Hlavní obsah

Přísaha nasadí v Jihočeském kraji exhejtmana Zimolu. Má přilákat voliče SOCDEM

Foto: Profimedia.cz

Jiří Zimola bude jedničkou Přísahy v Jihočeském kraji. Členem ale není, zůstává totiž předsedou hnutí Změna 2020.

Někdejší místopředseda Sociální demokracie Jiří Zimola povede kandidátku Přísahy v Jihočeském kraji. Jeho úkolem je oslovit nespokojené voliče SOCDEM, o které má hnutí senátora Roberta Šlachty zájem.

Článek

Kandidátku hnutí Přísaha v Jihočeském kraji povede bývalý místopředseda Sociální demokracie Jiří Zimola. Ten v kraji také skoro deset let zastával funkci hejtmana, vedle toho je i starostou Nové Bystřice.

„Program Přísahy sleduji už delší dobu a mám za to, že je to středová strana, s jejímiž mnoha programovými body se dlouhodobě ztotožňuji,“ vysvětluje Zimola svou kandidaturu. Blízký mu je třeba zákaz privatizace zdravotnictví nebo to, jak se Šlachtovo hnutí staví k daňové politice.

Odešel kvůli spolupráci s ANO

Ačkoliv Zimola povede jihočeskou kandidátku, není členem Přísahy. Stále totiž působí jako předseda hnutí Změna 2020. To založil poté, co v roce 2019 vystoupil ze Sociální demokracie. Důvodem byla tehdy vládní spolupráce mezi hnutím ANO s ČSSD (dnes SOCDEM, pozn. red.).

„Tehdejší vedení nebylo vůbec schopné odolávat tlaku Andreje Babiše, reagovat na něj a uplatňovat ve vládě sociálnědemokratický program. To pro mě byla poslední kapka. Odevzdal jsem proto klíče od Lidového domu a odešel jsem z téhle funkce a stáhl jsem se z politického života,“ vzpomíná. Vzápětí k tomu dodává, že právě od vládní spolupráce s hnutím ANO začali sociální demokraté přicházet o voliče i o svou vlastní identitu.

Úpadek SOCDEM a spolupráce s hnutím Stačilo! byly pak podle Zimoly dalším impulzem, proč se nakonec rozhodl kandidovat do Poslanecké sněmovny. „Volala řada mých bývalých spolustraníků a přátel s tím, že vlastně nemohou Sociální demokracii s čistým svědomím volit. Pochopil jsem, že na politickém trhu vznikne díra, a já si řekl, že je potřeba tuhle hozenou rukavici zvednout,“ popisuje.

Zároveň je přesvědčený, že pokud by se Přísaha dostala do Sněmovny a případně i do vlády, zvládla by „korigovat“ Andreje Babiše. „Přísaha dokazuje, že je suverénní strana, která neuhýbá. O tom svědčí i rozhodnutí Roberta Šlachty o neobnovení spolupráce s Motoristy. Pokud se dostaneme do Sněmovny, nebudeme chtít hrát druhé housle,“ dodává.

Vedle toho, že bude Zimola jedničkou v Jihočeském kraji, se také zapojí do programové pracovní skupiny Přísahy pro kvalitní veřejnou správu a sociální věci. „Chceme zkrátka nabídnout znepokojeným a zklamaným voličům alternativu s výraznými prvky tradičního sociálnědemokratického programu v oblastech zdravotnictví, školství a důchodů,“ říká ke své kandidatuře Zimola.

Sázka na znechucené voliče

Sám Šlachta si od někdejšího hejtmana také slibuje, že by mohl oslovit voliče, které předsedkyně Jana Maláčová (SOCDEM) svým spojením s hnutím Stačilo! odradila. „Existují voliči, které tohle spojenectví znechutilo. A já jsem rád, že se do toho Jiří rozhodl jít s námi. Je to zkušený politik, za kterým je vidět práce v kraji i ve městě,“ uvedl předseda Přísahy Šlachta.

I kdyby jeho hnutí mělo mít kandidátky hotové do úterý, senátor připomíná, že ještě v následujícím týdnu bude prostor pro změny. I proto pokračuje v jednáních se členy dalších uskupení, namátkou třeba s nespokojenými členy Svobodných, PRO nebo Trikolory.

Na otázku, zda se neobává rozkolů mezi kandidáty, když část z nich pochází spíše z levicového spektra, zatímco ta druhá se zase hlásí k pravici, pak Šlachta říká, že všichni kandidáti souhlasili s programem. „Spojuje nás především odpor vůči Petru Fialovi a současné vládě. Navíc viděli, že třeba u SPD se na programu neshodnou, nemají šanci ho prosadit, zatímco my stavíme na tématech, která vnímáme stejně. To je třeba pohled na spravedlnost, bezpečnost nebo boj s korupcí,“ dodává předseda Přísahy.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. Parlamentní volby proběhnou v pátek 3. a v sobotu 4. října 2025. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodníZelení

Doporučované