Hlavní obsah

Rakušana by měl Fiala na vnitru vyměnit, reaguje Babiš na korupční aféru

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Andrej Babiš v poslanecké lavici.

Reklama

aktualizováno •

Ministerstvo vnitra by měl premiér Petr Fiala přidělit někomu jinému, vyzval jeho předchůdce Andrej Babiš s odkazem na korupční aféru politika Petra Hlubučka, kterému STAN pozastavilo členství. Resort vede Vít Rakušan ze STAN.

Článek

„Naše stínová vláda dospěla k názoru, že tento post nemůže (Vít Rakušan, STAN) zastávat. Proto ho vyzýváme, aby rezignoval na tuto funkci, je k tomu strašně moc důvodů,“ uvedl Babiš (ANO). „Zároveň vyzýváme pana premiéra Fialu, aby tento post přidělil jinému koaličnímu partnerovi a ne hnutí STAN, které je pro nás organizovaný zločin,“ dodal.

„Pro to, abych odstoupil z funkce ministra vnitra, není jediný důvod. Práci policie nemůžu ani nesmím ovlivňovat. Důkazem je, že policie koná. Každý to vidí,“ uvedl Rakušan na Twitteru.

Později oznámil, že stranickému vedení navrhne, aby se na podzim uskutečnil předčasný sněm hnutí. On sám chce post předsedy obhajovat.

Premiér Fiala (ODS) během čtvrtečních interpelací uvedl, že nemá žádný signál ani z médií, že by kauza zasahovala jakkoliv do činnosti vlády. „Ani náznak tady není, ani stín pochybnosti. Kdyby byl, tak se taková kauza neodehrává, ale samozřejmě všichni postupují nestraně, včetně ministerstva vnitra v jehož nestrannost mám důvěru,“ uvedl premiér.

Hlubuček je mezi obviněnými v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP). Dnes rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Ve středu po výzvě vedení strany rezignoval na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí STAN mu pozastavilo členství. Hlubuček se vzdal také členství v dozorčí radě DPP.

Podle Babiše, který je obžalován v kauze Čapí hnízdo, má hnutí STAN v poslední době příliš mnoho kauz.

Připomněl například europoslance a advokáta Stanislava Polčáka, který byl kritizován za informace o odměně za prosazení zákona o odškodnění lidí z okolí Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 explodovaly muniční sklady, nebo Jana Farského, který se stal terčem kritiky poté, co 10. ledna oznámil záměr odjet na více než půlroční stáž na univerzitě v USA. Nakonec se vzdal poslaneckého mandátu. Babiš jmenoval také poslance Josefa Bernarda, libereckého hejtmana Martina Půtu nebo ministra školství Petra Gazdíka.

Po Hlubučkově kauze je podle Babiše jasné, proč Rakušan stál o post ministra vnitra. Kritizoval také, že „musel skončit“ bývalý policejní prezident Jan Švejdar. Ministr tehdy odmítl, že by na Švejdara ohledně odchodu vyvíjel tlak. Připustil ale, že se v některých otázkách neshodnou.

Chceme mimořádnou schůzi

Babiš potvrdil, že poté, co opoziční ANO a SPD dnes neprosadily sněmovní projednání pražské korupční aféry, bude chtít hnutí svolat mimořádnou schůzi.

Iniciovat hlasování o nedůvěře vládě ANO nechce. „Je předsednictví a my nechceme poškozovat image České republiky v zahraničí. Předpokládáme, že tato kauza ještě bude dovysvětlena,“ dodal Babiš.

Výzvy k rezignaci

Korupční aféra rezonuje i na úrovni pražského vedení. Občanští demokraté dnes vyzvali primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě) k rezignaci.

Primátor i jeho náměstek podle ODS o nekalém jednání věděli a nezabránili mu. Zároveň požadují po Scheinherrovi zveřejnit obsah trestního oznámení, které zhruba před dvěma roky v souvislosti s DPP podal. Scheinherr, který je předsedou dozorčí rady DPP, označil za „vtipné“ vyzývat tzv. whistleblowera k rezignaci. Podle Hřiba se Pirátů kauza nijak nedotýká.

„Na nejasnosti okolo DPP upozorňujeme dlouhodobě. K politické odpovědnosti jsme opakovaně vyzývali jak primátora Zdeňka Hřiba, tak náměstka Adama Scheinherra. Odpovědí nám však byla jen jejich v lepším případě laxnost, v tom horším, úmysl. Přitom jsou to právě oni, kdo nesou plnou politickou odpovědnost za to, s kým sedí v Radě hlavního města Prahy a co se děje v Pražském dopravním podniku,“ uvedl městský zastupitel a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

Podle opozice primátor s náměstkem manažersky selhali. Hřibovi opozice vytkla problémy a netransparentnost při některých hlasování a odmítání debaty o problémech DPP. O potížích podniku prý odmítl jednat i Scheinherr, který navíc prý hlasoval při obsazování míst v orgánech DPP pro dosazení nyní obžalovaných lidí. Jediným argumentem náměstka Scheinherra je, že ve věci DPP podal trestní oznámení.

Scheinherr dnes rovněž několikrát řekl, že to byl naopak on, kdo pomohl problémy v DPP odhalit, když podal před dvěma lety trestní oznámení a spolupracoval s policií. ODS chce nyní obsah oznámení znát. „Vyzýváme tímto pana Scheinherra, ať veřejnosti ukáže, co bylo předmětem trestního oznámení. Dále také ať vysvětlí, proč i přes podezření na páchání trestné činnosti dokončil prodej pozemků okolo metra v Holešovicích. Jeho vysvětlení, že nechtěl mařit vyšetřování, je nepochopitelné,“ uvedl předseda zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček.

„To je neuvěřitelně vtipné, vyzývat k rezignaci whistleblowera, který před dvěma lety podal trestní oznámení a od té doby v režimu mlčenlivosti celou dobu spolupracoval s policií,“ řekl Scheinherr. Chápe prý, že jej opozice nemůže chválit, neboť „by to nepřenesla přes srdce“, nicméně by prý měla mlčet a nedělat si ostudu.

Podle Hřiba se Pirátů kauza nijak nedotýká. „V tom případu není zapleten žádný z našich členů. Já osobně jsem nebyl policií vůbec kontaktován v této záležitosti. Jedná se skutečně o záležitost hnutí STAN,“ řekl dnes ČTK Hřib. Piráti mají v dozorčí radě dva členy a nehlasovali podle primátora pro nikoho ze stávajícího vedení DPP, neboť nebyli vybrání v otevřených výběrových řízení. Problém se navíc týká pouze DPP, který nemají Piráti v gesci, uvedl Hřib.

Předseda Pirátů, s nimiž šli Starostové do sněmovních voleb, Ivan Bartoš novinářům řekl, že nevidí důvod k rezignaci Rakušana. „Střet zájmů by nastal v případě, kdy by se politik snažil ovlivňovat ve svůj prospěch. V tuto chvíli pan Hlubuček je vyšetřován policií a myslím, že Vít Rakušan nemá jakékoliv tendence do vyšetřování zasahovat. Myslím si, že je to nějaký konstrukt, který vytváří opozice, která dlouhodobě má máslo na hlavě a jsou to ti poslední, kteří by měli na někoho ukazovat prstem,“ řekl novinářům.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve středu kvůli hospodaření DPP 11 lidí. Mezi obviněnými je podle médií vedle Hlubučka podnikatel Michal Redl. Oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině a Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Mezi podezřelými je rovněž lobbista Pavel Dovhomilja, náměstek dopravního podniku Matej Augustín i další lidé z nejužšího managementu DPP, vyplývá z informací, které mají Seznam Zprávy k dispozici.

Aktéři kauzy Dozimetr

  1. Michal Redl (48 let): Zlínský podnikatel, odsouzený v minulosti za podvody, spolupracovník Radovana Krejčíře. Jeho nástup do vězení odvrátil lékařský posudek, že je nesvéprávný. Od roku 2017 se pohybuje kolem politiků STAN. Podle policie hlava, či jedna z hlav skupiny. Policejní dokumenty hovoří o tom, že rozdával úkoly, rozděloval peníze z úplatků, plánoval machinace se zakázkami. Byl do poloviny září ve vazbě.
  2. Petr Hlubuček (48): Náměstek pražského primátora za STAN. Je obviněn kvůli úplatkům a  účasti na zločinecké skupině. Podle detektivů byl Hlubuček jedním ze zakladatelů skupiny, která systematicky vysávala mimo jiné zakázky Dopravního podniku hlavního města Prahy. Byl do konce srpna vyšetřován ve vazbě, podle zjištění Seznam Zpráv před zatýkáním odklonil svůj nemovitý majetek z dosahu policie.
  3. Pavel Kos (49): Podnikatel odsouzený v minulosti za daňové podvody, za které si teď odpykává pětiletý trest. Blízký přítel Michala Redla. Podle policie se podílel na machinacích se zakázkami a byl také u rozdělování peněz z úplatků. V době razie byl v zahraničí, po několika dnech se přihlásil policii, byl vyšetřován ve vazbě.
  4. Pavel Dovhomilja (41): Podnikatel v IT, přinejmenším v jednom případě podle detektivů domlouval pro celou skupinu úplatek za konkrétní IT zakázku dopravního podniku. V době policejního zátahu pobýval v Chorvatsku, odkud se však vrátil a převzal obvinění.
  5. Zakaría Nemrah (32): Podnikatel, podle policie se podílel na rozdělování peněz z úplatků. Zakaría Nemrah byl téměř tři měsíce vyšetřován ve vazbě.
  6. Matej Augustín (47): Člen představenstva dopravního podniku a ekonomický šéf. Redlova a Hlubučkova skupina ho podle vyšetřovatelů cíleně dosadila do vedení této městské společnosti, aby tam manipuloval se zakázkami a zajišťoval úplatky. Pak se s ním dělila. Policisté Augustína obvinili až s odstupem, protože v době hlavní akce pobýval s covidem na Slovensku. Soud ho pak také poslal do vazby, ze které byl propuštěn na konci srpna.
  7. Luděk Šteffel (49): Vedoucí jednotky informačních technologií dopravního podniku. Policie tvrdí, že spolu s dalšími obviněnými zasahoval do konkrétních zakázek, například souvisejících s provozem tramvají. Tak, aby z nich byly získány provize.
  8. Dalibor Kučera (35): Šéf právního odboru dopravního podniku. Podle policie se s dalšími obviněnými snažil změnit systém vymáhání dluhů za nezaplacené pokuty. Také aby exekutoři, které by pak podnik pověřil vymáháním, odváděli skupině bokem peníze.
  9. Martin Vejsada (51): Vedoucí odboru technické správy objektů dopravního podniku. Policisté zmapovali, že skupině kolem Redla oznamoval, jaké stamilionové zakázky podnik chystá a jak by je bylo možné zmanipulovat.
  10. Ivo Pitrman (51): Osobní řidič Michala Redla. A podle policie také poslíček a ochránce skupiny. V dokumentech policie uvádí, že chodil například do bank směňovat na eura peníze z úplatků. Nebo zajišťoval pravidelné prohlídky bytů a aut proti policejním odposlechům.
  11. Maroš Jančovič (44): Podnikatel v IT, jehož firma dodávala pro dopravní podnik. Detektivové tvrdí, že na něj Redl a spol. zatlačili, ať pravidelně posílá úplatky – jinak že kontrakt skončí. Jančovič se podvolil a získal díky tomu i další zakázky.
  12. Petr Adam (60): Obchodní zástupce firmy Komo-Com. Podle policie slíbil úplatek 500 tisíc Michalu Zděnkovi, členu dozorčí rady dopravního podniku, za zmanipulování půlmiliardové zakázky na pořízení kamer do metra. Zděnek ale nabídku ohlásil policii a spolupracoval s ní. Týden po razii zemřel, jeho tělo se našlo v sídle jeho firmy v pražských Stodůlkách. Policie prověřuje verzi, že šlo o sebevraždu.
  13. Jindřich Špringl (59): Podnikatel. V policejním obvinění stojí, že ovlivňoval zakázky na nový rádiový systém pražského dopravního podniku a na kamerový systém v metru.
  14. Karím Nemrah: nadporučík, postaven mimo službu, sloužil na hospodářské kriminálce na Obvodním ředitelství Praha III. Podle policie Redlově skupině ověřoval SPZ vozů, o nichž si skupina myslela, že patří policejní sledovací službě.

Reklama

Doporučované