Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Petrochemická skupina Orlen Unipetrol čelí největší krizi za poslední dekádu. Po rekordní ztrátě 16,3 miliardy korun za rok 2024 a propadu hospodaření v letošním roce firma podle informací SZ Byznys zahájila radikální restrukturalizaci, která zahrne i propouštění. K návratu k ziskovosti v tvrdě zasaženém chemickém průmyslu jí mají pomoct škrty, snižování investic i odprodeje nepotřebného majetku.
Krizový plán
Orlen Unipetrol spouští transformační program SmartWay 2026, který má přinést zásadní snížení provozních a personálních nákladů a přeorientování na nejziskovější segmenty výroby. Vedení již zahájilo uzavírání nerentabilních výrob, konkrétně kaprolaktamu, PVC a hnojiv ve Spolaně Neratovice, a také oznámilo i odchod z hokejového klubu HC Verva Litvínov.
„Naším cílem je konsolidace majetku skupiny a posílení efektivity, finanční stability a konkurenceschopnosti. Je nezbytné zavést změny směřující k optimalizaci provozu a zaměřit se na klíčové oblasti podnikání,“ uvedl pro SZ Byznys mluvčí společnosti Pavel Kaidl.
Dnešní situace firmy nevznikla v posledních měsících. „Stav, ve kterém se skupina Orlen Unipetrol aktuálně nachází, je výsledkem zanedbávání a neefektivního řízení posledních let. V minulosti byla některá obchodní rozhodnutí klíčová pro udržitelný rozvoj skupiny neřešena nebo odložena,“ konstatuje. Jedním z příkladů je podle něj neřešená restrukturalizace Spolany.
V roce 2022 vykázala skupina čistý zisk téměř 18 mld. korun, předloni činil zisk pět miliard. V roce 2024 však zasáhla kombinace nepříznivé makroekonomické situace, cenových tlaků na trhu, geopolitické nestability i nečekaných událostí, jako byl nález nevybuchlé pumy v areálu chemičky v Záluží, který na týdny přerušil výrobu. Firma rovněž provedla přecenění některých svých klíčových aktiv v Litvínově.
Součástí krizového scénáře je snižování nákladů. Do roku 2026 firma plánuje snížit fixní náklady o 20 procent, investiční náklady o polovinu a také rozprodat zbytková aktiva. V personální oblasti půjde o snížení nákladů o 10 procent, přičemž v současné době firma analyzuje, ve kterých oblastech může ušetřit. Jejím cílem je zachovat co nejvyšší počet stávajících zaměstnanců. Firma se v současnosti potýká s rychlým odlivem hotovosti a musela si půjčit na bankovním trhu.
Vedle výroby plánuje skupina zefektivnit i výzkum a vývoj, a také logistické dceřiné firmy Orlen Unipetrol Doprava a Petrotrans budou vyčleněny a převedeny do vlastnictví mateřské skupiny Orlen. Firma se tím zbavuje vedlejších aktivit a snaží se koncentrovat na hlavní výrobní činnosti.
Lídr trhu
Orlen Unipetrol i přes krizi zůstává největší rafinérsko-petrochemickou skupinou v Česku s více než 5600 zaměstnanci. Provozuje závody v Litvínově, Kralupech, Pardubicích a Neratovicích a síť čerpacích stanic, která je na českém trhu s téměř 29% podílem lídrem. Významný je i rozvoj dobíjecí infrastruktury pro elektromobily.
Chemický průmysl je tradičně cyklický, ale současné tržní signály nenaznačují rychlý obrat k lepšímu. Peněžní prostředky skupiny se rychlým tempem snižují od začátku roku 2024, marže jsou negativní. Klíčem ke stabilizaci má být vedle škrtů také lepší práce s pracovním kapitálem, například prostřednictvím faktoringu pohledávek a snížení zásob.