Hlavní obsah

NYT potvrdily pravost videa, jež ukazuje zabití kapitulujících Rusů

Záběry z videí, které vyvolaly debatu o tom, zda se ukrajinští vojáci při osvobozování východu země nedopustili válečného zločinu.Video: telegram/Moscow calling

 

Reklama

21. 11. 2022 12:35

Záběry, na které okamžitě reagovalo Rusko, vyvolaly otázku, jestli se i ukrajinští vojáci nedopouštějí válečných zločinů. Deník NYT teď ověřil autenticitu videí. Dokreslují okolnosti zabití 11 ruských vojáků.

Článek

Americký deník The New York Times (NYT) potvrdil pravost záběrů, jež ukazují, jak ukrajinští vojáci zblízka zastřelili nejméně 11 ruských vojáků. Většina z nich se tou dobou vzdávala a ležela nehybně na zemi, ale jeden z jejich spolubojovníků náhle zahájil palbu proti ukrajinským vojákům.

Vše se stalo, když ukrajinská armáda v polovině listopadu dobyla zpět vesnici Makijivka v Luhanské oblasti. Střet zdokumentovaly dva zdroje: nejmenovaný ukrajinský voják, který si na mobilu vedl videodeník z bojů o Makijivku, a videa z dronů, jež s největší pravděpodobností patřily ukrajinským silám.

Porovnáním záběrů se satelitními snímky NYT potvrdily, že videa vznikla v nedávné době na statku ve zmíněné vesnici.

Videa nejprve sdílela ukrajinská média a proukrajinské účty na sociálních sítích, které je využívaly k chvále udatnosti ukrajinských ozbrojených sil po znovuzískání území, o něž Kyjev přišel na začátku války.

V Rusku ale záběry vyvolaly bouřlivé reakce a požadavky vůči vládě, aby usilovala o mezinárodní vyšetřování (psali jsme zde).

O vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině

Vyšetřování válečných zločinů, kterých se Rusko dopouští na Ukrajině, se zřejmě potáhne roky. Svědectví nasbíraná v České republice ale mohou najít uplatnění třeba i u Mezinárodního tribunálu v Haagu.

Co přesně videa ukazují?

První video doprovází hudba – funkce běžně používaná ve videodenících na sociálních sítích – a ukazuje skupinu ozbrojených ukrajinských vojáků ležících na poli, jak střílejí na cíl v dálce. Vojáci mluví ukrajinsky i rusky.

Druhé video poskytuje letecký pohled na stejnou skupinu ukrajinských vojáků na nádvoří statku. Dům a okolní budovy jsou těžce poškozeny bojem, stejně jako mnoho dalších budov v oblasti.

Dále zobrazuje ukrajinského vojáka ležícího na zemi v poloze na břiše a mířícího kulometem na jednu z kůlen v areálu. Za ním stojí druhý ukrajinský voják. Třetí ukrajinský voják přechází po nádvoří s puškou a čtvrtý je na zemi a kontroluje tělo pravděpodobně mrtvého ruského vojáka. Druhé tělo, také zřejmě ruské, leží nehybně poblíž. Další ruští vojáci se ukrývají v jedné z kůlen, ale zatím je nelze vidět.

Další scéna je natočena na mobil. Stejný ukrajinský voják jako předtím je na dvorku. Ve videu jsou mezery a není jasné proč. Ukazuje čtyři ukrajinské vojáky, z nichž nejméně tři jsou ozbrojeni.

Jeden voják s puškou se zkusmo blíží k budově, kde se ukrývá ruská posádka. Voják s kulometem poskytuje krytí. Ozve se několik výstřelů – ale není jasné odkud – a ukrajinský voják pomalu couvá z přístavku.

O ruských obviněních podrobněji:

Video se přeruší. V dalším záběru šest ruských vojáků leží vedle sebe obličejem k zemi. Nejméně dva z nich jsou naživu; ostatní se nehýbou. Video ukazuje čtyři další vojáky, jak pomalu jeden po druhém vycházejí z budovy, někteří se zdviženýma rukama. Přidají se k ostatním na zem.

Dva z Ukrajinců stojících poblíž vypadají uvolněně a míří svými puškami k zemi. Zajetí ruských vojáků je zpočátku spořádané a bez incidentů. Jedenáctý ruský voják ale spustí palbu z budovy. Ukrajinci jsou zaskočeni. Kamera mobilního telefonu se třese. Ukrajinský voják stojící vedle kameramana zvedá pušku a míří na ruského střelce.

Video končí a není jasné, co následovalo. To ale doplňují letecké záběry z místa.

Ruští vojáci leží nehybně, zřejmě mrtví, většina z nich v pozici, ve které byli, když se začalo střílet. Kolem nich se hromadí krev a zdá se, že někteří krvácejí z horní části těla nebo z hlavy.

Vojáci jsou oblečeni ve stejných uniformách s výraznými červenými páskami a modrým označením. Zdá se, že ruský voják, který střílel na Ukrajince, byl na místě zabit a leží v pozici, odkud zahájil palbu.

„Vypadá to, že většina z nich byla střelena do hlavy,“ řekla v rozhovoru pro NYT Rohini Haarová, lékařská konzultantka ve společnosti Physicians for Human Rights. „Jsou tam kaluže krve. To naznačuje, že tam zůstali mrtví. Zdá se, že nebylo vynaloženo žádné úsilí je vyzvednout nebo jim pomoci.“

Typy válečných zločinů spáchaných Ruskem na Ukrajině

Válka rozpoutaná Ruskem na Ukrajině vyhnala podle Organizace spojených národů z domovů už 14 milionů lidí. A pokračující útoky ruských sil vzbuzují další obavy, že během zimy se počet lidí, kteří utíkají ze svých domovů, ještě zvýší. Ve světle podobných zpráv ožívá debata o tom, kdo a kdy bude za válečné škody, nebo dokonce válečné zločiny pohnán k zodpovědnosti. Jak daleko snaha o dopadení pachatelů zatím došla?

Haarová poznamenala, že když se vzdali, ruští vojáci leželi zjevně neozbrojení s rukama nataženýma před sebe, případně za hlavou. „Jsou považováni za hors de combat neboli nebojovníky – v podstatě za válečné zajatce,“ řekla Haarová. Podle válečného práva je zabití nebo zranění takového vojáka považováno za zločin.

Ruská rada pro lidská práva oznámila, že video pošle mezinárodním organizacím. Tamní vyšetřovací výbor zahájil trestní vyšetřování střetnutí.

„Tato brutální vražda ruských vojáků není ani první, ani jediný válečný zločin,“ tvrdí ruské ministerstvo obrany o videu. „Je to běžná praxe v ozbrojených silách Ukrajiny, která je aktivně podporována kyjevským režimem a očividně ignorována jeho západními patrony.“

V sobotu uvedl mluvčí generálního štábu ukrajinské armády Bohdan Senyk, že záběry zkoumají specialisté. „Než zahájíme vyšetřování, musíme mít podklady. Snažíme se zjistit, zda ta videa nejsou podvrh,“ pokračoval mluvčí.

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Olha Stefanišynová ale považuje za nepravděpodobné, že by videa ukazovala to, co tvrdí ruská propaganda.

Marta Hurtadová, mluvčí Úřadu OSN pro lidská práva, sdělila agentuře Reuters, že videa prověřují. „Obvinění z hromadných poprav vojáků neschopných dalšího boje by měla být okamžitě, plně a účinně vyšetřena a všichni pachatelé by měli být pohnáni k odpovědnosti.“

Reklama

Doporučované