval novináře tiskový odbor Úřadu vlády. Volby v obcích, městských částech a městech a ve 27 senátních obvodech se uskuteční 5. a 6. října, o týden později je na programu případné druhé kolo voleb do horní komory Parlamentu. Vnitro v materiálu uvedlo, že policie bude v souvislosti s volbami do Senátu zajišťovat veřejný pořádek a bezpečnost v 1999 volebních okrscích.

 • 25. 9. 2018

 • Bratři Formanovi chtějí po Sehnalovi 600 000 korun

  Bratři Petr a Matěj Formanovi po předsedovi Občanské demokratické aliance (ODA) a kandidátovi na pražského primátora Pavlu Sehnalovi požadují 600 000 korun. Důvodem je použití jména oscarového režiséra, který letos zemřel, v předvolební kampani. Sehnal chce přejmenovat holešovické Výstaviště na Park Miloše Formana. Dědicové s tím původně souhlasili. Podle kandidáta na primátora Sehnala si ale neuvědomili politický rozměr spolupráce. Podle právního zástupce bratrů Formanových Františka Vyskočila jim však skutečnost, že bude záměr na přejmenování prezentovat v rámci kampaně, Sehnal zatajil. Bratři Formanovi nejprve se Sehnalem spolupracovali.

  „Zvrat nastal ve chvíli, kdy větu a celý svůj plán prezentoval pan Sehnal v rámci své předvolební kampaně, o které se při předchozí komunikaci při plánování projektu přejmenování nezmínil,“ sdělil Vyskočil. Částku 600 000 korun určili jako satisfakci za zneužití jména Formanovy rodiny, užití fotografie a podpisu Miloše Formana a věty, k níž má autorské právo Petr Forman.

 • Pospíšil: V Praze chceme investovat 50 až 60 miliard

  Koalice TOP 09 a STAN chce v případě úspěchu ve volbách na pražský magistrát v dalším období investovat do rozvoje města 50 až 60 miliard korun. Mezi další priority koalice Spojené síly pro Prahu bezprostředně po volbách by patřila novela stavebního zákona, zavedení pozic protikorupčního ombudsmana a koordinátora dostavby Městského okruhu, obnovení centrálního stavebního úřadu a vypsání architektonických soutěží na koncertní sál a most mezi Holešovicemi a Karlínem. Řekl to předseda TOP 09 a kandidát na primátora Jiří Pospíšil a další zástupci koalice. Jenom nutné opravy mostů či komunikací, nahromaděné dlouhodobým zanedbáváním údržby, podle Pospíšila vyjdou zhruba na 20 miliard korun. Koalice chce v případě, že se bude podílet na vládě, v prvních 100 dnech vypracovat investiční plán. Jednou z nejpalčivějších priorit je podle Pospíšila Hlávkův most, kde se nyní provádí diagnostické práce. V úvahu připadá i stavba provizorního ocelového mostu vedle stávajícího, uvedl kandidát na primátora.

 • V Chomutově se na kandidátku ČSSD vyskládal tým stavební firmy

  Chomutovskou kandidátku sociální demokracie pro letošní komunální volby obsadili zástupci místní stavební firmy RRR spol. Za ČSSD tu chce do zastupitelstva hned několik pracovníků této společnosti.

  „Nepovažuji to za žádný problém,“ řekl lídr kandidátky ČSSD a náměstek chomutovského primátora Jan Mareš.

  Podle informací Seznamu má být na kandidátce devět zaměstnanců zmíněné firmy. Mareš uvedl, že si všechny nelustroval, a tak neví, kde nyní pracují.

  Sociální demokracie v současné době vládne v Chomutově s ANO a hnutím Nový Sever. A právě firma RRR získala od radnice mezi roky 2016 až 2018 zakázky za zhruba 26,4 milionu korun.

  Na pětatřicetičlenné kandidátce se z této společnosti dnes objevují například technici Richard Malý nebo Jaroslav Bečvář. „Vybrala je členská základna. Vybrala je na základě toho, že ti lidé chtějí kandidovat, že chtějí něco pro město dělat, že mají nějaké zkušenosti,“ dodal Mareš.

263x
bokasanjo
30. 9. 2018
334x
Honza Průša
26. 9. 2018
394x
bokasanjo
20. 9. 2018

Doporučujeme

Další zprávy

Reklama