Hlavní obsah
Online

Babiš chce otevřít sportoviště, obuv i papírnictví. Od seniorů dal ruce pryč

Foto: facebook.com/AndrejBabis/

Andrej Babiš s respirátorem a ochrannými rukavicemi na pardubickém letišti, kam dorazila další zásilka z Číny.

5. 4. 17:30
aktualizováno • 5. 4. 21:30

Nedělní přehled online: Prezident v rozhovoru pro Blesk kritizoval EU a chválil Čínu, Prymulovi slíbil státní metál. Premiér odmítl odpovědnost za situaci v domovech seniorů. A ministr školství má plán, jak to bude dál s výukou.

Článek

Bilance koronavirové nákazy v Česku v neděli večer: od rána zemřelo pět lidí (celkem 67 mrtvých), zjištěných nemocných je přes 4,5 tisíce.

Po dlouhé době se k dění v republice vyjádřil - prostřednictvím Blesku - prezident Miloš Zeman. Káral opozici, chválil Čínu, ovšem „naprosto selhala Evropská unie a zejména Evropská komise“. Vyzval ke zmražení minimální mzdy i platů ve státní správě. Doporučil také, aby hranice pro turisty zůstaly rok zavřené, aby se neznehodnotila práce zdravotníků. A oznámil, že Romana Prymulu vyznamená 28. října Řádem Bílého lva.

Premiér Andrej Babiš v odpoledním živém vstupu v ČT odmítl kritiku za to, že domovy seniorů - tedy nejvíce ohrožené skupiny nemocí covid-19, stále nejsou dobře vybaveny ochrannými pomůckami. „Je potřeba si uvědomit, že vláda není zřizovatel domovů seniorů. Tady je stále nějaké očekávání, že my budeme řešit každý dům seniorů. Je jich 1915. Zřizovatelé jsou kraje, města, soukromníci,“ prohlásil.

Na pondělní vládu jde s návrhem otevřít další obchody a sportoviště.

Ministr školství Robert Plaga nastínil obrysy, jak se budou žáci a studenti vracet do škol. Vysoké školy by podle něho mohly začít omezeně fungovat po Velikonocích. Pro nižší stupně škol platí původně avizovaný plán otevřít je v druhé půli května. A to za podmínek, které definuje resort zdravotnictví - tedy vybavit školy dezinfekcí, rouškami a teploměry.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch večer na svém Twitteru zveřejnil manuál pro občany shrnující opatření, kterými se lidé musí v nouzovém stavu řídit.

Detailní zprávy v online přenosu:

 • V domově v Lukově pokračují odběry vzorků klientů a personálu

  V sobotu testy u dvou klientek zařízení prokázaly onemocnění covid-19, které je způsobeno novým typem koronaviru. Už v sobotu byli testováni zaměstnanci, kteří přišli do kontaktu s pozitivními klientkami na oddělení, a část klientů oddělení. Na webových stránkách domova to dnes uvedla jeho ředitelka Michaela Procházková. Zařízení, jež se stará o více než 200 seniorů, podle ní vyčlenilo jedno oddělení s 22 lůžky, které má samostatný vstup.

 • Volby by vyhrálo ANO s nejvyšším ziskem za šest let

  Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 34,5 procenta před ODS se 14 procenty a Piráty s 13,5 procenta. Další strany včetně ČSSD by získaly šest a méně procent. Vyplývá to z volebního modelu agentury Kantar CZ, který dnes zveřejnila Česká televize. Hnutí ANO pomáhá aktivita vlády proti koronaviru, uvedl analytik Kantar CZ Pavel Ranocha. Politickou situaci v ČR hodnotilo v březnu jako dobrou 61 procent lidí, v únoru to bylo 37 procent. Lidé podle Ranochy oceňují spolupráci v době krize.

 • Plaga: Pokud nebudou maturity, může dojít k přezkoušení

  Pokud by žáci nenastoupili na střední školy do 1. června, maturity by neproběhly a na maturitním vysvědčení by žáci měli průměr známek z předmětů ze třetího a poloviny čtvrtého ročníku. Někteří žáci by ale tak mohli na maturitním vysvědčení mít horší známky, než které by získali při klasické maturitě. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by se takoví nespokojení maturanti mohli nechat přezkoušet.

  „V případě, že by byl s výsledkem nespokojen, může se takový maturant nechat v časech lepších přezkoušet,“ řekl Plaga v Otázkách Václava Moravce.

 • Plaga: Rozvolňování opatření pro školy může přijít po Velikonocích

  Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima je přesvědčený, že by vzhledem k epidemiologické situaci v Česku mohlo být co nejdříve povoleno vyučování v menších skupinách.

  „Jestliže se setkávají lidé na různých štábech a setkáních, kde jich sedí 30 kolem jednoho stolu v roušce, tak si umím představit, že může v případě vysokých škol tři až pět studentů v laboratoři v roušce připravovat pokus, pracovat na své diplomové práci, konzultovat nebo být zkoušeno,“ řekl Zima v Otázkách Václava Moravce s tím, že by nebyly stále povoleny hromadné akce, jako jsou přednášky nebo semináře, a chráněni učitelé v rizikové skupině nad 65 let.

  Souhlasí s ním i ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ten příští týden navrhne ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, aby do plánu rozvolňování opatření zahrnul i zmírňování zákazu pro školy, například pro výuku v menších skupinách.

  „Dává to smysl při zachování všech hygienických a zdravotnických norem,“ dodal ministr školství Plaga v Otázkách Václava Moravce.

 • Maláčová: Návrh o nájmech podporuji, nesouhlasím ale s řešením

  Ministerstvo pro místní rozvoj ve středu navrhlo, aby lidé nemohli dostat výpověď z nájmu, pokud nemají kvůli mimořádným opatřením vlády ohledně koronaviru peníze na zaplacení. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ale nesouhlasí s technickým provedením zákona a očekává k němu ve Sněmovně ještě diskuzi.

  „Ten záměr je dobře. Lidé, kteří se ocitnou v nouzi, by neměli dostávat výpověď z nájmu. Pojďme se ale bavit o technickém provedení,“ řekla v Otázkách Václava Moravce Maláčová.

  Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) se při prezentaci návrhu odvolávala na dohodu s MPSV, žádná taková ale podle Maláčové není. Ministryně práce a sociálních věcí odmítá, aby kvůli tomuto návrhu kompletně měnila konstrukci státní sociální podpory.

 • MPSV nesouhlasí s návrhem zemědělství o přivýdělku

  Ministerstvo zemědělství navrhlo, aby se zvýšil počet hodin umožňujících práci na dohodu z 300 na 1000 hodin ročně. S tím ale ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) nesouhlasí.

  „Hledáme řešení pro české zemědělství. Aby se ale navyšoval počet hodin v dohodách, to není cesta. Už vůbec ne, aby se limit zvyšoval pro sektor zemědělství,“ nesouhlasí Maláčová s návrhem šéfa rezortu zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD).

  Podle Maláčové ukázala už předchozí hospodářská krize, že dohody o provedení práce jsou jednou z nejprekarizovanějších forem práce, a takoví zaměstnanci se pak ocitají bez pojištění pro nezaměstnanost, nemoc, důchod a invaliditu. MPSV proto navrhuje jinou cestu.

  „Máme pro zemědělce jiné a lepší řešení. V tuto chvíli je možné využít zaměstnance agentur práce, kteří se ze dne na den ocitli na dlažbě. Druhý návrh, který se mi líbí, je, aby si firmy mohly půjčovat navzájem zaměstnance,“ dodává Maláčová.

 • Vojáci jsou připravení na spuštění chytré karantény

  Liberečtí armádní chemici mají své dezinfekční týmy připraveny ve třech městech, vedle Liberce jsou ještě v Olomouci a Bechyni. Díky tomu jsou schopni v rámci chystaného projektu takzvané chytré karantény působit po celé republice. V podstatě čekáme jen na aktivaci, řekl ČTK mluvčí 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Pavel Tichý.

 • Maláčová: Propouštění může přijít v dubnu

  „Teprve duben ukáže, jak budou firmy a celý trh práce reagovat na koronavirovou krizi. Čísla za březen jsou sice potěšující, ale určující bude duben,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v Otázkách Václava Moravce.

  Nejnovější čísla Úřadu práce a Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) ukazují, že nezaměstnanost zůstala v březnu na úrovni 3 procent. Vychází to z dat, která získala Česká televize od MPSV.

  „Potřebujeme, aby firmy uvěřily státu, že je nenechá padnout, a aby masivně nepropouštěly,“ řekla Maláčová.

  MPSV totiž očekává, že by mohlo dojít ke zvýšení nezaměstnanosti v dalších měsících až o 5 procent.

  „Zkopírovali jsme ta čísla z hospodářské krize 2008 a 2009. Bavit se o konkrétních číslech je v tuto chvíli věštění,“ dodala ale Maláčová v Otázkách Václava Moravce.

 • Nejedlý a nedodržení karantény? Už se to nikdy opakovat nebude, řekl prezident

  Zeman se podle svých slov „velmi drsně“ vypořádal s chováním svého poradce Martina Nejedlého, který byl v březnu jen několik dnů po návratu z Číny spatřen v pražské restauraci. Měl být přitom kvůli pobytu v rizikové oblasti ve dvoutýdenní karanténě.

  „Ujistil jsem se, že už se to nikdy znovu nebude opakovat,“ řekl Zeman Blesku.

 • Zdravotní péče o mě neexistuje, protože nemám žádnou nemoc, řekl prezident

  „Nejsem v žádné reálné izolaci. Normálně pracuji, jsem tady doma a mám tady i pracoviště,“ popsal v rozhovoru pro Blesk Zprávy prezident, jak se proměnil jeho režim.

  „Za první republiky jeden politik říkal: nesuďte nás jenom podle toho, co jsme dokázali, ale také podle toho, čemu jsme zabránili. A já jsem zabránil pokusu o vyhlášení amnestie,“ dodal s tím, že vězni za mřížemi pracují. Po propuštění by naopak řada z nich skončila jako bezdomovci.

  „Zatím se cítím zdravotně poměrně dobře a přiměřeně svému věku,“ sdělil prezident ke svému fyzickému zdraví. Zdravotní péče o jeho osobu v současné době neexistuje, protože podle svých slov nemá žádnou nemoc. „Kromě bolavých nohou mě nic netrápí.“

 • Zeman: Evropská unie selhala

  „Naprosto selhala Evropská unie a Evropská komise,“ řekl prezident v reakci na koronavirovou pandemii. Šéfka EK Ursula von der Leyenová podle něj oslabuje Unii výroky o tom, že by se měly mezi státy brzy znovu otevřít hranice.

  Národní státy podle něj většinou obstály, Evropská unie selhala.

 • Zeman: Je třeba zamrazit minimální mzdu

  Zeman souhlasí s možností zamrazit růst minimální mzdy.

  „Měli bychom říct lidem, že v posledních letech životní úroveň rostla, a my uděláme všechno pro to, aby se alespoň udržela. Ale nečekejte od nás, že budeme bojovat za její masivní zvýšení dříve, než uvedeme do chodu ekonomiku,“ vysvětlil proč.

  Ani státním zaměstnancům, zejména úředníkům, by Zemanovi také nevadilo platy zamrazit. Možnost navrhl i u poslanců a senátorů. „Ale zatímco poslanců a senátorů je tak málo, že pro rozpočet by i markantní zmrazení znamenalo nula nula nic, státních úředníků je asi 125 tisíc. Tam už by to bylo citelné,“ dodal.

 • Ekonomika versus životy? Jste jako doktor Mengele, řekl Zeman

  „Každý lidský život je cenný a vy jste jako doktor Mengele, který selektoval lidi a rozhodoval, který člověk by měl pracovat a který by měl jít do plynu. Vy jen kritizujete lékařskou péči a já to považuji za psychickou nemoc,“ odpověděl prezident na dotaz redaktorky Blesku o tom, jestli podle něj ekonomika je cennější než lidské životy.

 • Zeman: Obnovit Schengen by znamenalo výbuch

  Zeman nechce kritizovat vládu za nedostatek ochranných pomůcek, protože to podle něj nečekala žádná vláda na světě. Poděkoval ale vládě za spolupráci při dovozu ochranných pomůcek z Číny.

  Zkritizoval i žádosti o brzké znovuotevření hranic: „Při obnovení schengenského prostoru by výbuch epidemie byl nesrovnatelně větší, než když jsou hranice uzavřeny. Je to lití benzínu do ohně.“

 • Občerstvení se dalo konzumovat přes roušku, řekl Zeman ke schůzce

  „Opravdu vás zajímají velmi důležité věci,“ odpověděl Zeman na dotaz Blesku, jak dokázali přes roušky připravené jídlo pozřít.

  „To drobné občerstvení se dalo takto konzumovat během několika málo minut,“ ukazoval Zeman, jak jídlo rukou postrkuje pod roušku. „Ale nikdo nenapsal, že jsem zakázal oběd. Poprvé během setkání této expertní skupiny,“ dodal.

 • Vydržme to spolu, řekl Zeman. Opatření sám nedodržel

  „Velmi bych chtěl poprosit občany: vydržme to spolu a pak budeme s dojetím vzpomínat na to, jak jsme nosili roušky,“ apeloval prezident, který sám v sobotu v rámci dvanáctičlenného poradního týmu porušil vládní nařízení.

  Skupina lidí, která zahrnovala i guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, ministra vnitra Hamáčka nebo ministryni spravedlnosti Benešovou, se sice vyfotila s rouškami, na stole ale byly talíře s jídlem.

  „Byly to jen pokrájené sýry a klobása, to se dalo jíst s rouškou,“ odpověděla na kritiku ministryně Benešová.

 • Prodloužení nouzového stavu do poloviny května je nutné, tvrdí Hamáček

  Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pořadu Partie televize Prima uvedl, že prodloužení nouzového stavu do poloviny května je nutné. Jedním z důvodů je podle něj snazší nákup ochranných prostředků. Prodloužení nouzového stavu musí schválit Sněmovna.