Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Prověřuje, zda korejské společnosti KHNP nebyly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh Evropské unie. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi poslal místopředseda komise Stéphane Séjourné.
Korejská společnost KHNP vyhrála tendr na dostavbu Dukovan, naopak ve finále a neuspěla francouzská firma EDF.
„Francouzi udělají vše pro to, aby taková elektrárna nevznikla. Což je pro národní bezpečnost ČR dramatická zpráva,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle něj francouzské straně nejde o to, aby vyhrála spor ohledně dostavby Dukovan, ale o to, aby elektrárna v Česku nevznikla.
EDF však tvrdí opak. Jaderný projekt dle svého pondělního prohlášení podporuje, stejně tak minimálně 60procentní podíl českého průmyslu na jeho realizaci. „EDF znovu ujišťuje, že nikdy nejednala s úmyslem narušit český jaderný program. EDF řádně uplatňuje své zákonné právo vyjádřit své oprávněné obavy ohledně zákonnosti nabídky konkurenta v rámci právních předpisů EU,“ uvedla EDF v prohlášení.
Vzhledem ke zdržení podpisu mezi ČEZ a KHNP musel ČEZ požádat francouzskou firmu, aby prodloužila platnost své nabídky. „Navíc, jako důkaz své dobré vůle, EDF na žádost ČEZ prodloužila platnost své nabídky nad rámec 31. března 2025,“ dodala EDF.
Ministr životního prostředí Petr Hladík nepokládá načasování dopisu EK za náhodné, stejně jako fakt, že ho zaslal francouzský místopředseda.
„Nejde o francouzského eurokomisaře, který hájí francouzské zájmy, ale o člena kolegia Evropské komise, který prosazuje legislativu a spolupracuje s českými úřady na ochraně našeho jednotného trhu,“ uvedl na dotaz českých novinářů mluvčí komise Thomas Regnier.
Podle něj nejde o první krok, který komise podnikla, již 12. února zaslala do Česka žádost o informace, ale neobdržela odpověď. „Rozhodně se nejedná o žádost o pozastavení věci,“ zdůraznil mluvčí. Předmět dopisu však nese název: „Žádost o okamžité kroky k pozastavení podpisu smlouvy pro nové jaderné reaktory v Dukovanech“.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) byl daný dopis pouze názorem francouzského eurokomisaře, nikoli stanoviskem Komise. „Pokud vím, je to dopis eurokomisaře, nejde o stanovisko Evropské komise a nemá pro nás žádný závazný účinek. Mnohem závažnější je pro nás předběžné opatření vydané soudem, které nařizuje počkat s podpisem smlouvy až po rozhodnutí o žalobě,“ uvedl Fiala.
Beneš také uvedl, že dopis je z 2. května a ministr průmyslu Lukáš Vlček by měl odpovědět v brzké době. „Ale jsem přesvědčen, že to, co je v dopise, by měla ČR odmítnout,“ uvedl. Celá věc je podle něj pochybná. „Je těžké věřit, že probíhá šetření, když se vás nikdo na nic nezeptá. Francouzi udělají všechno, aby taková elektrárna nevznikla. Nejde jim o to vyhrát, ale o to, aby tady elektrárna nevznikla, a to je dramatická zpráva pro ČR.“
Tuto informaci potvrdil redakci i člověk blízký Evropské komisi. „Francouzi se snaží dělat všechno, co je v jejich silách, aby nedošlo k podpisu smlouvy a využívá k tomu zřejmě i své spojence v Evropské komisi. Cílem je ten proces podpisu v uvozovkách vykolejit. Vzhledem k tomu, že ve finále v tendru byla korejská firma KHNP a francouzská EDF, tak by v případě, že se Komisi podaří KHNP vyřadit, dostala by tendr Francie. I zmaření celého tendru je pro ně lepší výsledek, než když se Dukovany dostaví bez nich,“ říká pod příslibem anonymity.
Francouzský velvyslanec v Česku Stéphane Crouzat pro ČTK uvedl, že je legitimní, aby EDF hájila své zájmy a že to není v případě tak rozsáhlého projektu nic neobvyklého.
Komisař Stéphane Séjourné, který dopis poslal, je člověk dlouhodobě blízký francouzskému prezidentovi Emanuelu Macronovi. V minulosti byl jeho poradcem během kampaně prezidentských voleb v roce 2017. Podle informací člověka obeznámeného s poměry uvnitř EK je zvláštní i to, že dopis psal sám eurokomisař, protože obvykle to dělají mnohem níže postavení úředníci.
„Zaslání dopisu vnímám trochu jako mafiánskou praktiku ze strany Séjourného. Typicky ba Vám takový dopis měl posílat někdo o šest platových příček níže. Už to, že dopis poslal komisař, znamená, že je celá věc zpolitizovaná,“ říká pro SZ Byznys.
Podpis finální dohody mezi společností ČEZ a KHNP na stavbu jaderných bloků v Dukovanech zablokoval minulý týden i Krajský soud v Brně. Toto předběžné opatření je podle právníků závažný problém, který může uzavření kontraktu oddálit o měsíce, ale i roky.
„Soudní řízení u Krajského soudu v Brně může trvat měsíce a v případě napadení prvostupňového rozhodnutí některou ze stran se může celý proces protáhnout i na několik let,“ dodala advokátka Lucie Máchová.
Nyní tedy k soudnímu verdiktu přibyl další problém a tentokrát ze strany Evropské komise. Unijní exekutiva už dokonce zahájila předběžný přezkum s cílem posoudit, zda potenciální zahraniční finanční příspěvky obdržené korejskou firmou představují zahraniční subvence, a pokud ano, zda tyto zahraniční subvence narušují vnitřní trh.
V rámci předběžného přezkumu Komise požádala o informace jak společnost ČEZ Group a elektrárnu Dukovany, tak korejskou firmu KHNP. Strany ale dosud „neposkytly v reakci na tyto žádosti dostatečné informace“, stojí v dopise. „Na základě poskytnutých informací, jakož i dalších informací, které útvary Komise odhalily v rámci předběžného přezkumu, přetrvávají významné náznaky, že straně (firmě KHNP) byly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh,“ dodává dopis.
Unijní exekutiva v této souvislosti zdůrazňuje, že „nepředjímá konečné rozhodnutí“, nicméně v současné době připravuje rozhodnutí o zahájení hloubkového šetření. Komise proto žádá Českou republiku o spolupráci do té doby, než přijme konečné rozhodnutí.
Přezkum se týká dodržování nařízení o zahraničních subvencích narušujících vnitřní trh z roku 2022. „Povinnost loajální spolupráce vyžaduje, aby se Česká republika vyhnula jakékoli situaci, která by byla nevratně v rozporu s obavami uvedenými v tomto dopise a která by mohla mít nevratné účinky bránící účinnému uplatňování FSR,“ říká dopis.
„My jsme požádali Evropskou komisi o dvě věci. Aby provedla hloubkovou kontrolu, zda došlo k zahraniční subvenci, která poškozuje vnitřní trh EU. A pak o přijetí předběžného opatření, tedy odložení podpisu smlouvy,“ řekl právní zástupce EDF Benoit Le Bre v České televizi. „České úřady se samy rozhodly neřídit se těmito pravidly,“ dodal.
Odmítl, že by postup EK byl nezákonný, protože nařízení o zahraničních subvencích bylo přijato až po vyhlášení tendru na Dukovany, protože tu jsou i jiná nařízení řešící podobný problém a které dovolují do věci vstoupit. „Je pět definic, co je to zahraniční subvence, a KHNP splňuje čtyři z nich,“ uvedl Le Bre.
Místopředseda Komise pro prosperitu a průmyslovou strategii zdůrazňuje, že „žádost ani šetření nejsou v rozporu s projektem (výstavby Dukovan)“. „Naopak, naším záměrem je zajistit právní jistotu a zajistit, aby byla dodržována pravidla našeho vnitřního trhu,“ dodává.
Podle lídra opozičního hnutí ANO a bývalého ministra průmyslu Karla Havlíčka vláda současnou situaci podcenila a měla více komunikovat jak s Evropskou komisí, tak s EDF. „I když vyhrála KHNP, a já to nezpochybňuji, musíte si uvědomit, že Francie dokáže vyvolat poměrně silný tlak a je třeba s ní udržovat nějakou komunikaci,“ uvedl Havlíček.
EDF ve svém prohlášení zopakovala, že je připravena jednat s ČEZ a českými orgány. „EDF již několikrát oficiálně požádala českou vládu a ČEZ o výměnu informací,“ uvedla společnost.
Havlíček se domnívá, že současná situace může mít také dopad na schvalování veřejného financování pro dukovanský dvojblok, které Evropská komise posuzuje. Česko zatím tzv. notifikaci na dva bloky nemá. „I když zvítězila KHNP, měla vláda jednat s Komisí, kde Francouzi mají velký vliv a jestli někdo žije v představách, že jej neumí využít, je vedle,“ dodal Havlíček.