Hlavní obsah

V krizi málem „vykrváceli“. Teď mají wellness chuť investovat stovky milionů

Karel Kalivoda, generální ředitel Ensana Health Spa Hotels ČR, mluví o plánech největšího provozovatele léčebných lázní v Evropě.Video: Petra Krmelová, Seznam Zprávy

 

Reklama

22. 11. 2021 8:41

Řada provozovatelů léčebných lázní i wellness center hlásí velké investiční plány. Přestože jde o jeden z nejvíce zasažených oborů koronakrize a znovu s obavami vyhlížejí, zda je neomezí restrikce kvůli pandemii covidu.

Článek

Radost z návratu návštěvníků střídá znovu napětí, jestli nepřijde další lockdown. „Samozřejmě situaci sledujeme, očekáváme od pondělí pokles návštěvnosti,“ uvádí pro Seznam Zprávy Vladana Horáková, generální ředitelka Golden Apple Hotels patřící do skupiny SPGroup miliardáře Pavla Sehnala a provozovatele aquaparku a hotelu v Čestlicích.

„Věříme, že drtivá většina našich návštěvníků je očkovaná, tak se nám to zatím potvrzuje. S propadem návštěvnosti musí jít ruku v ruce i kompenzační programy. Očekáváme, že vláda odsouhlasí Antivirus na podporu zaměstnanosti a COVID Nepokryté náklady. Ale je potřeba toto komunikovat rychle, podnikatelé jsou už samozřejmě opět pod velkým tlakem,“ doplňuje.

Plány v době nejistoty

Stejně jako její konkurenti, i tato skupina plánuje příští rok velké výdaje – rekonstrukci ubytovací části a pokojů Wellness Hotelu Svornost v Harrachově za 60 milionů korun. „Následovat bude rozšíření bazénové a wellness části, kde vznikne první Harrachovské saunové centrum. Inspirujeme se samozřejmě naším provozem Aquapalace Praha, kde provozujeme největší Saunový svět v ČR s 18 saunami a relaxačními místnostmi,“ upřesňuje plány Sehnalovy skupiny Vladana Horáková.

SPGroup

 • Působí v průmyslu, pojišťovnictví, obchodu s cennými papíry, realitní a developerské činnosti a službách (výstavnictví, hotelnictví a provoz akvaparku).
 • K nejvýznamnějším dceřiným společnostem patří výstaviště v Letňanech PVA EXPO, akvapark a hotel Aquapalace Praha v Čestlicích, pojišťovna Slavia, Obchodní tiskárny Kolín či Elektroporcelán v Lounech.

Do saunových světů investuje i společnost Infinit, provozovatel centra Infinit Maximus v Brně nebo Infinit Step v Praze. Zvětšení ceremoniální sauny a další novinky je stály pět milionů korun.

„Také jsme postavili ve spolupráci s investorem nový saunový svět v Hotelu Sen v Senohrabech, kde byla celková investice 60 milionů,“ upřesňuje Vlastislav Novotný, majitel Infinitu.

Infinit

 • Na českém trhu působí od května 2003.
 • Má různé provozovny včetně saunových center, bazénů, tenisu, koupaliště, restaurace.
 • Za běžného provozu všechny provozovny navštíví denně v průměru tři tisíce lidí, za rok zhruba jeden milion návštěvníků.
 • Obrat v roce před covidem přesáhl 270 milionů korun.

„Co je ale asi nejpodstatnější, investovali jsme hodně do zaměstnanců a jejich benefitů. Paradoxně jsme teď přistoupili k nejvyššímu přidání platů v naší historii, celkově jsme je zvedli včetně benefitů o jedenáct až dvanáct procent a navýšení mezd nás stojí patnáct milionů za rok,“ doplňuje Vlastislav Novotný.

V roce 2022 se chystají vylepšovat centra v Hotelu Sen a Maximus, kde plánují investovat 50 milionů korun. Chtějí tak nalákat návštěvníky na nové, rozšířené služby. Mají zkušenost, že po každém otevření po lockdownu je zájem návštěvníků obrovský.

Majitel obchodů s elektronikou investuje do Spa stovky milionů

Investice do cestovního ruchu plánuje také zlínská společnost HP Tronic. Primárně sice působí na trhu spotřební elektroniky se značkami Datart, Euronics, ETA či e-shopem Kasa.cz, ve Velkých Karlovicích však provozuje také čtyři hotely se dvěma wellness centry, Ski areálem a golfovým hřištěm. Právě dokončuje rekonstrukci pokojů a restaurační části Spa hotelu Lanterna pro náročnou klientelu.

HP TRONIC

 • Je česká firma založená roku 1990.
 • Klíčové maloobchodní značky jsou Euronics, Datart, Eta a e-shopy Kasa.cz a Hej.sk.
 • Provozuje Resort Valachy se čtyřmi hotely, skiareálem a golfovým hřištěm.
 • Má více než 2 800 zaměstnanců.

„Vybudovali jsme venkovní terasu a modernizujeme nejluxusnější pokoje, které rozšiřujeme o zimní zahrady a terasy s posezením a vanou. V březnu a dubnu 2022 nás čeká poslední fáze, a to celková rekonstrukce hotelové restaurace,“ uvedl pro SZ Byznys generální ředitel skupiny HP Tronic Daniel Večeřa s tím, že celková investice se vyšplhá na 35 milionů korun.

Ve Velkých Karlovicích v příštích letech plánuje firma i další investice, mimo jiné přestavbu současného turistického hotelu Galik v apartmánový multifunkční dům. Současně společnost investuje ve Zlíně, v legendárním baťovském Obchodním domě, který v roce 2017 prošel generální rekonstrukcí.

„Připravujeme vybudování hotelu a Spa centra v nejvyšších poschodích budovy. Realizaci v uplynulém roce přibrzdil covid, nyní už jsme ale připraveni pokračovat. Pokud vše půjde dobře, začneme na dostavbě hotelu pracovat na jaře 2022,“ doplnil Daniel Večeřa. V tomto případě firma očekává náklady kolem 200 milionů korun.

Miliarda do „mariánskolázeňského Puppu“

Velké plány mají i léčebné lázně. Největší provozovatel v Evropě, společnost Ensana a bývalá Danubia, se chystají do pěti let začít rekonstruovat někdejší perlu Mariánských Lázní, chátrající hotel Kavkaz přezdívaný mariánskolázeňský Pupp. Bude to stát nejméně jednu miliardu korun.

Ensana

 • 100% akcionářem společnosti Léčebné lázně Mariánské Lázně a.s. je britská firma Drencan Ltd., vlastněná rodinou Schreier–Gibbor.
 • Původní značka Danubius Hotels Group se v roce 2019 rozdělila na dvě divize – městské hotely jsou nadále pod značkou Danubius Hotels Group a lázeňské hotely pod značkou Ensana.
 • Má 27 hotelů v pěti zemích a osmi destinacích.
 • Zaměstnává tři tisíce lidí.
 • Obrat v roce před pandemií: 3 mld. Kč, z toho téměř třetina v ČR.

„Chceme rekonstruovat i objekt Pacifik, tam se jedná o zhruba 200 milionů korun. A pak tady máme objekt propojený ze čtyř budov, tam bude investice kolem tří set milionů,“ odhaluje plány pro příští roky Karel Kalivoda, generální ředitel Ensana Health Spa Hotels pro Českou republiku a současně člen představenstva Svazu léčebných lázní.

Další plány má skupina s britským vlastníkem a téměř třemi desítkami hotelů po celé Evropě. Aktuálně v Litvě má převzít provozování přímořského hotelu. Pusťte si rozhovor s generálním ředitelem Ensany v úvodním videu.

Royal Spa

 • Skupinu vlastní rodiny Zemkových a Plachých.
 • Skupina disponuje zhruba tisíci lůžky, v lázních Velké Losiny vlastní a provozuje Termální park Velké Losiny, který ročně navštíví téměř čtvrt milionu návštěvníků.

Dále provozuje:

 • Léčebné lázně Luhačovice - Sanatorium MIRAMARE
 • Lázeňské sanatorium Royal Mariánské Lázně
 • Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves

Investicím se nebrání ani konkurenční skupina Royal Spa rodin Plachých a Zemkových. Přes současný vývoj nezastavují už rozběhnuté rekonstrukce lázeňských hotelových pokojů, které mají být hotovy do dubna příštího roku. Největší část investice za 40 milionů korun pohltí rekonstrukce lázeňského domu ve Velkých Losinách – 25 milionů.

„Současně stále pracujeme na přípravě projektů dostavby ve Velkých Losinách a v Luhačovicích, ty můžou přesáhnout čtvrt miliardy korun. Pořád se díváme i na příležitosti na trhu, účastnili jsme se dražby dalšího objektu, ale zatím nic nekupujeme,“ řekl pro Byznys Seznam Zprávy viceprezident České unie cestovního ruchu, viceprezident Svazu léčebných lázní a spolumajitel lázeňské skupiny Royal Spa Martin Plachý.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované