Hlavní obsah
Online

Premiér k národu: Nechme obviňování. Čas na skládání účtů zase přijde

Projev premiéra Andreje Babiše. (Video: ČTK, ČTK)

Reklama

21. 9. 6:09
aktualizováno • 21. 9. 22:32

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Premiér Andrej Babiš měl v pondělí večer projev k národu v médiích. Přiznal letní pochybení a vyzval k nošení roušek.

- Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rezignoval na svou funkci. Premiér Andrej Babiš v pondělí dopoledne oznámil, že novým ministrem zdravotnictví navrhl jmenovat epidemiologa Romana Prymulu. Změnu na postu ministra předjednal premiér už o víkendu s prezidentem. Ten ho v odpoledních hodinách do funkce jmenoval na zámku v Lánech.

- Vláda v pondělí znovu aktivovala kvůli poslednímu vývoji koronavirové epidemie Ústřední krizový štáb.

- Na aktualizované mapě regionů v Česku podle rizika nákazy koronavirem je v oranžovém stupni pohotovosti 28 okresů. Dosud jich bylo deset. Praha zůstala ve třetím stupni, který značí narůstající či přetrvávající komunitní přenos. Žádný okres v Česku už nemá bílou barvu, která znamená nulové nebo zanedbatelné riziko nákazy.

 • Kubek: Vojtěch byl jen prostředník

  Odstupující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) měl podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka odejít už dávno, po problémech s připraveností na epidemii na začátku roku. Byl jen prostředníkem, všechno důležité bylo třeba řešit s premiérem Andrejem Babišem (ANO), uvedl Kubek.

 • Domov v Humpolci žádá o další pomoc armády

  Domov pro seniory v Humpolci, který je zasažen covidem-19, požádal o prodloužení pomoci armády o dva dny, tedy do pátku. Mezitím by měly být známy výsledky opakovaných testů u zaměstnanců, kteří se nakazili. Pozitivních na covid-19 je 19 pracovníků. Onemocnělo i 26 klientů, sedm zemřelo. Zajistit péči o klienty domova pomáhá 15 vojáků od 9. září. S nákazou se potýká i Domov pro seniory v Třebíči, péči o klienty zatím zvládá vlastními silami.

 • Politologové: Rezignace souvisí s volbami

  Odstupující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) byl otloukánkem premiéra Andreje Babiše (ANO), míní někteří politologové. Rezignaci také spojují s blížícími se krajskými a senátními volbami, před kterými Babiš vzhledem k vývoji koronavirové epidemie v České republice ztrácí půdu pod nohama. Pozitivnímu obrazu vlády, jejího předsedy i ministra podle nich nepřispívaly neshody například na konci srpna kolem nošení roušek.

 • Maďar: Vojtěch měl problém prosadit se ve vládě

  Ministr Adam Vojtěch (za ANO) byl podle epidemiologa Rastislava Maďara jedním z nejlepších porevolučních ministrů zdravotnictví. Dal na názor odborníků, jen měl problém jej prosadit ve vládě, řekl Maďar ČTK. Maďar byl po odchodu náměstka Romana Prymuly jedním z klíčových odborníků, který ministrovi v době epidemie radil. Po neshodách ale koncem srpna odešel.

 • Opozice: Vojtěch rezignoval pozdě, viníkem krize je Babiš

  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se v otázce pandemie covidu-19 zkompromitoval už v lednu, jeho oznámená rezignace je tak opožděná o osm měsíců, uvedl šéf ODS Petr Fiala. Další opoziční představitelé zdůrazňují, že viníkem krizové situace kolem koronaviru je premiér Andrej Babiš (ANO). Potřeboval najít obětního beránka, hlavním viníkem ale zůstává sám, uvedla šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

 • Hledá se nový ministr zdravotnictví

  Objevují se první spekulace, kdo by mohl Vojtěcha ve funkci nahradit. Nejčastěji skloňovaným jménem je vládní zmocněnec Roman Prymula. Spekuluje se i o šéfovi Motola a členovi ČSSD Miloslavu Ludvíkovi, ten ale pro Seznam Zprávy řekl, že mu funkci nikdo nenabídl. Poslankyně za ANO Věra Adámková, která je pověřena vývojem vakcíny proti covidu-19, zase uvedla, že o funkci nemá zájem.

 • Hamáček: Urychleně čekám nástupce

 • Babiš: Bylo toho na něj moc

 • Vojtěch: Nemám se zač stydět

  Chci tím vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru, který nás bude ještě nějaký čas provázet, uvedl odcházející ministr. „Stal jsem se ministrem covidu-19. Troufám si tvrdit, že první vlnu jsme zvládli velmi dobře. Nemám se zač stydět za práci, kterou jsem odvedl,“ uvedl Vojtěch. Zůstává poslancem, bude se věnovat oblasti zdravotnictví.

 • Ministr zdravotnictví Vojtěch rezignoval

  Adam Vojtěch oznámil svou rezignaci na funkci ministra zdravotnictví.

  O rezignaci už informoval premiéra Andreje Babiše. „Myslím, že jsem pro zdravotnictví pracoval na maximum a dělal vše, aby se posunulo dopředu. Funkci jsem vykonával ze všech sil,“ uvedl Vojtěch.

  Tisková konference, na které rezignoval ministr zdravotnictví. (Video: ČTK)

 • Nejrychleji se virus šíří v Praze

  Nákaza se v současné době nejvýrazněji šíří v Praze. V hlavním městě hygienici za posledních sedm dní potvrdili téměř 217 případů v přepočtu na 100 000 obyvatel, následuje Uherskohradišťsko zhruba s 202 případy a Kroměřížsko přibližně se 194 případy. Na okres Praha-východ připadá 185 případů, na Liberecko 182 a na okres Praha-západ 180 případů. Přes 150 nakažených na 100 000 obyvatel mají Berounsko, Plzeň-město a Chebsko.

 • 503 hospitalizovaných

  Aktuálně nakažených je 24 032 lidí, většina má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných je 503 lidí, z toho 87 ve vážném stavu.

 • 985 nových případů

  Přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku klesl po šesti dnech pod tisíc. V neděli jich přibylo 985. O víkendu ale laboratoře zpravidla méně testují. Přibližně o polovinu klesl počet pozitivních testů i předchozí neděli, kdy testy odhalily 791 případů. V pracovních dnech pak počty opět vzrostly, maximem je čtvrtečních 3 129 případů.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.