Hlavní obsah
Online

Babiš chce otevřít sportoviště, obuv i papírnictví. Od seniorů dal ruce pryč

Foto: facebook.com/AndrejBabis/

Andrej Babiš s respirátorem a ochrannými rukavicemi na pardubickém letišti, kam dorazila další zásilka z Číny.

5. 4. 17:30
aktualizováno • 5. 4. 21:30

Nedělní přehled online: Prezident v rozhovoru pro Blesk kritizoval EU a chválil Čínu, Prymulovi slíbil státní metál. Premiér odmítl odpovědnost za situaci v domovech seniorů. A ministr školství má plán, jak to bude dál s výukou.

Článek

Bilance koronavirové nákazy v Česku v neděli večer: od rána zemřelo pět lidí (celkem 67 mrtvých), zjištěných nemocných je přes 4,5 tisíce.

Po dlouhé době se k dění v republice vyjádřil - prostřednictvím Blesku - prezident Miloš Zeman. Káral opozici, chválil Čínu, ovšem „naprosto selhala Evropská unie a zejména Evropská komise“. Vyzval ke zmražení minimální mzdy i platů ve státní správě. Doporučil také, aby hranice pro turisty zůstaly rok zavřené, aby se neznehodnotila práce zdravotníků. A oznámil, že Romana Prymulu vyznamená 28. října Řádem Bílého lva.

Premiér Andrej Babiš v odpoledním živém vstupu v ČT odmítl kritiku za to, že domovy seniorů - tedy nejvíce ohrožené skupiny nemocí covid-19, stále nejsou dobře vybaveny ochrannými pomůckami. „Je potřeba si uvědomit, že vláda není zřizovatel domovů seniorů. Tady je stále nějaké očekávání, že my budeme řešit každý dům seniorů. Je jich 1915. Zřizovatelé jsou kraje, města, soukromníci,“ prohlásil.

Na pondělní vládu jde s návrhem otevřít další obchody a sportoviště.

Ministr školství Robert Plaga nastínil obrysy, jak se budou žáci a studenti vracet do škol. Vysoké školy by podle něho mohly začít omezeně fungovat po Velikonocích. Pro nižší stupně škol platí původně avizovaný plán otevřít je v druhé půli května. A to za podmínek, které definuje resort zdravotnictví - tedy vybavit školy dezinfekcí, rouškami a teploměry.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch večer na svém Twitteru zveřejnil manuál pro občany shrnující opatření, kterými se lidé musí v nouzovém stavu řídit.

Detailní zprávy v online přenosu:

 • Zdravotní péče o mě neexistuje, protože nemám žádnou nemoc, řekl prezident

  „Nejsem v žádné reálné izolaci. Normálně pracuji, jsem tady doma a mám tady i pracoviště,“ popsal v rozhovoru pro Blesk Zprávy prezident, jak se proměnil jeho režim.

  „Za první republiky jeden politik říkal: nesuďte nás jenom podle toho, co jsme dokázali, ale také podle toho, čemu jsme zabránili. A já jsem zabránil pokusu o vyhlášení amnestie,“ dodal s tím, že vězni za mřížemi pracují. Po propuštění by naopak řada z nich skončila jako bezdomovci.

  „Zatím se cítím zdravotně poměrně dobře a přiměřeně svému věku,“ sdělil prezident ke svému fyzickému zdraví. Zdravotní péče o jeho osobu v současné době neexistuje, protože podle svých slov nemá žádnou nemoc. „Kromě bolavých nohou mě nic netrápí.“

 • Zeman: Evropská unie selhala

  „Naprosto selhala Evropská unie a Evropská komise,“ řekl prezident v reakci na koronavirovou pandemii. Šéfka EK Ursula von der Leyenová podle něj oslabuje Unii výroky o tom, že by se měly mezi státy brzy znovu otevřít hranice.

  Národní státy podle něj většinou obstály, Evropská unie selhala.

 • Zeman: Je třeba zamrazit minimální mzdu

  Zeman souhlasí s možností zamrazit růst minimální mzdy.

  „Měli bychom říct lidem, že v posledních letech životní úroveň rostla, a my uděláme všechno pro to, aby se alespoň udržela. Ale nečekejte od nás, že budeme bojovat za její masivní zvýšení dříve, než uvedeme do chodu ekonomiku,“ vysvětlil proč.

  Ani státním zaměstnancům, zejména úředníkům, by Zemanovi také nevadilo platy zamrazit. Možnost navrhl i u poslanců a senátorů. „Ale zatímco poslanců a senátorů je tak málo, že pro rozpočet by i markantní zmrazení znamenalo nula nula nic, státních úředníků je asi 125 tisíc. Tam už by to bylo citelné,“ dodal.

 • Ekonomika versus životy? Jste jako doktor Mengele, řekl Zeman

  „Každý lidský život je cenný a vy jste jako doktor Mengele, který selektoval lidi a rozhodoval, který člověk by měl pracovat a který by měl jít do plynu. Vy jen kritizujete lékařskou péči a já to považuji za psychickou nemoc,“ odpověděl prezident na dotaz redaktorky Blesku o tom, jestli podle něj ekonomika je cennější než lidské životy.

 • Zeman: Obnovit Schengen by znamenalo výbuch

  Zeman nechce kritizovat vládu za nedostatek ochranných pomůcek, protože to podle něj nečekala žádná vláda na světě. Poděkoval ale vládě za spolupráci při dovozu ochranných pomůcek z Číny.

  Zkritizoval i žádosti o brzké znovuotevření hranic: „Při obnovení schengenského prostoru by výbuch epidemie byl nesrovnatelně větší, než když jsou hranice uzavřeny. Je to lití benzínu do ohně.“

 • Občerstvení se dalo konzumovat přes roušku, řekl Zeman ke schůzce

  „Opravdu vás zajímají velmi důležité věci,“ odpověděl Zeman na dotaz Blesku, jak dokázali přes roušky připravené jídlo pozřít.

  „To drobné občerstvení se dalo takto konzumovat během několika málo minut,“ ukazoval Zeman, jak jídlo rukou postrkuje pod roušku. „Ale nikdo nenapsal, že jsem zakázal oběd. Poprvé během setkání této expertní skupiny,“ dodal.

 • Vydržme to spolu, řekl Zeman. Opatření sám nedodržel

  „Velmi bych chtěl poprosit občany: vydržme to spolu a pak budeme s dojetím vzpomínat na to, jak jsme nosili roušky,“ apeloval prezident, který sám v sobotu v rámci dvanáctičlenného poradního týmu porušil vládní nařízení.

  Skupina lidí, která zahrnovala i guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, ministra vnitra Hamáčka nebo ministryni spravedlnosti Benešovou, se sice vyfotila s rouškami, na stole ale byly talíře s jídlem.

  „Byly to jen pokrájené sýry a klobása, to se dalo jíst s rouškou,“ odpověděla na kritiku ministryně Benešová.

 • Prodloužení nouzového stavu do poloviny května je nutné, tvrdí Hamáček

  Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pořadu Partie televize Prima uvedl, že prodloužení nouzového stavu do poloviny května je nutné. Jedním z důvodů je podle něj snazší nákup ochranných prostředků. Prodloužení nouzového stavu musí schválit Sněmovna.

 • Epidemii zvládáme dobře, říká prezident

  Podle prezidenta vypovídá o úspěchu českých opatření nižší počet úmrtí než v jiných státech Evropy.

  „Důležité je, že onen koeficient, který je vyjádřen poměrem mezi testovanými a nakaženými, se postupně zlepšuje. Ta křivka, jak říká profesor Prymula, se už zplacatěla. A podle odhadů, které jsem konzultoval s řadou odborníků, jsme asi tak v polovině této epidemie,“ dodal. Uvedl, že tým odborníků, se kterými se k situaci radí, sestává zejména z ekonomů. Obsahuje ale i odborníky na zdravotnictví nebo i guvernéra ČNB.

 • Prodloužení nouzového stavu: Opozice chce od vlády harmonogram opatření

  Skončilo období, kdy opozice dávala vládě bianco šek, řekl v pořadu Partie televize Prima předseda ODS Petr Fiala. Opozice podle něj bude od vlády požadovat harmonogram opatření, aby mohla podpořit prodloužení nouzového stavu o čtrnáct dní. Stejně se vyslovil také předseda Pirátů Ivan Bartoš.

 • Kalousek je počmáraný šašek, řekl prezident

  Zeman se ve svém úvodním poselství také opřel do kritiků vlády: „Když je krize, zdvihá se bahno ze dna a objevují se hlupáci, kteří umějí pouze kritizovat a kteří nepomáhají.“

  „Senátor Fischer nedávno prohlásil, že naši vedoucí představitelé jsou vlastizrádci, v souvislosti s čínskými dodávkami zdravotnických prostředků. Pan Stanjura zase vyzval ministryni Schillerovou k okamžité rezignaci. Pan poslanec Kalousek dokonce vyzval k ozbrojenému odporu proti vládě, prohlásil, že má tři revolvery a že mu bude ctí jít s občany bojovat proti vládě,“ naznačil prezident.

  „Jsme svobodná demokratická společnost vzniklá z voleb a nevedou nás žádní vlastizrádci. Ministryně Schillerová je skvělá ministryně financí a není žádný důvod k jejímu odvolávání. Toho počmáraného šaška s třemi revolvery si vůbec nevšímejte,“ dodal na konto poslance TOP 09 Kalouska.

 • Zeman: Chci vyznamenat Prymulu

  „Chtěl bych reagovat na novou situaci, protože nemá cenu pronášet projevy každý den. Ta nová situace je trojí. Zaprvé, chtěl bych velmi ocenit činnost vlády a podpořit vládu, protože si myslím, že si to zaslouží,“ řekl na úvod rozhovoru pro Blesk prezident Miloš Zeman.

  „Zadruhé, chtěl bych poděkovat nejenom jednotlivým profesním skupinám, ale všem občanům České republiky, kteří dodržují pravidla proti koronaviru za jejich obětavost a za jejich disciplínu. Velice si toho vážím. Děkovat ostatním budu, až epidemie skončí, ale už teď bych vám chtěl říci, že chci například udělit panu profesoru Prymulovi 28. října nejvyšší české vyznamenání - Řád Bílého lva,“ dodal Zeman.

  Prymulovi, který je náměstkem ministra zdravotnictví, to zatím podle svých slov ještě neoznámil.

 • Prymula se objevil na stránkách ANO mezi ministry

  Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula se objevil na stránkách hnutí ANO v sekci ministři. Upozornil na to František Lutonský na Twitteru. Nahrazení ministra zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO) právě Prymulou navrhoval už dříve hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) ale změnu odmítl.

  Foto: anobudelip.cz

  Oficiální stránky hnutí ANO.

  Foto: anobudelip.cz

  Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula mezi ministry hnutí ANO.

 • V sobotu zemřel druhý klient z domova pro seniory v Břevnicích

  V havlíčkobrodské nemocnici zemřel v sobotu druhý klient z domova pro seniory v Břevnicích na Havlíčkobrodsku. ČTK to řekla Hana Hlaváčková, ředitelka domova, který pečuje o lidi s demencemi. Do nemocnice museli být převezeni i další klienti. Domov je kvůli koronavirové infekci v karanténě, nemocný je i personál. Podle mluvčí nemocnice Petry Černo zůstávají hospitalizované dvě klientky břevnického domova a další dva pacienti s nemocí covid-19. Jejich stav nekomentovala.

 • Člen expertního týmu se omluvil za fotku u jídla se Zemanem

  Starosta Kyjova, předseda Svazu měst a obcí a člen expertní skupiny prezidenta František Lukl se omluvil za formu, kterou mělo jednání o současné situaci v Lánech. Během jednání vznikla fotka, kde členové týmu sedí společně u jídla a mají nasazené roušky.

  Omlouvám se všem, které má účast a především forma jednání expertního týmu pobouřila. Chápu, že je v dnešní době pro...

  Zveřejnil(a) František Lukl dne Neděle 5. dubna 2020
 • Tři čtvrtiny developerů hlásí finanční ztráty

  Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má finanční ztráty 72 procent developerů. Ti, kteří již ztráty zaznamenali, očekávají letos zhoršení hospodářského výsledku o 15 procent. Vzniklé finanční ztráty plánují z velké části vykrýt z vlastních rezerv. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi 45 developerskými firmami v Česku. „Pokles poptávky po rezidenčních nemovitostech můžeme přisoudit faktu, že mnoho lidí si teď není jisto svojí budoucí ekonomickou situací, a to se samozřejmě promítne i do plánovaných investic do vlastního bydlení,“ uvedl ředitel CEEC Research Michal Vacek. Developeři podle průzkumu aktuálně počítají s tím, že se nabídka jejich nemovitostí meziročně sníží o 2,4 procenta. U poptávky očekávají pokles o 4,9 procenta. Ještě v polovině února čekali nárůst nabídky o 2,5 procenta a poptávky o 2,6 procenta.

 • Ostravské vodárny vyzývají lidi, aby nevstupovali do kanalizace

  Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300 000 lidí v Ostravě a okolí, upozorňuje obyvatele, aby nevstupovali do kanalizace ani ji neotevírali. Mohl by se tam vyskytovat virus, který vyloučili nakažení lidé. Do svých zdrojů pitné vody firma přidala chlór. ČTK to řekla mluvčí OVAK Radka Vanková.

Další články