Hlavní obsah
Online

Online: Reakce na Ostravu. Střelce mají odhalit chytré kamery

Foto: Profimedia, Profimedia.cz

Chytré kamery umějí poznat, jestli má u sebe člověk zbraň.

10. 12. 2019 8:16
aktualizováno • 13. 12. 2019 15:45

Experti zkoumají zbraň, kterou policisté našli v úterý v Děhylově na Opavsku na místě sebevraždy střelce z ostravské fakultní nemocnice.

Článek

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava zemřelo sedm lidí, další dva jsou zranění. Sedmou obětí je žena, která byla v kritickém stavu.

Útočník Ctirad V. byl zhruba tři hodiny na útěku. Policie následně uvedla, že se muž střelil do hlavy a zranění podlehl.

Klíčovou roli při pátrání po střelci z ostravské nemocnice sehrála jeho matka. Podle iDnes.cz syna, který se jí k činu přiznal policii nahlásila.

Tři z obětí byli pracovníci Vězeňské služby, z toho jeden opustil toto zaměstnání před deseti lety. Na tiskové konferenci to uvedl šéf Vězeňské služby Petr Dohnal. Deník Právo zase uvedl, že další obětí střelby se stala bývalá zdravotní sestra z nedalekého krevního centra.

Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel dodal, že vyšetřovatelé dále zjišťují, co bylo motivem útoku. Potvrdil, že střelec neměl legálně drženou zbraň. „Šlo o českou zbraň ráže devět milimetrů para,“ dodal Kužel.

Podívejte se na fotogalerii ze střelby v Ostravě

 • Ostravská nemocnice potřebuje krev

  Krevní centrum ostravské nemocnice prosí dárce, aby ve středu přišli darovat krev.

  !!️ Potřebujeme doplnit 0- , prosíme kdo můžete přijďte ZÍTRA. Čekáme Vás na odběr. Děkujeme, že chcete pomoci !!️ Prosíme o sdílení, děkujeme 👍

  Zveřejnil(a) Krevní centrum FNO dne Úterý 10. prosince 2019
 • „Nechápu, jak člověk může udělat něco takového“

  „Byla to hrůza. Toto už nechci nikdy zažít. Ani o tom nechci mluvit. Promiňte. Nechápu prostě, jak člověk může udělat něco takového. Nevinným lidem,“ řekla ČTK mladá žena, kterou policejní zásah na několik hodin v budově uvěznil. Spolu s ní i desítky dalších pacientů, návštěvníků či zaměstnanců.

  Všichni lidé, kteří byli v době střelby v budově a nestihli ji před příjezdem policie opustit, dostali nařízeno zůstat na místě, ukrýt se či se v ideálním případě zamknout v ordinacích. Šílený střelec sice už v té době na místě nebyl, to ale nikdo nevěděl.

  „Slyšela jsem střelbu. Pak jsme dostali telefonem zprávu, že se máme zamknout a nikam nechodit. Trvalo to nekonečně dlouho,“ řekla ČTK žena, která v budově polikliniky pracuje pro úklidovou firmu. Dodala, že se při čekání snažila kontaktovat ostatní kolegyně. „To se podařilo. Jsem ráda, že jsme všechny v pořádku,“ uvedla.

 • Kolegové jsou zděšeni

 • Mše za pozůstalé

  Mše za oběti a pozůstalé se bude sloužit v nemocniční kapli ve středu od 16 hodin. Povede ji pomocný biskup Martin David.

 • Policie pustí na polikliniku pacienty na dialýzu

  Budova polikliniky, kde došlo ke střelbě, zůstává i nadále uzavřena. Jinak nemocnice funguje.

 • Nešiřte fotografie obětí, vyzývá policie

 • Politici chtějí státní smutek

  Primátor Tomáš Macura kontaktoval premiéra Andreje Babiše (oba ANO) kvůli vyhlášení státního smutku. Jednodenní smutek bude navrhovat také ministr vnitra Jan Hamáček, jak sdělil Seznamu.

  Ostrava uctí památku obětí střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava zhasnutím tří dominant města, na radnici bude vyvěšena černá vlajka. Zhasnuty budou po setmění tři ostravské dominanty – radniční věž, most Miloše Sýkory a Bolt Tower v Dolních Vítkovicích. Město chce také pomoci pozůstalým.

 • Policie bude řešit i příspěvky na Facebooku

  Facebook útočníka z ostravské nemocnice zaplavují nenávistné komentáře. Na sociálních sítích se také objevují necitlivé příspěvky k celé události. Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel Seznamu řekl, že se policisté těmito komentáři v rámci vyšetřování budou zabývat.

 • Babiš: Matka útočníka spolupracuje

  „Je pravda, že s policií spolupracuje jeho matka. Přišel domů a oznámil, že zastřelil lidi a jde se sám zastřelit,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Šlo podle něj o individuální čin a selhání.

 • Policie: Přišel a vykonal své dílo

  Střelba trvala jen několik vteřin. „Přišel a vykonal své dílo,“ popsal ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Komplice pachatel neměl a nemocnici opustil v době příjezdu policie. Hlídky ho dopadly v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od nemocnice. Když ho dostihl policejní vrtulník, zastřelil se. Nezemřel ihned, zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci. Akce se účastnilo několik stovek policistů.

 • Identitu obětí policie teprve ověřuje

  Policisté teprve ověřují identitu obětí. Lehce zraněný člověk utrpěl škrábnutí kulkou na krku. Další dva lidé jsou zraněni těžce.

 • Muž neměl legálně drženou zbraň

  Ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci potvrdil, že 42letý útočník z nemocnice je mrtvý. Střelil se do hlavy a vážnému zranění podlehl. „Zatím je šest mrtvých a tři lidé jsou zraněni, z toho dva těžce,“ řekl Hamáček.

  Ředitel Moravskoslezské policie Tomáš Kužel dodal, že policie dále zjišťuje, co bylo motivem útoku. Potvrdil, že střelec neměl legálně drženou zbraň. „Šlo o českou zbraň ráže devět milimetrů para,“ dodal Kužel.

  Hamáček také uvedl, že šlo o klasický případ aktivního střelce. „Šlo o útok na měkké cíle. Že bychom zaváděli další plošná opatření, není v tuto chvíli v plánu,“ dodal ministr.

 • Kolega: Byl úplně v pohodě

  „Naposledy jsem ho viděl asi před dvěma měsíci na firemní akci, vypadal v pořádku. Jezdili jsme na kole, byl úplně v pohodě. Nedovedu si vysvětlit, co se stalo,“ řekl Seznam Zprávám jeden ze stavbyvedoucích z firmy, kde útočník pracoval.

 • Všechny oběti jsou pacienti

 • Střelec se léčil na hematoonkologii

  Střelec Ctirad V., který v ostravské nemocnici zabil šest lidí, se podle informací Seznamu v tomto zdravotnickém zařízení léčil. Byl pacientem na oddělení hematoonkologie.

 • Chaos mezi zaměstnanci

  Situace na místě je chaotická i pro zaměstnance. Někteří našli dočasný azyl v evakuačních autobusech. O tragédii se většinou dozvěděli náhodou, píše z místa reportér Seznamu Tomáš Svoboda.

  Zaměstnanci nemocnice o střelbě. (Video: Seznam.cz)

 • Policie potvrzuje: Mrtvý muž je pachatel

  Policisté potvrdili, že muž, který spáchal sebevraždu, je pachatelem útoku.

 • Demonstrace proti Babišovi se rušit nebude

  Plánovanou demonstraci Milionu chvilek pro demokracii její organizátoři kvůli střelbě v Ostravě odvolávat nebudou. Uskuteční se podle plánu od 18 hodin na Václavském náměstí v Praze. „K tragédii se ovšem samozřejmě během programu na Václavském náměstí vyjádříme,“ říká Jan Piňos ze spolku.

 • Střelec pracoval v místní stavební firmě

  Kolegové údajného pachatele z místní stavební firmy se nechtěli k tragédii vyjadřovat. „Nezlobte se, nechci o tom mluvit,“ řekla Seznamu sekretářka podniku, v němž byl Ctirad V. stavebním technikem. Podobně se vyjádřili i další kolegové, se kterými se redakce spojila.

 • Zemřeli 4 muži a 2 ženy

 • Podezřelý je stavební technik. Myslel si, že je těžce nemocný

  Muž podezřelý z útoku v ostravské nemocnici je stavební technik Ctirad V., uvedl Radiožurnál. Stanici to potvrdily dva důvěryhodné zdroje, včetně šéfa společnosti, v níž pracoval.

  „Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný a že ho nikdo nechce léčit. Docházel všude. Poslední měsíc nechodil do práce, měl volno, před 14 dny přišel s tím, že je na nemocenské. Víc o tom nechci mluvit,“ řekl ředitel společnosti Aleš Zygula.

Doporučujeme

Další články