Hlavní obsah

Starostové oživují Babišův sen. Chtějí rušit ministerstvo

Foto: Seznam Zprávy

Slučování ministerstev měl ve svém předvolebním spisu O čem sním Andrej Babiš. Navrhují jej ovšem Starostové.

Reklama

28. 12. 2019 7:39

Ze dvou ministerstev jedno. Zemědělství se má spojit s životním prostředím.

Článek

Ministerstva zemědělství a životního prostředí by se měla od roku 2026 sloučit do ministerstva pro udržitelný rozvoj. Nový úřad by měl mít na starosti úkoly obou nynějších ministerstev, od ochrany zemědělského půdního fondu, vodního hospodářství až třeba k potravinářskému průmyslu. Počítá s tím novela kompetenčního zákona, kterou ve Sněmovně předložili poslanci Starostů. Nyní ji dostane k projednání vláda.

Návrh má podle předkladatelů za cíl spojit kompetence obou nynějších ministerstev pod jedno vedení se společnou odpovědností za ochranu životního prostředí i za státní správu v zemědělství. Spojení obou úřadů je podle nich nezbytné kvůli zvýšeným nárokům souvisejícím s klimatickou změnou. Ochrana a hospodaření s vodou a půdou by neměly být v konfliktu, ale měly by být nedílnou odpovědností.

„Ukazuje se, že kvůli stávajícímu rozdělení kompetencí ministerstev zemědělství a životního prostředí nedokáže stát flexibilně reagovat na výzvy, které přináší globální změny klimatu. Příroda se v tomto zkrátka mění rychleji než my, a my se tomu musíme přizpůsobit. Dnes jdou obě ministerstva často proti sobě a my potřebujeme, aby tohle zápolení skončilo,“ sdělila poslankyně STAN Jana Krutáková.

Poslanci uvádějí, že změna by měla jednorázový negativní dopad na státní rozpočet. „V dlouhodobém horizontu lze naopak očekávat pozitivní přínos na výdajové stránce státního rozpočtu, právě v důsledku financování pouze jednoho resortu,“ stojí v důvodové zprávě.

Anketa

Měl by se snížit počet ministerstev?
Ano, je jich zbytečně moc
89,2 %
Ne, mělo by jich být dokonce víc
2,1 %
Ne, je jich optimální počet
4,1 %
Je mi to jedno
4,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 2469 čtenářů.

Nové ministerstvo by mělo také řídit podřízené organizace. Jde o Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, Státní veterinární správu, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Českou plemenářskou inspekci, Českou inspekci životního prostředí a Český hydrometeorologický ústav.

Se spojením obou ministerstev počítal v předvolební kampani v roce 2017 i současný premiér Andrej Babiš. Ve své brožuře O čem sním, když náhodou spím popsal, že by bylo dobré v podstatě zrušit Ministerstvo životního prostředí a jeho agendu přenést pod zemědělství. Propojovat chtěl také ministerstva průmyslu a dopravy.

Poslanecký návrh dostala k projednání vláda. Bez ohledu na její stanovisko se jím pak budou na některé z příštích schůzí zabývat poslanci.

Starostové již dříve předložili ve Sněmovně návrh na přesunutí sídel 23 centrálních úřadů z Prahy do krajských měst. Chtěli tak decentralizovat státní správu a podpořit regiony. Sněmovna však návrh zamítla již v úvodním kole.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované