Hlavní obsah

Hnutí ANO v průzkumu zase posílilo, Okamura mimo Sněmovnu

Foto: vlada.cz

Premiér Andrej Babiš.

Reklama

7. 2. 2020 13:15

Hnutí ANO podle lednového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v porovnání s prosincovým průzkumem posílilo. Volilo by jej 32 procent lidí.

Článek

ODS se s 15 procenty vrátila na druhou příčku před Piráty (13,5 procenta). Pod stupni vítězů by přes mírný pokles skončily ČSSD a KSČM, těsně nad pětiprocentní hranicí byly STAN, KDU-ČSL a TOP 09. Hnutí SPD by jako jediné ze sněmovních uskupení získalo méně než pět procent hlasů.

„Situaci v posledních měsících lze interpretovat jako stabilní. Částečnou výjimkou je pozorovaný nárůst podpory ODS, který je na hraně statistické významnosti,“ uvedl Matouš Pilnáček z CVVM. ODS si podobně jako ANO od prosince polepšila o 2,5 procentního bodu.

V případě Starostů, lidovců, TOP 09 a SPD nelze podle Pilnáčka vzhledem k intervalům spolehlivosti říci, zda by se do Sněmovny dostali či nedostali.

Interval spolehlivosti vyjadřuje podle CVVM velikost výběrové chyby, která je způsobena skutečností, že nebyla dotazovaná celá populace, ale pouze její část. Může představovat podle míry podpory uskupení až tři procentní body.

Sociální demokraty by v lednu ve volbách podpořilo 8,5 procenta voličů, komunisty 7,5 procenta. Lidovci si mírně pohoršili, získali by 5,5 procenta hlasů stejně jako STAN.

Podpora se zvedla u TOP 09, která by obdržela pět procent hlasů. SPD naopak spadla z prosincových 5,5 procenta na čtyři procenta. Snížila se i podpora hnutí Trikolóra na dvě procenta hlasů.

Parlamentních voleb by se v lednu podle svého vyjádření zúčastnilo 65 procent Čechů, 30 procent lidí svoji účast vyloučilo. Reálná účast ve volbách v říjnu 2017 byla 60,8 procenta. CVVM provedlo průzkum mezi tisícovkou lidí starších 15 let od 11. do 21. ledna.

Reklama

Doporučované