Hlavní obsah

USA a Británie posílají do Afghánistánu vojáky, aby pomohli s evakuací ambasád

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

12. 8. 22:12

Spojené státy s ohledem na aktuální bezpečnostní situaci v Afghánistánu významně sníží počet zaměstnanců na ambasádě v Kábulu. Vojáky, kteří budou pomáhat s evakuací vysílá i Británie. I ta omezí fungování svého velvyslanectví.

Článek

USA znovu posílají do Afghánistánu své vojáky, oznámil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Ti mají pomoci evakuovat tamní zaměstnance na ambasádě. Zdůraznil přitom, že úřad zůstane otevřený a bude nadále poskytovat konzulární a humanitární služby. Do země posílá své vojáky i Británie. I ti budou pomáhat s evakuací jejích občanů a spolupracujících Afghánců. Podobně jako Spojené státy i Londýn se chystá omezit fungování svého velvyslanectví. V Afghánistánu získává v posledních dnech rychle kontrolu nad čím dál větší částí území radikální islamistické hnutí Tálibán.

Evakuace zaměstnanců z americké ambasády podle ministerstva začne v nadcházejících dnech. Pomáhat s ní bude americká armáda, což je v bojových zónách standardní praxí. Price uvedl, že snížení počtu civilistů na ambasádě je preventivní krok, jenž navazuje na předchozí plány.

Do 24 až 48 hodin mají do Afghánistánu přiletět první ze zhruba 3000 amerických vojáků, kteří budou mít evakuaci na starosti, uvedl mluvčí Pentagonu John Kirby. Pracovníci ambasády budou podle něj nejprve letecky přepraveni na kábulské letiště a odtud do vlasti. Původní plán počítal s tím, že po skončení vojenské mise USA v Afghánistánu 31. srpna v zemi zůstane asi 650 vojáků střežících letiště a ambasádu, uvedla agentura Reuters.

Washington podle Price také urychlí evakuaci tlumočníků a dalších afghánských pomocníků americké armády, kteří by se mohli ocitnout v ohrožení, pokud by Tálibán získal nadvládu. Pro tyto lidi Washington v nadcházejících dnech vypraví každodenní evakuační lety.

„Naše ambasáda zůstává otevřená a naše diplomatická mise vydrží,“ řekl Price na pravidelném brífinku. Americká civilní stopa v Kábulu však bude podle něj omezena na „základní diplomatickou přítomnost“. Na americkém velvyslanectví pracuje zhruba 1400 osob, přičemž snížení stavů bude podle nejmenovaného amerického představitele osloveného agenturou Reuters „značné“.

Britský ministr obrany Ben Wallace dnes oznámil, že do Afghánistánu odletí až 600 vojáků, kteří pomohou britským státním příslušníkům a afghánským tlumočníkům v evakuaci ze země. Na minimum budou omezeny počty pracovníků na velvyslanectví v Kábulu, které se navíc přemístí do bezpečnější lokality. První vojáci by podle Wallace měli do Afghánistánu přiletět do konce týdne. Evakuace se týká celkově několika tisíců osob.

Za méně než týden se Tálibán zmocnil 11 správních středisek z 34 afghánských provincií. Dnes dobyl dvě z nich - Herát a Ghazní. Právě dobytím strategicky významného města Ghazní se podle stanice BBC zvyšuje pravděpodobnost, že se Tálibán zmocní i Kábulu.

Sílící násilí a významné bojové zisky Tálibánu již přiměly USA, Německo, Británii a další země vyzvat své občany, aby Afghánistán okamžitě opustili. Děje se tak necelé tři týdny před plánovaným završením Spojenými státy vedené mise v zemi.

Ve středu nejmenovaný představitel amerického ministerstva obrany agentuře Reuters sdělil, že Kábul by podle nejnovější analýzy amerických zpravodajských služeb mohl Tálibán do 30 dnů izolovat a případně jej do 90 dnů dobýt.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované