Hlavní obsah
Online

Online: Německo čeká po volbách těžké jednání o vládě, může se táhnout dlouho

Foto: Profimedia.cz

Do Bundestagu se podle odhadů dostalo celkem šest kandidujících uskupení. Na snímku lídr SPD Olaf Scholz.

Reklama

26. 9. 6:44
aktualizováno • 27. 9. 13:53

V Německu se konají parlamentní volby, jejich průběh sledujeme v on-line reportáži.

Článek

Německo a volby

 • V německých volbách zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá je koalice CDU/CSU s 24,1 procenta. Lídři obou táborů už oznámili, že mají ambici sestavit vládu. Kdo bude nový kancléř, ale zůstává nejisté.
 • Volební systém v Německu. Němečtí voliči odevzdávají dva hlasy. Prvním volí kandidáta v jednomandátovém obvodě, kterých je v Německu 299. Druhým hlasem se volič rozhodne pro kandidátní listinu určité politické strany. Takto se rozděluje dalších 299 mandátů. Počet poslanců ale nakonec kvůli složitému systému převislých a vyrovnávacích mandátů pravidelně přesahuje 598.
 • Série reportáží Seznam Zpráv z předvolebního Německa – náš středoevropský reportér Filip Harzer přímo z centra dění.
 • Merkelová jako módní ikona – podívejte se, jak se na odcházející kancléřku podíval náš módní specialista Adam Junek.
 • AfD převálcovala konkurenci v Sasku

  Ještě nejsou sečteny všechny hlasy, z průběžných výsledků ale vyplývá, že v Sasku je nejsilnější stranou populistická strana Alternativa pro Německo (AfD). Po sečtení více než 1,2 milionu hlasů má AfD ve spolkové zemi sousedící s Českem 29 procent. Znamená to, že je o více než 10 procentních bodů před SPD (18,8 procenta) a CDU/CSU (18,4 procenta).

  O důvodech volby AfD ve východním Německu mluvily Seznam Zprávy s politologem Rostocké univerzity Wolfgangem Munem: „Na západě Německa získává AfD od pěti do deseti procent, na východě od deseti do 25 i víc procent. Proč tomu tak na východě je? Hlavní důvod volby AfD není ekonomický, my víme, že AfD nevolí nezaměstnaní, ale hlavně střední třída, která se obává změn. Bojí se globalizace, imigrace muslimů, Afričanů, bojí se digitalizace, ztráty zaměstnání,“ řekl mimo jiné.

 • Výsledky ve 14 ze 299 obvodů

  Sečtených je zatím 14 jednomandátových volebních obvodů. Celkem se v neděli volilo ve 299 obvodech. Druhým hlasem pak Němci volili stranickou kandidátku.

 • Jasné rozdíly mezi západem a východem

  Na rozdílné voličské preference poukázal na Twitteru redaktor Respektu Tomáš Lindner. Data pochází z predikce pro ARD.

 • Prognózy mluví shodně

  Aktualizované prognózy volebních výsledků pro ARD a ZDF se ustálily. Obě předpovídají těsnou výhru SPD a shodují se i v pořadí stran: druhá CDU/CSU, poté Zelení, FDP, AfD a na hranici vstupu parlamentu je Die Linke.

 • AfD ztratí pozice v parlamentu

  Populistická Alternativa pro Německo (AfD) už nebude po letošních nejsilnější opoziční stranou. I kdyby se složila znovu koalice CDU/CSU s SPD, více mandátů než AfD budou mít podle prognóz Zelení i FDP. Strana tak ztratí ustálený nárok na předsednictví důležitého rozpočtového výboru.

 • Aktualizovaná čísla odhadů

  Sociální demokracie postupně zvyšuje svůj mírný náskok nad CDU/CSU, ukazují aktualizované odhady.

 • Prodloužené berlínské hlasování

  V některých volebních místnostech v Berlíně se v neděli hlasovalo i hodinu a půl po oficiálním konci voleb. Na mnoha místech se totiž tvořily kvůli problémům s lístky dlouhé fronty a volební komisaři chtěli umožnit všem, kteří dorazili včas, aby odevzdali svůj hlas, píše ČTK.

  V Berlíně se volilo nejen do Spolkového sněmu, ale i do berlínského zemského sněmu a hlasovalo se i v referendu o vyvlastnění bytů velkých pronajímatelů.

 • Povolební debata

  Foto:

  Lídři stran v televizním studiu. Povolební debata začala ve 20:15.

 • Zatím není sečtený ani jeden obvod

  Němečtí voliči ve volbách do Spolkového sněmu odevzdávají dva hlasy. Prvním volí kandidáta v jednomandátovém obvodě, kterých je v Německu 299. Z těch zatím není sečtený ani jeden. V každém z nich žije zhruba čtvrt milionu lidí a v obvodě v prvním kole vyhrává kandidát s nejvíce hlasy.

  Druhým hlasem se volič rozhodne pro kandidátní listinu určité politické strany. Takto se rozděluje dalších 299 mandátů. Počet poslanců ale nakonec kvůli složitému systému převislých a vyrovnávacích mandátů pravidelně přesahuje 598. Ve volebním období 2017-2021 bylo poslanců celkem 709.

 • Semafor, Jamajka, nebo červeno-černá?

  Německá politika má tradici pojmenovávání vládních koalic podle stranických barev. V úvahu teď připadá například tzv. semaforová koalice: červeno-žluto-zelená odkazující na bary SPD, FDP a Zelených, či tzv. jamajská koalice - černo-zeleno-žlutá odkazující na barvy CDU/CSU, Zelených a FDP.

 • Bude se opakovat velká koalice SPD s CDU/CSU?

  „Velká koalice není cesta dopředu,“ říká v televizní debatě předseda CDU Armin Laschet na otázku, jestli je jeho strana připravená hrát případného „menšího partnera“ v případné vládě s SPD. Nevyloučil působení v opozici.

 • Jak dlouho nakonec povládne Merkelová?

  Angela Merkelová je ve funkci spolkové kancléřky od 22. listopadu 2005. Odhady volebních výsledků, podle nichž nepřesvědčivě vítězí SPD, naznačují, že skládání nové německé vládní koalice může trval minimálně několik týdnů. Pokud se jednání protáhnou až do prosince, oslaví Merkelová ve funkci 16 let. Sestavit vládu se nejspíš pokusí Olaf Scholz z SPD i Armin Laschet z CDU - pokud ve straně nedojde kvůli špatnému výsledku k zemětřesení.

 • Levicová koalice bez většiny v Bundestagu

  Aktualizovaná prognóza možného složení Bundestagu. Rozdělení mandátů je založené na prognóze pro veřejnoprávní ARD. Předpoklad počítá s tím, že po letošních volbách bude ve Spolkovém sněmu 730. Levicová koalice sociálních demokratů, Zelených a Die Linke by podle prognózy většinu v parlamentu neměla.

 • Začíná televizní debata

  Ve 20:15 začala televizní debata za účastní lídrů kandidujících stran. První slovo dostal Olaf Scholz z SPD, kterého aktualizované odhady výsledků favorizují.

 • Annalena Baerbocková není s výsledkem spokojená

  Kancléřská kandidátka Zelených Annalena Baerbocková se přihlásila k vlastním chybám na počátku kampaně. „Chtěli jsme více,“ řekla. „Nedosáhli jsme toho kvůli vlastním chybám, kvůli mým vlastním chybám.“

  Baerbockovou doprovázelo několik skandálů týkajících se zkrášlení životopisu či obvinění z plagiátorství při psaní knihy.

 • „Z volebního výsledku mám radost,“ říká Scholz

  Scholz v projevu k příznivcům výkon SPD ve volbách ocenil, neboť si oproti volbám před čtyřmi lety o několik procentních bodů polepší. „A to je velký úspěch SPD,“ řekl. „Z volebního výsledku mám radost,“ řekl. V projevu slíbil, že chce společnosti vrátit důstojnost, věnovat se modernizaci a bojovat proti klimatickým změnám přechodem na bezuhlíkové energetické zdroje.

 • Laschet není s výsledkem voleb spokojen, chce bojovat za vládu konzervativců

  Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet není s výsledky parlamentních voleb spokojen, svým příznivcům ale slíbil, že bude nadále bojovat za vznik vlády pod jeho vedením. Výrazně spokojenější byl Laschetův sociálnědemokratický sok Olaf Scholz, který prohlásil, že učiní vše, aby příštím německým kancléřem byl právě on. Prognózy i první odhady ukazují na velice těsný výsledek, který mírně favorizuje sociální demokracii (SPD).

  „S takovýmto výsledkem nemůžeme být spokojeni,“ řekl Laschet z pódia, kde stála i dosluhující konzervativní kancléřka Angela Merkelová. „Uděláme vše pro to, aby spolková vláda vznikla pod vedením unie,“ řekl.

  Laschet také prohlásil, že bylo od samého počátku jasné, že volby nebudou snadné, neboť unie nevstupovala do voleb s kancléřem, který by funkci obhajoval. Merkelová po 16 letech v čele Německa nekandidovala a z politiky odchází. Podle Lascheta bude nutné sestavit koalici třech stran, což je pro ostatní politické subjekty velká výzva. „Potřebujeme koalici, která bude pro budoucnost Evropy,“ dodal.

 • První reakce stran na prognózy

  Generální tajemník SPD Lars Klingbeil v první reakci na prognózy uvedl, že sociální demokracie by nyní měla sestavovat vládu. „Je to naprosto jasné: SPD dostala (od voličů) pověření sestavit vládu. Chceme, aby se Olaf Scholz stal kancléřem,“ řekl.

  Generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU) Paul Ziemiak ztráty své strany ve volbách označil za „hořké“. Nevyloučil ale, že by se přesto mohlo konzervativní unii CDU/CSU podařit sestavit „vládu pro budoucnost“ se Zelenými a FDP. „Proto spolu teď musíme mluvit,“ dodal Ziemiak.

  „Sice jsme oproti minulým volbám výrazně získali, ale je pro mě těžké, abych měl z tohoto zisku opravdu radost,“ řekl zástupce strany Zelených Michael Kellner.

  „Obrovskou radost“ vyjádřil nad prognózami místopředseda FDP Wolfgang Kubicki. Spolupředsedkyně Levice Susanne Hennigová-Wellsowová výsledek své strany označila za „zklamání“ a „těžkou ránu“, spolupředsedkyně frakce AfD ve Spolkovém sněmu Alice Weidelová považuje předpovídaný výsledek své strany za „solidní“.

 • Prognózy: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice v SRN nebude možná

  Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa Scholze sestavit vládu se Zelenými a postkomunistickou Levicí. Proti takové koalici varovala konzervativní unie CDU/CSU kancléřského kandidáta Armina Lascheta, podle kterého by to znamenalo politické zemětřesení.

  ARD vychází z toho, že nový Spolkový sněm bude mít 730 poslanců. Výše zmíněná levicová koalice by v něm měla 355 křesel. Scholz by jako kancléř ale mohl vést vládu spolu se Zelenými a liberálními svobodnými demokraty (FDP). S protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD) ostatní parlamentní strany spolupracovat nechtějí.

  Ani prognóza ZDF nevidí většinu u levicové vlády. ZDF předpokládá, že Spolkový sněm bude mít 756 křesel a že SPD, Zelení a Levice by společně měli 376 zákonodárců. To by na převahu v parlamentu těsně nestačilo.

  Pokud by se kancléřem stal Laschet, mohl by podle ARD i ZDF sestavit koalici se Zelenými a FDP. Možné by v případě ZDF i ARD bylo pokračování stávající velké koalice CDU/CSU a SPD, ačkoli se taková možnost nyní jeví jako nepravděpodobná.

Sdílejte článek