Hlavní obsah
Online

Sněmovna schválila příspěvek pro OSVČ i odklad splátek úvěrů

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu a dalších zákonech v souvislosti s epidemií koronaviru. (Video: PSP)

7. 4. 6:12
aktualizováno • 7. 4. 22:52

Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Dění kolem koronavirové pandemie sledujeme on-line.

Článek

Co byste měli vědět:

– Ministerstvo zdravotnictví eviduje 4 944 nakažených. Z nemoci covid-19 se dosud uzdravilo 172 lidí, naopak 88 pacientů s koronavirem v nemocnicích zemřelo.

– Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Poslanci schválili také balíček ekonomických zákonů. Mezi nimi například příspěvek 25 tisíc korun pro OSVČ nebo odložení splátek úvěrů.

– Japonsko plánuje věnovat dvacítce zemí včetně Česka lék proti chřipce, který je účinný při léčbě onemocnění covid-19. Dění v zahraničí sledujeme ZDE

 • Daňová komora chce možnost žádat o příspěvek e-mailem

  Komora daňových poradců chce, aby o navrhovaný jednorázový příspěvek 25 000 korun určený osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), bylo možné žádat prostřednictvím elektronické pošty. Mělo by to zabránit tomu, aby především živnostníci a další dotčené profese museli chodit osobně podávat žádosti na finanční úřady. Komora to dnes uvedla v tiskové zprávě.

 • Ve sněmovním sále chybí většina členů vlády

  Dvě a půl hodiny od začátku schůze Sněmovny se stále diskutuje o možnosti prodloužit nouzový stav - členové vlády už ale ve Sněmovně chybí.

  „Mrzí mě, že tady z členů vlády zůstal už jen ministr zdravotnictví pan Vojtěch,“ apeloval na členy kabinetu šéf Pirátů Ivan Bartoš.

 • Liberecká nemocnice zřejmě přestane přijímat roušky od lidí

  Liberecká nemocnice zřejmě přestane od středy přijímat od lidí roušky, jež od nich dostává darem. Naopak jí chybí ochranné overaly používané při odběrech u lidí s podezřením na nákazu koronavirem. ČTK to dnes řekl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. U dalších ochranných pomůcek má největší nemocnice v kraji zásoby na týdny, obdobně jsou na tom další nemocnice v kraji. V anketě ČTK se jejich zástupci shodli, že jen na dodávky od státu nelze spoléhat.

 • Pošta začala nabízet doručení balíku bez podpisu

  Česká pošta zavedla možnost doručit balík adresátovi bez kontaktu mezi doručovatelem a zákazníkem kvůli potvrzení o převzetí zásilky. Ta se předává na základě unikátního šestimístného kódu, který zákazník předem obdrží prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Kód opravňuje k převzetí balíku, které tak není potřeba potvrzovat podpisem. Opatření zrychluje výdej doručovaných balíků a zvyšuje ochranu doručovatelů i zákazníků před nákazou koronavirem. ČP to dnes uvedla v tiskové zprávě.

 • Kalousek: Že má plán jen koronavirus, to mě moc neuklidňuje

  Miroslav Kalousek (TOP 09) vyzval Hamáčka k vysvětlení, na co přesně vláda nouzový stav potřebuje. Sněmovna by to podle něj měla vědět.

  „To vyjádření, že jediný, kdo má plán, je koronavirus, mě příliš neuklidňuje. Ale snažím se to chápat,“ dodal.

  Vyjádřila se i KDU-ČSL - nouzový stav chce od 11. dubna prodloužit po dalších 14 dní. Řekl to na plénu její poslanec Vít Kaňkovský.

 • Baborák už vybral 600 tisíc pro muzikanty

  Sbírka hráče na lesní roh a dirigenta Radka Baboráka, kterou vytvořil pro pomoc hudebníkům na volné noze, překonala 600 000 korun. Během prvního týdne organizátoři mezi čtyři desítky žadatelů rozdělili 440 000 korun. V souladu s kritérii vyhlášené sbírky byli přednostně podpořeni samoživitelé a živitelé rodin. Další žádosti pokračující sbírky budou vyhodnoceny 14. dubna s přihlédnutím na vybrané peníze. ČTK o tom za organizátory informovala Kateřina Motlová. „V týdnu od 2. do 5. dubna do 21:00 jsme registrovali 57 žádostí o jednorázovou finanční podporu,“ uvedl iniciátor sbírky Baborák. Celkové požadavky žadatelů v první vlně se vyšplhaly na 770 000 korun. Všechny žádosti, na které se nedostalo, budou převedeny do druhého týdne hodnocení.

 • Jsme na konci začátku, není to konec, řekl Hamáček

  Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček vysvětlil, proč považuje postup podle krizového zákona za nezbytný. Česká republika podle něj není na konci. „Jsme jen na konci začátku,“ citoval Winstona Churchilla.

  „Jsem připraven vám tu cokoliv vysvětlit, ale nechtějte po nás, prosím, abychom vám dnes řekli konkrétní plán,“ řekl s tím, že jediný, kdo teď má plán, je koronavirus. Zastavení nouzového stavu v současné situaci by podle něj znamenalo vzít uprostřed operace hasičům stříkačku.

  Sněmovnu vyzval alespoň k tomu, aby svolila k prodloužení nouzového stavu do konce dubna. Nakažení podle něj i dál rostou, ačkoliv pozitivním tempem. „Kdybychom byli na křivce Itálie, máme tu dnes 85 tisíc nakažených. Kdyby na tempu Německa, je to 52,“ dodal.

 • Ministr kultury Lubomír Zaorálek bude žádat vládu o 1,16 miliardy korun

  Pro nezávislé subjekty bez vlastního zřizovatele chce 440 milionů, které se přidají do grantového řízení. Navrhuje zřídit program na podporu zpřístupňování kultury prostřednictvím digitálních médií s 30 miliony korun. Regionální kultuře chce poslat 390 milionů a pro resortní příspěvkové organizace chce letošní příspěvek navýšit o 300 milionů korun. Vyplývá to z materiálu připraveného pro jednání vlády, který má ČTK k dispozici.

 • Prodloužení do 30. dubna, zní od dalších stran

  I TOP 09 je připravená prodloužení nouzového stavu podpořit na nezbytně nutnou dobu. „Tou dobou rozhodně nemyslíme měsíc,“ dodala Markéta Pekarová Adamová.

  Komunisté podpoří také variantu do 30. dubna.

  „Většina ekonomických opatření je směřována k 30. dubnu. A ve chvíli, kdy za to neseme odpovědnost, také je na nás, abychom posoudili, jestli má stav nouze trvat a jak dlouho,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip.

 • Nemáte plán, říká vládě opozice

  K jasnému plánu a komunikaci k občanům vyzývá i SPD Tomio Okamury a Občanská demokratická strana.

  Hnutí SPD Tomio Okamury avizovalo, že podpoří prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Okamura na plénu Sněmovny také podpořil k výstupu České republiky z Evropské unie.

  Podle předsedy ODS Petra Fialy vláda dluží jasný několikaměsíční plán, jak situaci dál řešit. I proto podle něj nelze nouzový stav bez konceptu prodlužovat.

 • Ministerstvo zdravotnictví zrušilo zákaz volného prodeje respirátorů FFP3

  Situaci podle něj teď řeší nařízené dodávky českých firem, které je vyrábějí přímo Ministerstvu zdravotnictví. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na webu ministerstva. Respirátory nejvyšší třídy ochrany FFP3 podle ministerstva potřebují lékaři, kteří pečují o pacienty nemocí s covid-19 pro procedurách, kde vzniká aerosol, například při zavádění dýchací podpory. Měli by je používat také pracovníci infekčních klinik, urgentních příjmů nebo zdravotnické záchranné služby. Vláda v pondělí schválila usnesení, kterým nařídila třem výrobcům respirátorů, firmám Pardan, Moldex a Refil, přednostní zásobování Ministerstva zdravotnictví.

 • STAN: Prodlužme nouzový stav o 14 dní

  Šéf hnutí STAN Vít Rakušan vytkl vládě, že nová opatření oznamuje chaoticky a nekoordinovaně. Vyzval ji, aby do veřejnosti nevypouštěla mlhavé zprávy nebo výroky, které později jiný člen vlády vyvrátí.

  „Vždycky nahodile slyšíme, že se něco někde spustí,“ řekl s tím, že by vláda měla přijít s harmonogramem postupného rozvolňování pravidel, aby si lidé mohli plánovat další život.

  Prodloužení nouzového stavu by podle STAN mělo být schváleno nejvýše o dva týdny.

 • Mladá Boleslav zřídila kvůli koronaviru linku právní pomoci

  Lidé se mohou informovat například o pracovněprávní problematice, pronajmu bytů a nebytových prostor nebo o exekucích, uvedla mluvčí magistrátu Šárka Charousková. Speciální linky zřídila kvůli koronaviru i další města. „Chceme lidem v této těžké době pomoci i tímto způsobem,“ uvedl primátor Raduan Nwelati (ODS). Linka na telefonním čísle 797 870 650 bude fungovat od pondělí do pátku od 7:00 do 19:00. Lidé, kteří na linku zavolají, sdělí svůj dotaz a kontaktní údaje. Dotaz se následně předá týmu právníků. „Právník se poté do 24 hodin ozve na daný kontakt a poradí, jak se chovat,“ uvedla Charousková.

 • Babiš: Nepůjdeme cestou promoření

  Andrej Babiš vyvrátil spekulace o tom, že by vláda změnila strategii z restriktivních opatření a svolila k promořování společnosti.

  „Jakmile se epidemie jednou dostane mimo kontrolu, už je téměř nemožné to ovládnout. Pravidla určuje virus. Experiment nechat virus šířit a izolovat pouze starší rizikovou skupinu zkoušela Velká Británie, Švýcarsko nebo Švédsko. My považujeme rizika za příliš vysoká, a půjdeme proto i dál cestou zpomalování jeho šíření,“ řekl ve Sněmovně premiér.

  Ten poděkoval všem, kdo dodržují opatření i bojují v první linii. Občanům slíbil, že jakmile bezprostřední riziko ustane, Česká republika se vrátí do běžného života, jaký tu byl před epidemií.

 • Sněmovna jedná o prodloužení nouzového stavu

  V 10:00 hodin ráno začala další schůze Sněmovny v režimu legislativní nouze. Jako první zákonodárci začali projednávat návrh na prodloužení nouzového stavu.

  Ten chce vláda prodloužit po 11. dubnu o dalších 30 dní, iniciativu schválil jednomyslně i Ústřední krizový štáb, kde svoje zástupce má i opozice. Některé opoziční strany s návrhem ale nesouhlasí, prodloužení chtějí zkrátit jen ve variantě o další dva týdny nebo do konce dubna.

  „Vláda vyhlásila nouzový stav z důvodu ohrožení zdraví kvůli prokázaní výskytu koronaviru na našem území. V tuto chvíli jsme přesvědčeni, že všechny podmínky vyhlášení nouzového stavu jsou naplněny i nadále,“ uvedl premiér Andrej Babiš s tím, že zdraví českých občanů je i dál v ohrožení. Do konce dubna by podle predikcí mělo být v Česku 15 tisíc nakažených, Babiš označil za prioritu rozložit promoření obyvatel v čase.

 • Školský výbor doporučil schválit úpravy ve zkouškách na VŠ

  Sněmovní školský výbor dnes doporučil poslancům schválit mimořádnou úpravu zákona, podle které by se přijímací zkoušky na vysoké školy mohly konat prezenčně nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol. Vysoké školy by je ale měly mít možnost organizovat i na dálku, podobně jako státní zkoušky. Výbor zároveň podpořil úpravu, aby přijatí uchazeči mohli dodat maturitní vysvědčení dodatečně až 45 dnů po zápisu. Původní vládní návrh počítal s lhůtou 30 dnů. Vyplývá to z usnesení výboru na webu. Školy by podle návrhu také mohly prodloužit akademický rok a mohly by studentům odpustit poplatky za příliš dlouhé studium.

 • Piráti chtějí znát plán distribuce pomůcek či uvolňování omezení

  Pokud kabinet plán nepředloží na nynější schůzi Sněmovny, předloží Piráti usnesení, kterým požádají vládu o to, aby s ním do 20. dubna seznámila veřejnost. Strana také navrhne jednorázový příspěvek 15 000 korun pro lidi, kteří pracují na dohodu o provedení práce (DPP) či dohodu o pracovní činnosti (DPČ) a odvádějí pojištění.

 • Na Vysočině otevřeli čtvrté místo pro odběry vzorků na covid-19

  Odběrové místo je už čtvrté na Vysočině. Průjezdový vyšetřovací stan, kam se i s autem dostavují pacienti doporučení lékaři a hygieniky, stojí na parkovišti před hlavní lůžkovou budovou. Od středy bude mít svoje odběrové místo i poslední z krajských nemocnic – ta v Novém Městě na Moravě na Žďársku, řekla její mluvčí Tamara Pecková. Dnes podle ní dostanou informace o postupu při testování všichni praktičtí lékaři. V pondělí se školilo šest pracovnic, které budou odběry dělat, čtyři zdravotní sestry a dvě medičky. Dobrovolníci posílí i odběrový tým v Pelhřimově.

 • V Libereckém kraji poprvé nepřibyl žádný nakažený

  V Libereckém kraji zůstal počet potvrzených případů nemoci covid-19 na 156. Od pondělního večera nepřibyl nikdo. O jednoho na osm ale stoupl počet hospitalizovaných v Liberci. „Dva byli přijati a jeden propuštěn,“ uvedl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Jeden pacient je umístěn na ARO a sedm na infekčním oddělení. V kraji se zatím uzdravili tři lidé, nikdo nezemřel.

Další články