Hlavní obsah

Babiš si bude muset vybrat. Post premiéra, dotace pro firmy nebo „slepý fond“

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Když byl Andrej Babiš u moci, problém se střetem zájmů se mu odpálkovat nepovedlo. Nyní usiluje o premiéra znovu, avšak žádné nové řešení zatím nepředstavil.

Předseda hnutí ANO zatím neříká, jak se chce po volbách v případě návratu do vlády vymanit ze střetu zájmů. Vložení akcií jeho firem do svěřenských fondů by problém nevyřešilo, jedině, že by šlo o takzvaný slepý trust.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Dva a půl měsíce před sněmovními volbami sice průzkumy favorizují hnutí ANO, ale zda by jeho předseda Andrej Babiš mohl usednout do premiérského křesla, není úplně jisté.

Nejde jen o pokračující trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. Neméně velkou překážkou je i to, že Babiš jako opětovný majoritní akcionář největší české zemědělsko-potravinářské skupiny Agrofert nevyhovuje jako premiér českým ani evropským předpisům ohledně střetu zájmů.

Ledaže by se jeho firmy dobrovolně vzdaly všech peněz z veřejných rozpočtů, což pro Agrofert představuje miliardy korun ročně. „Pokud se Andrej Babiš opět stane ministrem či premiérem, bude kvůli střetu zájmů zakázáno jím ovládaným společnostem získávat dotace a veřejné zakázky, a to jak na národní, tak i unijní úrovni,“ vidí situaci David Kotora, výkonný ředitel protikorupční organizace Transparency International.

Zda je toto pro Babiše cesta, není jasné. Zatím se odmítá o věci bavit. Když ho Seznam Zprávy požádaly o odpověď, jak hodlá problém vyřešit, na žádný z dotazů neodpověděl. „Hezké léto,“ odepsal pouze v SMS zprávě.

Dotaz redakce obešel i první místopředseda hnutí Karel Havlíček, o němž se hovoří jako o alternativě na post předsedy vlády. „V rámci našeho hnutí firmu Agrofert vůbec neřešíme, žijeme tím, abychom s dostatečným náskokem vyhráli volby, skládali vládu a prosadili náš program,“ reagoval.

Dva Babišovy koncerny

Agrofert

  • Sdružuje zhruba 230 firem z oblasti chemie, zemědělství, potravinářství, lesnictví a dalších sektorů.
  • Na konci loňského roku skupina zaměstnávala téměř 30 tisíc lidí.
  • Firmy z této skupiny za loňský rok dle výroční zprávy přijaly provozní a investiční dotace na zemědělskou a další činnost ve výši kolem 1,7 miliardy korun.
  • Andrej Babiš aktuálně v mateřské firmě drží 89,96 % akcií, zbytek patří pod svěřenský fond AB private trust II.

SynBiol

  • Pod tuto skupinu mimo jiné patří firma IMOBA, což je majitel farmy Čapí hnízdo či restaurací Sokolovna a Paloma v Průhonicích.
  • Klíčovou součástí skupiny jsou ale firmy z oblasti reprodukční medicíny a dalších zdravotnických služeb.
  • Pod položkou daňové závazky a dotace je v poslední zveřejněné výroční zprávě za rok 2023 uvedena částka 197 milionů korun.
  • Aktuálně je jediným akcionářem mateřské firmy Andrej Babiš.

Andrej Babiš se problémem střetu zájmů potýkal už v době svého prvního premiérského mandátu v letech 2017 až 2021. Tehdy věc řešil tak, že v únoru 2017, kdy byl ještě ministrem financí v Sobotkově vládě, vložil akcie mateřských firem svých koncernů Agrofert a SynBiol do dvou svěřenských fondů - AB private trust I a AB private trust II.

Jako svěřenští správci byli určeni Babišovi dlouhodobí spolupracovníci Zbyněk Průša a Alexej Bílek. V tříčlenné radě protektorů byla i Babišova manželka Monika.

A jak se posléze z neveřejných dokumentů ukázalo, i sám šéf ANO ve svých fondech figuruje jako zakladatel a jediný obmyšlený, tedy ten, komu plyne ze spravovaného majetku profit. V případě, že v politice skončí, se podle statutu měl majetek „bez zbytečného prodlení“ vrátit do Babišova výlučného vlastnictví.

A právě to jsou důvody, proč podle většiny pozdějších právních názorů, rozsudků soudů a posudků auditorů Babiš vliv na své firmy neztratil, akcionářské vazby nezpřetrhal a požadavkům zákona nevyhověl.

Jeden rozpustil, druhý ne

Nyní Andrej Babiš po několikaleté odmlce opět ovládá koncerny napřímo. Drží 100 procent akcií mateřské firmy SynBiol a patří mu téměř 90 procent akcií Agrofertu.

Na konci loňského roku totiž oznámil, že jeho svěřenský fond končí. Ale týkalo se to jen „většího“ fondu AB private trust I (spravovaného Průšou). Ve druhém fondu spravovaném Bílkem stále leží zbývající akcie Agrofertu, a jak to s ním bude, není jasné.

Zda ho chce také rozpustit, Babiš redakci Seznam Zpráv rovněž nevysvětlil a odpověď nedal ani mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. „Nepřísluší nám to komentovat,“ uvedl.

Když bylo loni rozpuštění AB private trust I oznámeno, Babiš prohlásil, že v případě úspěchu hnutí ANO v nadcházejících volbách „samozřejmě vše vyřeší v souladu se zákony České republiky“. Blíže to nikdy neupřesnil a podle zdrojů Seznam Zpráv informace, jak toho chce dosáhnout, stále neznají ani vrcholní manažeři Agrofertu.

Bez novin, dotací i zakázek

Když Seznam Zprávy oslovily čtyři advokáty obeznámené s problematikou, aby Babišovu situaci posoudili a naznačili i možnosti, jak může hlavní adept na post premiéra dále postupovat, většina to veřejně komentovat odmítla.

„Už nemám ambici ani motivaci se do toho pouštět, “ uvedl jeden z oslovených, byť vyjádřil i přesvědčení, že se šéf hnutí ANO po volbách znovu do problémů dostane. Další právník uvedl, že by si celá věc žádala „detailnější analýzu“, na což teď během léta prý v kanceláři nemají kapacitu.

Advokát Aleš Rozehnal s poukazem na platný zákon o střetu zájmů zdůraznil, že pokud se Babiš stane členem vlády, nebude moci podnikat, být členem orgánu podnikající právnické osoby, zaměstnancem jiného subjektu než České republiky, stejně tak být provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku (na digitální média se omezení nevztahuje).

Rovněž nemůže mít podíl ve společnostech, které provozují vysílání nebo vydávají periodický tisk, a to ani zprostředkovaně. Připomeňme, že až do loňska Babiš vlastnil i vydavatelský dům Mafra.

„Žádná ze společností koncernu Agrofert a SynBiol se nebude moci účastnit zadávacích řízení podle zákona upravujícího zadávání veřejných zakázek jako účastník nebo poddodavatel. Stejně tak žádná z uvedených společností nemůže získat dotaci nebo investiční pobídku,“ řekl Aleš Rozehnal.

Slepý trust nebo rodinná fundace?

Jak se může Babiš ze střetu zájmů vymanit?

Jednak by mohl oba koncerny prodat, což ale zatím miliardář nikdy nepřipustil. Podle Rozehnalova názoru by nic nevyřešilo ani opětovné vložení dvou zmíněných koncernů do svěřenských fondů. Problém by zůstal, protože tak, jak byly svěřenské fondy v roce 2017 konstruovány, mohl Andrej Babiš rozhodovat o jmenování a odvolávání statutárního a kontrolního orgánu obou korporací, což je dle zákona o obchodních korporacích jednou z forem ovládání korporace.

„Situace by byla jiná, kdyby vložil oba koncerny do takzvaného slepého svěřenského fondu, ve kterém by nemohl on, ani osoby jemu blízké či osoby, na které má vliv, rozhodovat o obsazení orgánů koncernů,“ domnívá se Aleš Rozehnal.

Advokát odhaduje, že Babišovým preferovaným plánem, jak s koncerny Agrofert a SynBiol naložit, by mohla být takzvaná rodinná fundace - vložení majetku do nadace či nadačního fondu, které mají i právní subjektivitu.

Každopádně v případě, že se Andrej Babiš stane členem vlády, má jen 30 dnů, aby všechny vyjmenované činnosti, které jsou v rozporu se zákonem o střetu zájmů, ukončil. U mediálních firem je lhůta 60 dnů.

Anketa

Jak se podle vás zachová Andrej Babiš po příštích volbách, aby se (opět) nedostal do rozporu se zákonem o střetu zájmů?
Své koncerny Agrofert a SynBiol odprodá
0,6 %
Do vlády nakonec vůbec nevstoupí a post premiéra přenechá Karlu Havlíčkovi
13,3 %
Urychleně nechá novou sněmovnu novelizovat zákon o střetu zájmů, aby jeho podmínkám vyhovoval
4,7 %
Opětovně převede majetek do svěřenského fondu (tentokrát do slepého trustu) či do rodinné fundace (nadace, nadační fond)
8,9 %
Dobrovolně se vzdá veškerých dotací, veřejných zakázek a investičních pobídek
1 %
Problém bude ignorovat
71,5 %
Celkem hlasovalo 4156 čtenářů.

Doporučované