Článek
Pan premiér říká, že jednáme s Bavory, vy to potvrzujete a obecně chcete po celé Evropě solidaritu. Jak se na to v Evropě tváří, když my solidaritu ukazujeme většinou s odstupem a zdrženlivostí?
Dovolil bych si nesouhlasit. Jsem přesvědčen, že Česko i na jaře ukázalo, že je solidární. Včera jsem tu měl slovinského ministra zahraničí, kterému jsme pomáhali.
Dobře, během covidové krize, ale co u jiných událostí? Co třeba migrační krize?
Česko nesedí se založenýma rukama. Víme, že v tom členské státy Evropské unie, které nesou větší břemeno spojené s migrací, nemůžeme nechat. Například Řecku jsme opakovaně pomáhali, třeba se zajištěním vybavení humanitární pomoci. Na naše poměry se i významně podílíme na dění mimo Evropskou unii. V běhu je příprava společného projektu s Německem v Maroku. Hýbe se i V4 projekt na posílení pobřežní stráže v Libyi. Výrazně pomáháme na Blízkém východě. Česko se chce zapojovat.
Světové dění okolo koronaviru sledujeme online:
Počty nakažených v Evropě prudce stoupají, WHO chce jasné kroky
To je vaše dlouhodobá rétorika, jde ale trochu do sporu s dlouhodobou rétorikou premiéra Babiše, který s tou solidaritou hodně šetří a vyjádřil se několikrát, i například na jaře, že Česko nebude pomáhat jižanským zemím, které to „nezvládly“. Teď jsme v jejich roli.
Já jsem v tomto konzistentní. Solidarita jde oběma směry. To vysvětluji i našim zahraničním partnerům. Česko není žádná nesolidární země, žádná zavřená země. Máme tu 600 tisíc cizinců, kteří tu žijí a pracují. Naše rétorika je jen ta - že musíme například v migraci nastavit jasná pravidla.
Říkáte, že to vysvětlujete zahraničním partnerům. Nejsou poté oni opatrní s tou solidaritou vůči nám, když, jak říkáte, musí být oboustranná?
Odlišoval bych mezi novinovými titulky a mezi tím, jak se debata vede mezi státy. Když se bavím se svou španělskou kolegyní, váží si naší pomoci. Rychle jsme vyřešili problém s Itálií a rouškami v Neratovicích a poslali jsme jim pomoc. Nabízeli jsme i pomoc Francii. Česko se chovalo a chová vždy pokud možno solidárně. Samozřejmě s přihlédnutím na naše možnosti. Nejsme největší a nejbohatší země. O to víc ale musíme vysvětlovat české veřejnosti, že když chceme pomoct například někde na Blízkém východě, že je to i v našem zájmu.
🇨🇿🇸🇮 Minister @AnzeLog and I are united by a love of cycling. I am glad that we have succeeded in strengthening relations with #Slovenia, both in terms of cooperation within #CentralEurope and in trade. Last year, we had a record trade volume of EUR 1.6bln. pic.twitter.com/T776IcLx80
— Tomáš Petříček (@TPetricek) October 14, 2020
Jak je to aktuálně? Jsou tedy v Bavorsku nebo jinde připraveni přijmout naše pacienty s covidem-19?
Ano, už včera jsme o tom mluvili. S Německem máme předběžnou domluvu. Není to sice nic, co by se zítra začalo spouštět, je to plán B. Je ale domluva jak se spolkovou zemí, tak s Mnichovem a Drážďany, jsme s nimi v pravidelném kontaktu. S Drážďany například máme každý týden koordinační videokonferenci a řešíme celou řadu věcí okolo pandemie. Německo je připravené nám pomoct. Dostal jsem dokonce několik dopisů od českých lékařů žijících v Německu, že jsou připraveni pomoct. Pozitivní je, že když jde do tuhého, jsme schopni si po Evropě pomoct, i Češi táhnou za jeden provaz.
Co se týče uzavírání hranic a cestování, jaké jsou úplně nejnovější informace?
V tuto chvíli je potřeba si přiznat, že české statistiky jsou nejhorší v Evropě. Je přirozené, že některé státy zpřísňují opatření pro cestování do Česka a z něj. Nemám ale informace, že by nějaká sousední země plánovala opatření. Jsme v kontaktu se Slovenskem. Premiér Matovič hovořil o možnosti zpřísnění podmínek, ale nemáme k tomu ještě zatím žádné detaily.
Vím, že Evropská komise jedná o společném tzv. cestovním semaforu pro členské země. V jaké je to fázi? Je to něco, co bychom mohli očekávat v blízké budoucnosti?
Před létem jsem apeloval, abychom přijali společná pravidla pro cestování EU. Aby to bylo pro občany předvídatelnější. Pokud se v nějaké zemi situace zhorší, mohli bychom nastavit společná omezení. Zatím se k tomu ale neblížíme. Přístup jednotlivých členských států je ještě hodně vzdálený. Dosáhli jsme ale například toho, že se mezinárodně uznávají výsledky testů, což je rozdílné od doby před několika měsíci. V koordinaci máme ale stále jisté rezervy.
Přirozeně českým pacientům lůžka poskytneme, potvrdil bavorský premiér
Jste členem vlády. Pochybili jste na začátku druhé vlny?
Myslím si, že některé kroky jsme měli udělat o 14 dní dřív, než byly učiněny. Vím od kolegů, že v průběhu srpna i zahraniční partneři upozorňovali na situaci v Praze. A nejen v Praze, myslím si, že tohoto rozdělování na Prahu a zbytek republiky už bylo dost. Vědělo se ale například, že mladí lidé z Německa se jezdili do Česka bavit, protože tam byla omezená provozní doba restaurací a barů a u nás nikoliv. A u nás se nakazili. Rozhodnutí se měla udělat dříve. Například i nošení roušek ve vnitřních prostorech, což chtěl dříve i ministr Vojtěch. To mohlo přispět k tomu, že by se situace vyvíjela pomaleji.
Je toto důvod, naprosto objektivně řečeno, aby vláda rezignovala?
V tuto chvíli dělá vláda maximum, aby situaci vyřešila. Jsme demokratická země, máme svoje nástroje v Parlamentu, jak se dá případně hovořit o nedůvěře vlády.
Toto je první část rozhovoru s ministrem Petříčkem. V druhé části, která bude na Seznam Zprávách v pátek, hodnotí zahraniční politiku, dění v Bělorusku, sankce vůči Rusku nebo svoje politické plány.