Hlavní obsah
Online

Ukrajina vydala zatykač na exprezidenta Janukovyče, čelí obvinění z vlastizrady

Foto: Profimedia.cz

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na snímku z roku 2013.

Reklama

23. 5. 6:13
aktualizováno • 23. 5. 22:55

Rusko útočí na Ukrajinu, situaci sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější informace s datem 23. května

 • Válka, kterou rozpoutalo Rusko na Ukrajině, podle ukrajinských a západních vojáků přešla do „dlouhodobé" fáze. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč napsal, že „skoro po celé linii fronty se ruští vojáci začali zakopávat a připravovat k obraně".
 • Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi na Ukrajinu, ale akce podniknutá Kavkazany se vůbec nepovedla. Uvedl to náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v rozhovoru, jehož úryvek dnes zveřejnil na svém webu list Ukrajinska pravda. Tvrzení není možné ověřit z nezávislých zdrojů.
 • Ukrajinský soud dnes vydal zatykač na bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, který byl v nepřítomnosti obviněn z vlastizrady. Informovala o tom agentura Reuters. Obvinění souvisí s dohodou, kterou Janukovyč v roce 2010 podepsal a která prodloužila ruský pronájem námořních zařízení na Krymu.
 • Ve světě bylo vysídleno více než 100 milionů lidí, uvedl UNHCR. K rekordnímu číslu přispěla ruská invaze na Ukrajinu.
 • Ukrajina se může do Evropské unie dostat nejdříve za 15 či 20 let, řekl v neděli francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune.

SITUACI JSME SLEDOVALI TAKÉ V NEDĚLI:

 • Ivanka Trumpová se v Polsku setkala s uprchlíky z Ukrajiny

  Dcera bývalého amerického prezidenta Ivanka Trumpová se při pobytu v Krakově a Varšavě setkala s ukrajinskými rodinami v polském exilu, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ivanka na Twitteru napsala, že je vděčná za poslední dny a za to, že se mohla stát svědkem lásky, síly a odhodlání ukrajinských rodin.

  Někdejší „první dcera“ navštívila Polsko na pozvání nevládní organizace CityServe a setkala se tam s desítkami duchovních, kteří slouží Ukrajincům přímo na frontě v první linii. Mnozí z nich pomohli s distribucí milionu porcí jídla.

  Čtyřicetiletá Ivanka Trumpová se do aktivit na podporu Ukrajiny zapojuje od března. Tentokrát v Polsku zúročila i to, že se za pandemie nemoci covid-19 naučila hrát na kytaru – na ni si nyní zahrála i s jednou ukrajinskou dívkou, uvedl britský list Daily Mail, který Ivančině cestě věnoval rozsáhlou fotoreportáž.

 • BBC: Proč přešlapuje ruská ofenziva na Ukrajině

  Válka, kterou rozpoutalo Rusko na Ukrajině, podle ukrajinských a západních vojáků přešla do „dlouhodobé“ fáze. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč napsal v aplikaci Telegram, že „skoro po celé linii fronty se ruští vojáci začali zakopávat a připravovat k obraně“.

  Válku, která začala 24. února, lze rozdělit do dvou fází. Během té první se Rusko pokusilo zmocnit Kyjeva a také zahájilo útok hned ve čtyřech směrech na jihu a jihovýchodě Ukrajiny. Dobýt ukrajinské hlavní město se nepovedlo.

  Zástupce velitele vojsk Západního vojenského okruhu Rustam Minnekajev 22. dubna – pro mnohé nečekaně – prohlásil, že začíná druhá fáze války, jejímž cílem bude „úplně ovládnout Donbas a jižní Ukrajinu“.

  V Kyjevě tvrdí, že tato fáze nyní skončila a ruský útok uvázl v ukrajinské obraně. Pozorovatelé a západní analytici v mnohém souhlasí s ukrajinským hodnocením. Podle jejich názoru se tempo ruského útoku přinejmenším silně zpomalilo.

Sdílejte článek
Související témata:

Hlavní zprávy