Článek
Představa, že si lidé koupí byt, ve kterém nejde okamžitě bydlet, může na první pohled působit jako risk. Ale v době vysokého zájmu o vlastní bydlení a jeho zhoršující se dostupnosti se z nouze stává strategie. Nemovitosti takřka „na zbourání“ si nacházejí své kupce. A to nejen z řad zkušených investorů, ale i mezi těmi, kteří si chtějí své první bydlení doslova postavit znovu – od podlah až po elektroinstalaci.
„Platí, že čím větší poptávka, tím snadněji se prodá byt před generální rekonstrukcí,“ potvrzuje,” František Brož, mluvčí portálu Bezrealitky.
Ta nejzásadnější hranice podle jeho slov nevede v ose zastaralosti interiéru jako spíš možnosti okamžitého nastěhování a bydlení. „Pokud je byt před rekonstrukcí jediný, na který rodina dosáhne a je v požadované lokalitě a umožňuje nastěhování, nemívá s tím řada zájemců problém,“ dodává.
Čísla potvrzují zájem
A to potvrzují i čísla z realitního trhu. Podle dat portálu Sreality.cz patří byty určené k rekonstrukci mezi ty, které se prodávají nejrychleji. Ve druhém čtvrtletí letošního roku zůstávaly v inzerci v průměru jen něco málo přes měsíc, tedy výrazně kratší dobu než například novostavby nebo byty ve výstavbě.
„Na délku inzerce má pravděpodobně vliv cena za tyto byty. Ty před rekonstrukcí měly ve sledovaném období nižší cenu za metr čtvereční než ostatní výše uvedené typy bytů. Nově postavené byty či byty ve výstavbě, které zůstávaly v nabídce nejdéle, byly ve sledovaném období nejdražší,“ vysvětluje Štěpán Matějka, datový analytik portálu Sreality.cz.
Podle dat portálu Sreality.cz byly ve druhém čtvrtletí letošního roku byty před rekonstrukcí jedním z nejlevnějších typů bydlení napříč Českem. „V České republice bez započítání Prahy byla jejich průměrná nabídková cena přibližně 54 000 korun za metr čtvereční. To znamená téměř o 20 000 korun méně než u bytů ve velmi dobrém stavu a o necelých 50 000 korun méně než u novostaveb,“ upřesňuje Matějka. Rozdíly se drží i v hlavním městě, i když cenová hladina je výrazně vyšší.
Jenže trend posledních let ukazuje, že rozdíly v cenách se rychle stírají. „Ceny bytů před rekonstrukcí a těch nových se mají aktuálně tendenci hodně přibližovat – rozdíly tedy bývají v některých případech mnohem menší, třeba jen v úrovni pěti procent. Platí to hlavně o malých bytech,“ upozorňuje František Brož, mluvčí portálu Bezrealitky.
Podle něj trh testuje, co jsou lidé ochotni akceptovat. „Zahřátý trh dorovnává ceny horších bytů na úroveň již vyinzerovaných kvalitních. Testuje, jestli na tuto hru zájemci přistoupí,“ říká František Brož. A dodává, že jakmile poptávka ochladne, nůžky se skokově rozevřou.
„Dokazuje to třeba paradox dvou panelových bytů na stejné adrese – ten po rekonstrukci se loni prodával až o 25 procent dráž než ten v původním stavu.“
Rozdíl mezi investicí do nového nebo zašlého bydlení přitom často určuje adresa.
„Rozhodně platí, že lokalita je zásadní,“ říká František Brož. „Koupit byt před rekonstrukcí, který neumožňuje okamžité nastěhování, ale má exkluzivní adresu, je smysluplné i z investičního pohledu,“ vysvětluje. Takové nemovitosti jsou podle něj schopné udržet si hodnotu dokonce lépe než nové byty na méně atraktivních místech a to ať už z pohledu výnosu z pronájmu, nebo případného budoucího prodeje.
Zároveň platí, že typ kupujícího se mění podle charakteru samotné nemovitosti. „Pokud je byt v zajímavé lokalitě, jsou to především investoři, kdo o něj projeví zájem. U standardních adres převažují spíš domácnosti,“ doplňuje Brož.