Hlavní obsah

Protonové centrum hlásí plno, léčí i pacienty s covidem

Rozhovor s Jiřím Kubešem, primářem Protonového centra v Praze.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

13. 2. 2021 12:03

V pražském Protonovém centru v loňském roce ošetřili 1350 onkologických pacientů. Jsme téměř na maximu naší kapacity, říká v rozhovoru pro SZ Byznys jeho primář Jiří Kubeš.

Článek

Přibylo těžších případů rakoviny a ubylo pacientů ze zahraničí s výjimkou Slovenska, shrnuje Jiří Kubeš rok 2020. I přesto ošetřili víc nemocných než o rok dříve, cizince totiž vystřídali pacienti z Česka.

Protonové centrum už co do počtu ozáření sahá na provozní maximum. „Výš už můžeme jít jen asi o deset procent,“ odhaduje jeho primář.

Léčbu absolvovali i pacienti, kteří se v jejím průběhu nakazili novým typem koronaviru. Od vypuknutí pandemie se takto starali za zvýšených hygienických opatření zatím o 15 lidí. „Je téměř nemyslitelné, pokud není pacient v těžkém stavu, tu léčbu přerušit. To se prostě dokončit musí, jinak bychom způsobili závažné riziko nevyléčení onkologického onemocnění,“ vysvětluje v rozhovoru pro SZ Byznys Jiří Kubeš.

Jiří Kubeš

Radiační onkolog a primář Protonového centra v Praze.

Dříve působil jako vedoucí lékař radioterapeutického komplexu Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce.

Pražské Protonové centrum je v provozu od roku 2012. Patří k jedněm z prvních na světě. Jeho start provázely dohady o nákladnosti zdravotní péče. Nyní má smlouvy se všemi tuzemskými zdravotními pojišťovnami, spolupracuje také s pojišťovnami ze Slovenska a dalších zemí.

Protonovou terapii doporučují lékaři pro některé typy nádorů. Nejčastěji se léčba protony využívá pro rakovinu prostaty, ta tvoří v pražském centru zhruba 35 procent diagnóz. Následují nádory hlavy a krku, maligní lymfomy a rakovina prsu.

Reklama

Doporučované