Hlavní obsah

Index dostupnosti bytů: Poslední bašta padla. Průměrná splátka je všude nad 6000

Reklama

20. 4. 7:12
aktualizováno • 14. 9. 15:54

Seznam Zprávy ve spolupráci se společností EMA data připravily index, který ukazuje, jak jsou v Česku dostupné byty na hypoteční úvěr. Od loňského března dostupnost v celé zemi poklesla o více než třetinu.

Článek

Index dostupnosti bytů Seznam Zpráv využívá data analytické společnosti EMA data. Jeho cílem je sledovat, jak se vyvíjí dostupnost bytů nejen celkově v Česku, ale i na úrovni regionů. Index kombinuje průměrné ceny nemovitostí v jednotlivých krajích a úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Při výpočtu je kalkulována splátka 80procentní hypotéky pro byt o velikosti 65 m2, což je dle Českého statistického úřadu průměrná velikost bytu v Česku. Index počítá s průměrnou cenou za metr bytu v osobním vlastnictví, bez rozdílu stavu či materiálu, rozhodné období je měsíční klouzavý průměr. Dále index tvoří průměrná úroková sazba hypoték se splatností 30 let.

Výsledný výpočet je poměřován k úvodní hodnotě ze začátku března 2020, kdy byl index stanoven na úrovni 1. Čím je hodnota vyšší, tím hůře jsou byty dostupné a naopak, pokud je hodnota pod úrovní 1, jejich dostupnost roste.

„Srpnový růst sazeb byl stále ještě důsledkem růstu ceny peněz na mezibankovním trhu, ke kterému docházelo prakticky od loňského září. Od letošního března sice tempo růstu ceny zdrojů zpomalilo, což by za běžných podmínek pravděpodobně přineslo i zploštění křivky růstu cen hypoték, nicméně v době extrémně silné poptávky jsou konkurenční tlaky výrazně menší, takže hypoteční sazby dál rostou,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Index na úrovni krajů ukazuje, jak se dostupnost průměrných bytů snižuje v jednotlivých regionech. Nejpříznivější hodnotu vykazuje již tradičně v Karlovarském kraji, se index aktuálně dostal lehce nad hodnotu 1. Jinými slovy, dostupnost bytů se tady ve srovnání s loňským březnem mírně (o necelá tři procenta) zhoršila. Nad hodnotou 1,1 se nacházela ještě Praha (1,137), kde index v mezitýdenním srovnání už podruhé mírně poklesl.

Naopak ve dvou krajích, Královéhradeckém a Ústeckém, se od počátku měření indexu dostupnost snížila dokonce o více než 50 procent.

Pokud jde o výši splátek, tady se hlavní město vymyká. Průměrná měsíční částka, kterou Pražané zaplatí za hypotéku, překročila 23 tisíc. Více než 13 tisíc měsíčně pak v průměru vynaloží vlastníci bytů v Jihomoravském (14 678 korun) a Středočeském kraji (13 293 korun).

Nad 10 tisíci se nachází ještě Liberecký (10 173), Plzeňský (10 284), Zlínský (10 397), Jihočeský (10 587), Pardubický (10 634) a Královéhradecký (11 508) kraj.

V průměru nejméně – 6034 korun – měsíčně vynaloží vlastníci typického bytu v Ústeckém kraji. I tady ovšem hodnota splátky vytrvale stoupá, hranici šesti tisíc překročila minulý týden poprvé.

Podle ředitele Maxima Reality Vladimíra Zuzáka jsou podmínky pro výstavbu nových bytů i rodinných domů v Česku zatím nastaveny tak špatně, že poptávka bude určitě převyšovat nabídku i v následujících letech aspoň ve větších městech, ale také ve Středočeském a Jihomoravském kraji.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované