Článek
K objevu došlo při vykopávkách ve vile na okraji starověkého italského města Pompeje. Úředníci z tamního archeologického parku uvedli, že se pravděpodobně jedná o tělo bohatého muže a jeho otroka. Dvojice měla zahynout během pokusu o útěk před ničivou explozí, informuje britský list The Guardian.
Předpokládá se, že oba muži unikli počáteční fázi erupce, během které město pokryl vulkanický popel a pemza. Jejich životy měl ukončit až výbuch, k němuž došlo následujícího dne.
Dvojice leží v těsné blízkosti. Dané ostatky, pro které již byly vytvořeny odlitky, objevili archeologové na stejném místě, kde již v roce 2017 došlo k objevu stáje s pozůstatky tří zapřažených koní.
Odborníci soudí, že věk mladšího muže byl v rozmezí 18 až 25 let. Domněnka, že šlo o otroka či dělníka, vyvstala na základě stavu jeho obratlů. Předpokládá se také, že jeho oděv tvořila skládaná tunika, nejspíše vyrobená z vlny.
Věk druhého muže by mohl být někde v rozmezí od 30 do 40 let. Měl silnější kostní strukturu, zejména v oblasti hrudníku. Stejně jako jeho mladší společník měl na sobě tuniku.
Úředníci z tamního archeologického parku informovali, že další kopání, které proběhne v příštích měsících, by mohlo odhalit, kam muži mířili, a také určit role, které v elegantní vile hráli. Jedná se o nejnovější ze série objevů, které vykopávky v Pompejích za poslední roky přinesly.
V říjnu roku 2018 odborníci objevili těla dvou žen a tří dětí. Ta byla schoulená v místnosti jiné vily, u které byl o týden dříve nalezen nápis, podle něhož měla sopka Vesuv vybuchnout v říjnu roku 79 a ne v srpnu, jak se věřilo.
V květnu roku 2018 došlo k objevu pozůstatků muže, který údajně také unikl první části erupce. Jeho nohy a trup vyčnívaly zpod velkého kamenného bloku, archeologové se však domnívají, že ten nebyl příčinou jeho úmrtí. Tou měly být smrtící plyny v pozdějších fázích výbuchu.
105 let ležel na dně moře. Archeologové našli křižník Scharnhorst
Ředitel parku Massimo Ossana uvedl, že nový nález je „skutečně výjimečný“. Tamní ministr kultury Dario Franceschini zase podotkl, že objev zdůraznil význam Pompejí jakožto místa pro studium a výzkum.
Archeologická práce v tamní oblasti pokračuje navzdory koronavirové pandemii. Park je momentálně pro turisty uzavřen, jindy však přiláká až čtyři miliony lidí ročně. Ruiny Pompejí byly objeveny v 16. století a první vykopávky začaly v roce 1748. V průběhu doby bylo nalezeno přes 1500 z odhadovaných 2000 obětí.