Hlavní obsah

O „hodné holce“ z Ostravy, která dobyla republiku

Foto: Seznam Zprávy, Profimedia.cz

Zpěvačka Hana Zagorová.

Reklama

31. 8. 2022 5:59
Článek

Česká veřejnost se ve středu naposledy rozloučí se zesnulou zpěvačkou Hanou Zagorovou. Interpretka instantních hitů předlistopadové éry, ale zároveň i šansonů zaskočila normalizační režim občanskou odvahou, když v létě 1989 podepsala petici Několik vět. O hudebním odkazu zpěvačky Hany Zagorové mluvíme s publicistou Radkem Diestlerem.

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • V pátek zemřela česká zpěvačka Hana Zagorová. Držitelce devíti zlatých Slavíků bylo 75 let. „Popová scéna přišla o postavu, bez níž si českou populární hudbu posledních 50 let nelze představit,“ říká publicista Radek Diestler.
  • V Ostravě začínala jako šansonistka, pak se o ni zajímal i Karel Gott. Nakonec ale skončila v jedné z velkých hudebních „stájí“ a jejím producentem se stal Karel Vágner.
  • Na konci 80. let ale přišel další velký obrat. Komunistickým režimem respektovaná umělkyně podepsala petici Několik vět a poté vystoupila na Letné. „Hodná holka se spojila se ztroskotanci a samozvanci, to byl pro lidi velmi důležitý signál,“ říká.

Bylo jí teprve sedmnáct let, když v ostravském studiu Českého rozhlasu nahrála první melodie. Zpěvačka Hana Zagorová se z „ostravské žáby“, jak ji jednou nazvala Hana Hegerová, stala uznávanou českou zpěvačkou a několikanásobnou českou slavicí.

Její profesionální dráha přitom podle publicisty a zakladatele Popmusea Radka Diestlera začala na 60. léta „trochu atypicky“. Většina elitních zpěvaček totiž vycházela z divadel malých forem, v Ostravě ale takové nebylo.

+17

„Její ostravští mentoři a objevitelé jí přišili nálepku beatový šanson, která se s ní potom táhla dlouhá desetiletí a vlastně ji formovala,“ říká Diestler.

Na výsluní ji podle něj nakonec vynesla směsice několika faktorů. Lidé ji díky filmu Josefina znali z televizních obrazovek, začalo se o ní psát v časopisu Melodie, krátce působila v kapele Sodoma-Gomora a také si ji vyhlédl Karel Gott.

„Myslím si, že tam šlo o zcela vědomou snahu posílit tým okolo Karla Gotta o zpěvačku, jakou měli v divadle Apollo, Ivonu Přenosilovou, která emigrovala,“ popisuje publicista.

Z miláčka režimu jeho odpůrkyní

V 70. letech ale její kariéra změnila směr. Velké doprovodné orchestry nahradily menší uskupení a „stájový systém“. Manažerem Zagorové se tak stal Karel Vágner, který mimo jiné v průběhu let zaštítil i Petra Kotvalda, Stanislava Hložka nebo Petra Rezka. „A došlo k velice zajímavé symbióze. Mám pocit, že ti dva se hledali, až se našli,“ myslí si Diestler.

A dodává, že na rozdíl od jiných si Zagorová v rámci „klanu“ dokázala prosadit svou. Dle svědectví prý zasahovala do výběru repertoáru nebo koncertní prezentace.

Foto: Lenka Kabrhelová, Seznam Zprávy

Publicista Radek Diestler.

Začala sbírat Zlaté slavíky, stala se zasloužilou umělkyní a podepsala i Antichartu. Před revolucí se ale stala jednou z odpůrkyní komunistického režimu a podepsala i petici Několik vět. „Nemyslím si, že to byl výsledek nějakého dlouhého procesu, protože ona skoro vždycky říkala, že ten podpis byl v podstatě náhlý popud,“ vysvětluje publicista.

Podle Diestlera jde tak o „proměnlivou osobnost“, která ale po dlouhá desetiletí patřila k nejpopulárnějším zpěvačkám české hudební scény. „Dokázala vyskočit z toho stájového nebo klanového systému a prožít si po určité pauze na začátku devadesátých let docela výraznou druhou kariéru nebo řekněme, druhý život.“

V podcastu 5:59 se také dozvíte, jakou roli sehrála Hana Zagorová během sametové revoluce, nebo jak zásadní byla v její kariéře 90. léta. Poslechněte si v audiu na začátku článku.

Editor a koeditor: Barbora Sochorová, Dominika Kubištová

Sound design a hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: Česká televize, youtubový kanál Československé hity, youtubový kanál Československé filmy a pořady ČST, youtubový kanál CS klipy, youtubový kanál Hana Zagorová neoficial, youtubový kanál Retro svět

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Každý všední den v 5:59 vysílá podcast také rádio Expres FM. Sledujte nás na twitteru nebo instagramu.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Reklama

Doporučované