Hlavní obsah

Blažek bombarduje žalobce. Chce informace o kauze, v níž je sám podezřelý

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Policie provedla dvě razie kvůli manipulacím s byty v Brně. Ve vazbě skončil i někdejší koncipient a vlivný člen ODS Otakar Bradáč.

Reklama

28. 2. 7:59

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS opět – už potřetí – žádá od žalobců informace ze živé kauzy, v níž jsou však podezřelí jeho spolustraníci i on sám. Jde o machinace s městským majetkem v Brně.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Seznam Zprávy před týdnem informovaly o tom, že si ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) vyžádal od podřízených žalobců informace k jedné z části živého vyšetřování toho, zda vlivní politici přiklepávali nemovitosti Brna za úplatky známým. Sám Blažek je přitom mezi prověřovanými.

V bytové kauze už detektivové do vazby poslali Blažkova někdejšího advokátního koncipienta Otakara Bradáče (ODS), který podle obvinění zmanipuloval přidělení bytu i policejnímu agentovi.

Další Blažkovu bývalou koncipientku Markétu Vaňkovou (ODS) policisté prověřují. Reportéři v minulosti doložili, že dva rozsáhlé prostory dostal přidělené její švagr a jeho přítelkyně.

U rodiny třetího ministrova exkoncipienta Roberta Kerndla (ODS) skončila více než desítka původně městských nemovitostí.

Tři žádosti za 14 dnů

Nyní se ukazuje, že ministr spravedlnosti v rozmezí dvou týdnů v souvislosti s kauzou neposlal jen jednu žádost, ale celkem tři.

Blažek tak využívá svou zákonnou ministerskou pravomoc, zároveň se ale dle protikorupčních expertů ocitá v závažném střetu zájmů.

„Jeho zásahy se týkají výhradně jedné živé kauzy, ve které shodou okolností figurují právě jeho kolegové z ODS a on sám jako prověřovaný. To je v právním státě neudržitelné,“ sdělil stanovisko Transparency International její mluvčí David Kotora. Podle organizace kroky Blažka narušují nezávislost justice a jde o nátlak na vyšetřovatele.

„Ten počet žádostí vztahujících se k jedné kauze standardní není,“ připustil pro Seznam Zprávy nejvyšší státní zástupce Igor Stříž, kterému ministerské požadavky dorazily.

Ministr: Běžná praxe

Ministr Blažek své žádosti o údaje z živé kauzy označuje za „běžnou praxi“. V prvním případě, o němž už reportéři informovali, prý zjišťuje informace o možném pochybení žalobců. V nynějších dvou případech se hájí, že jen reaguje na požadavky jiných stran.

Zároveň opakovaně veřejně obviňuje z nelegálností olomoucké žalobce, kteří mohou například rozhodovat, zda jeho spolustraníky či známé pošlou k soudu.

„Ve veřejném zájmu není, aby ministr, vláda a poslanci nečinně přihlíželi k nezákonným trestním stíháním a organizované systematické skandalizaci postižených osob. Tedy kromě jiných nezákonností,“ napsal reportérům Blažek.

Proti jeho předchozím výrokům směrem k žalobcům se už ohrazovala Unie státních zástupců.

Blažek v pondělí po dotazech Seznam Zpráv nechal na webu ministerstva vydat prohlášení, v němž uvádí, že žádné předpisy neporušuje .

V jednom případě dle žádosti reaguje na podnět advokáta, který zastupuje čtveřici podezřelých právě v brněnské bytové kauze. Brněnský právník Jakub Hanák si Blažkovi stěžoval na to, že jeho klienti nedostali přístup do živého spisu k bytové kauze, který obsahuje mimo jiné důkazy shromážděné policií.

„Ministr chtěl informace, aby advokáta mohl vyrozumět. My jsme tuto jeho žádost postoupili na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které kauzu dozoruje,“ řekl redakci Stříž.

Zaskočená žalobkyně

Dozorující žalobkyně případu Petra Lastovecká je postupem Blažka překvapená. Advokáti takové žádosti podávají běžně, ale právě do rukou státních zástupců, kteří mají jejich vyřízení v kompetenci. „Nerozumím, jak a proč se žádost ocitla v rukách ministra spravedlnosti,“ uvedla pro Seznam Zprávy Lastovecká.

Zákon ministrovi umožňuje zjišťovat informace z živých případů, ale když je potřebuje k činnosti ministerstva nebo jako člen vlády.

„Možné využití tohoto zákona má sledovat jiný účel. Proč ministr spravedlnosti v této trestní kauze postupuje takto, mohu jako státní zástupkyně pouze spekulovat. Na moji další procesní práci to nesmí mít vliv,“ řekla žalobkyně Lastovecká.

Brněnský advokát Hanák nechce komentovat, proč se obrátil právě na ministra Blažka, a nikoliv na ni. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ uvedl. Na otázku proč, odpověděl: „protože nechci“ a rozloučil se.

Poškození nebo podezřelí?

 • Advokát Hanák v žádosti argumentuje tím, že jeho klienti jsou v postavení poškozených. Podle něj je klíčový spolupracující obviněný bytové kauzy Pavel Hubálek podvedl, když mu zaplatili peníze za opatření bytů, které jim ale nezajistil.
 • Hubálek nicméně o zmíněných mužích policistům vypověděl, že sami byli součástí údajné organizované skupiny složené z politiků, úředníků a podnikatelů obchodujících s brněnským městským majetkem.
 • Statut svědků a poškozených jim při výsleších zhruba před pěti lety přidělil bývalý vyšetřovatel bytové kauzy Vladimír Machala. Ten je nyní za torpédování kauzy a vynášení informací jejím aktérům nepravomocně odsouzený.
 • Po Machalovi případ převzala NCOZ, která v něm pod dozorem žalobkyně Petry Lastovecké z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci pokračuje dodnes.
 • A na základě jiných výpovědí Hubálka už udělala tři razie, po nichž část obviněných skončila ve vazbě. Je tak krajně nepravděpodobné, že by dalším možným podezřelých chtěli otevřít přístup do spisu.

Šéf Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Radim Daňhel, nadřízený Lastovecké, reportérům řekl, že ministrovi už odpověď na jeho žádost poskytl.

„Ministr se zeptal, jak má posoudit podání, které mu bylo doručeno – a to za účelem, aby ministerstvo mohlo podateli odpovědět. Pro takto položený a takto zdůvodněný dotaz postačila pouze obecná odpověď, v níž jsem v intencích trestního řádu zhodnotil obsah podání a dále jsem uvedl, jak by mělo být s podáním naloženo, a jak by měl být podatel vyrozuměn,“ napsal redakci žalobce Daňhel.

Stříž: O odejmutí kauzy neuvažujeme

Třetí a zatím poslední žádost ministra spravedlnosti dorazila na Nejvyšší státní zastupitelství minulý týden.

Jak reportérům řekl nejvyšší žalobce Stříž, Blažek ji tentokrát zdůvodňuje poslaneckou interpelací, kterou vznesl místopředseda poslaneckého klubu ODS Ivan Adamec.

Vadilo mu, že Lastovecká potom, co Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo stíhání dvou žen z bytové kauzy, uvedla, že pracuje na tom, aby je obvinila znovu.

Poslanec z Trutnova se ptal například na to, zdali výrok Lastovecké nezakládá pochybnosti o její podjatosti. Nebo zdali nejvyšší státní zástupce Stříž činí nějaké kroky v dohledu vůči Lastovecké.

Přestože Adamec psal žádost v souvislosti s konkrétními dvěma ženami a popisoval v ní detaily případu, v následujícím telefonickém rozhovoru nedokázal reportérům říct, čeho přesně se měla dvojice, za kterou se staví, dopustit.

„Vím jen to, že byly stíhané, že byly zadržené. Prosím vás, jsem snad na výslechu? Byly tam nějaké machinace s byty. Píšete k tomu jenom spekulace. Ptát se pana ministra je moje právo,“ reagoval poslanec.

ODS v bytové kauze

Foto: Václav Šálek, ČTK

Markéta Vaňková s Pavlem Blažkem (vlevo) a Robertem Kerndlem.

 • O tom, že vlivní občanští demokraté přidělování městských nemovitostí v Brně manipulují, detektivům vypověděl starosta jihomoravské vesnice Rojetín Pavel Hubálek, stíhaný za podvody s městskými byty. Ten se policistům přiznal, že s byty skutečně manipuloval, podle něj byl ale součástí masivního systému, který udržovali v chodu právě politici ODS. Těm dle jeho slov nosil za zmanipulované privatizace od „klientů" milionové úplatky. A to od roku 2010.
 • Na základě Hubálkových výpovědí došlo v Brně již ke třem policejním raziím a následným obviněním téměř dvou desítek lidí.
 • Loni v říjnu například NCOZ obvinila bývalého vlivného člena brněnské ODS Otakara Bradáče. Ten v městské části Brno-střed vedl bytovou komisi – a dle policistů i spolupracujících obviněných za úplatky přiděloval lidem městské byty.
 • Hlavní skupinu tvoří Pavel Blažek, Robert Kerndl a Otakar Bradáč,” označil v roce 2019 Hubálek nynějšího ministra spravedlnosti z ODS, předsedu jihomoravské buňky strany a někdejšího šéfa bytové komise městské části Brno-střed.
 • Za součást údajného systému Hubálek označil i primátorku Markétu Vaňkovou (ODS) a jejího náměstka Roberta Kerndla (ODS). U jeho dvou bratrů policisté prováděli v souvislosti s bytovou kauzou domovní prohlídky.
 • Bradáč, Kerndl i Vaňková jsou Blažkovi bývalí advokátní koncipienti.
 • V Rojetíně, kde Hubálek starostoval, s ním Kerndl a Blažek nakoupili pozemky. Jak reportéři zjistili, za všechny pozemky v hotovosti platil právě Hubálek.
 • U Kerndla a jeho rodiny zase skončila více než desítka původně městských nemovitostí. Z nichž některé se k nim dostaly přes takzvané bílé koně. Kerndl byl Hubálkovi v roce 2010 na svatbě za svědka.
 • O systému kupčení s městským majetkem vypovídá i bývalý šéf Správy nemovitostí Brna-střed Petr Kosmák – v současnosti nepravomocně odsouzený za korupci v kauze Stoka. Ten mluví o tom, že součástí skupiny byl právě mimo jiných i Kerndlův nevlastní bratr – Kamil Kotěra, o němž vypovídá i Hubálek.
 • Reportéři již upozornili, že pro Vaňkovou byly připravovány luxusní půdní prostory v brněnské ulici Hlinky – a že projekt zařizoval právě Hubálek. Primátorka si rovněž loni postavila vilu na pozemku, který původně za hotové vykupoval opět Hubálek.

Blažek Stříže obratem požádal o odpovědi na Adamcovy otázky, aby je, dle jeho slov, využil při následné interpelaci. A protože jde o žádost na základě poslanecké interpelace, musí jí žalobci vyhovět.

Zatímco vrchní státní zástupce VSZ Olomouc Daňhel tuto Blažkovu žádosti nechtěl komentovat, jelikož ministrovi ještě neodpověděl, nejvyšší státní zástupce Stříž podrobnosti sdělil.

„Ptal jsem se pana Daňhela na to, jakým způsobem na to reagoval. On s doktorkou Lastoveckou její vyjádření projednal a to projednání považuje za dostatečné. Já též,“ konstatoval Stříž.

Sám nejvyšší žalobce Lastoveckou za podjatou nepovažuje. Jak doplnil, z případu ji kvůli tomu „stáhnout“ nechce. „V tuto chvíli o tom neuvažujeme,“ potvrdil redakci.

Blažek se do Lastovecké opakovaně slovně strefuje. Již na začátku února si vyžádal přehled všech kárných provinění a případných výtek, kterým v minulosti Lastovecká čelila. V jeho pravomoci je u libovolného žalobce navrhnout jeho kárné řízení.

Zrušení stíhání v bytové kauze

 • Nejvyšší státní zastupitelství během února postupně zrušilo stíhání čtyř lidí v brněnské bytové kauze. Tu dozoruje žalobkyně Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petra Lastovecká.
 • Na začátku února NSZ zakročilo v kauze dvou žen, které dle NCOZ a dozorující žalobkyně za úplatky manipulovaly s městskými prostorami v brněnském historickém domě na ulici Hlinky.
 • Detektivové podle informací Seznam Zpráv podezřívají primátorku Vaňkovou, že původně byty měly skončit u ní a vyšetřování tímto směrem vedou. Tomu, že chtěla původně byty užívat Vaňková, nasvědčují i předchozí zjištění reportérů.
 • Jedna z žen se přitom policii k trestné činnosti již doznala. Blažek v tomto případě opět podal žádost na NSZ s žádostí o informace k tomuto případu.
 • V souvislosti s tímto případem Lastovecká po zrušení stíhání do médií řekla: „Pracujeme s policií na tom, aby trestní stíhání mohlo být znovu zahájeno.“
 • Tento týden NSZ zrušilo stíhání u dalších dvou osob ve větvi bytové kauzy kolem vlivného člena ODS a Blažkova koncipienta Otakara Bradáče. NSZ obvinění zrušilo Radimu Suchánkovi, lídrovi hnutí ANO v zářijových komunálních volbách v Brně-Černovicích a zároveň bývalému zaměstnanci Správy nemovitostí Brna-střed.
 • Ministr Blažek s odkazem na Suchánka na svém twitterovém účtu zaútočil na policii a novináře. Napsal, že Suchánka „sejmuli". „Nelegální mnoho let zavedený hnus," doplnil Blažek.
 • Jak již redaktoři informovali v minulosti, Suchánek se přitom k trestné činnosti doznal. Skupině kolem Bradáče předával klíče od obecních bytů, aby se na ně mohli jít podívat zájemci, kteří politiky dle NCOZ za zisk nemovitostí upláceli.
 • Suchánek na výslechu například říkal, že až „loni v roce 2021 si uvědomil, že to, co dělá, není úplně čisté, i když mu to šéf radniční bytové komise Bradáč přikázal".
 • Suchánek za klíče, dle dalších členů údajné skupiny, dostával „tácek" – tedy tisíc korun.

Reklama

Doporučované