Hlavní obsah
Online

259 nových případů za den. V Praze byl nejvyšší nárůst za poslední týden

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

25. 8. 2020 5:50
aktualizováno • 25. 8. 2020 22:16

Vývoj situace doma i ve světě v souvislosti s šířením koronaviru sledujeme online.

Článek

Měli byste vědět

- Podle dat zveřejněných Ministerstvem zdravotnictví přibylo v pondělí 259 nových odhalených případů koronaviru. Počet nakažených od začátku epidemie tak přesáhl hranici 22 000. Aktuálních případů je 5348 nakažených. To je méně než včera, přitom rozdíl mezi novými případy a uzdravenými je podstatně vyšší. Znovu tak došlo k zpětným úpravám dat.

- V Praze přibylo od pondělního podvečera 78 prokázaných případů covid-19, nejvíc za poslední týden. Od začátku epidemie se v hlavním městě infikovalo 4616 lidí.

- Vlastní vakcínu proti nemoci covid-19 začala klinicky testovat také Kuba. Její očkovací látka nazvaná Soberana 01 (Svrchovaná 01) je tak jednou ze tří desítek vakcín proti nemoci způsobené koronavirem SARS-CoV-2, které jsou nyní ve světě klinicky testovány.

- V Brazílii zaznamenali 17 078 nových případů nákazy koronavirem. Jedná se o pokles oproti předchozímu dni, kdy úřady hlásily 23 421 infikovaných. Na 565 obětí s covid-19 v posledních 24 hodinách naopak oproti nedělní bilanci představuje nárůst.

 • Čtvrtletní zisk bank v USA kvůli koronaviru opět klesl o 70 procent

  Zisk bank ve Spojených státech ve druhém čtvrtletí letošního roku klesl meziročně o 70 procent na 18,8 miliardy USD (415,4 miliardy Kč). Informovala o tom dnes Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Nízká úroková sazba a nejistota vyvolaná pandemií nemoci covid-19 těžce dopadá na malé i velké banky. V prvním čtvrtletí se zisky amerických bank snížily o 69,6 procenta.

 • USA: Šéf FDA se omluvil po kritice kolem léčby covidu-19 plazmou

  Šéf amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se dnes omluvil za svá slova o údajných účincích „rekonvalescentní krevní plazmy“ proti covidu-19, která vyvolala vlnu kritiky z řad odborné veřejnosti. Stephen Hahn v twitterovém příspěvku uznal, že tato kritika byla oprávněná. Řada expertů předtím upozorňovala, že na nedělní tiskové konferenci potenciální léčebnou metodu prezentoval zavádějícím způsobem.

  Léčba covidu-19 za pomoci krevní plazmy lidí, kteří nemoc prodělali, zatím nebyla vyzkoušena v plnohodnotné klinické studii, FDA ale o víkendu této metodě udělil povolení pro mimořádné použití u hospitalizovaných pacientů nakažených koronavirem.

 • Podle Bolsonara novináři spíš zemřou při nákaze koronavirem

  Brazilský prezident Jair Bolsonaro znovu slovně zaútočil na novináře, kterým sdělil, že mají větší pravděpodobnost úmrtí při nákaze koronavirem, protože nejsou ve formě, píše agentura Reuters. Prezident kritizovaný za svůj přístup k šíření koronaviru řekl, že žurnalisté mají velké pozadí a k vyjádření této skutečnosti použil portugalský urážlivý výraz „bundao“. Nedávno při jiné příležitosti Bolsonaro reagoval na nepříjemnou otázku reportéra výhrůžkou, že tazatele uhodí do obličeje.

 • Francie má 3300 nových nákaz koronavirem, celkově skoro 250 000

  Francie dnes opět ohlásila více nových případů nákazy koronavirem než kdykoli během června a července, když oficiální bilance za poslední den narostla o 3304 případů na celkových 248 158. Minulý týden se denní statistiky dostaly i nad 4000, minulé úterý ovšem přibylo 2238 odhalených infekcí, průměrný přírůstek z posledního týdne tedy i dnes poroste. Francouzské nemocnice zároveň ale nehlásí žádný dramatický nárůst vytíženosti.

 • V Praze přibylo nejvíce nakažených za poslední týden

  V Praze přibylo od pondělního podvečera 78 prokázaných případů covid-19, nejvíc za poslední týden. Od začátku epidemie se v hlavním městě infikovalo 4616 lidí. Přibližně sedm z deseti nakažených už se z nemoci uzdravilo. Počet zemřelých s koronavirem stoupl v metropoli od pondělního podvečera o dva na celkových 109. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice.

  Z deseti pražských obvodů má nejvyšší počet nakažených Praha 4. Od začátku epidemie tam covidem-19 onemocnělo 1 047 lidí. Při zohlednění počtu obyvatel je na tom nejhůře Praha 1, kde na 100 000 lidí připadá od začátku března přibližně 515 infikovaných.

  Podle věku je nejvíc potvrzených případů ve věkové skupině 20 až 29 let, a to 1 171, včetně již uzdravených. Následuje věková skupina 30 až 39 s více než 920 případy.

  Čísla pražských hygieniků o počtu nakažených se liší od údajů ministerstva zdravotnictví. Podle něj bylo v Praze od března prokázáno 4994 případů nákazy. Čísla hygienické stanice nezahrnují případy, které zjistí jiné laboratoře a hygienici je zatím neověřili.

 • Španělská vláda zapojuje do boje s koronavirem armádu

  Do boje s koronavirem SARS-CoV-2 se ve španělských regionech zapojí vojáci. Podle tiskových agentur dnes předseda vlády Pedro Sánchez oznámil, že dal zelenou k využití armády pro účinnější boj proti šíření koronavirové nákazy a větší schopnost oblastních úřadů vysledovat infikované osoby.

  Premiér rovněž vzkázal úřadům autonomních oblastí, že by měly raději samy přijímat rozhodnutí, jak u sebe co nejlépe vést boj proti epidemii než jen spoléhat na ústřední vládu. V této souvislosti řekl, že podpoří žádosti vedoucích regionálních činitelů o vyhlášení nouzového stavu v konkrétních lokalitách.

 • Lidi, již nenosí roušky v obchodech, čeká v Sasku od září pokuta

  Pokuta ve výši 60 eur (1570 korun) bude od 1. září hrozit v Sasku tomu, kdo si v obchodě nebo ve veřejné dopravě nenasadí na obličej roušku. Podle portálu mdr.de to dnes schválila vláda této spolkové země, kam se lidé z Česka často vydávají za nákupy nebo na výlety. Opatření zatím platí do 2. listopadu.

 • Slovensko od 7. září umožní plošné obnovení letů do země

  Slovensko od 7. září zruší stávající zákaz civilních letů do země ze států, které byly označeny jako rizikové z hlediska šíření koronaviru. O uvolnění osobní letecké dopravy rozhodl dnes ústřední krizový štáb, řekl novinářům ministr vnitra Roman Mikulec. Česko není na slovenském seznamu takzvaných rizikových zemí v souvislosti s pandemií nemoci covid-19.

 • MPO zatím schválilo 90 pct žádostí o ošetřovné pro OSVČ

  Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) přijalo od osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) 207 157 žádostí o ošetřovné. Z nich k 24. srpnu schválilo a proplatilo 185 844 žádostí za zhruba 2,2 miliardy korun. Šéf resortu Karel Havlíček (za ANO) to dnes uvedl na Twitteru. Živnostníci měli možnost získat kvůli zavřeným školám dotaci za péči o své děti od března do června. Poslední výzva byla uzavřena 14. srpna, další podle informací na webu MPO není plánována.

 • Ministr Vojtěch byl kvůli nakaženému novináři testovaný na covid-19

  Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) byl testován na covid-19 kvůli setkání s nakaženým novinářem. Výsledek testu byl negativní. Kvůli pozitivně testované poslankyni za ANO Karle Šlechtové hygieniky kontaktován nebyl, řekl dnes novinářům. Ministr se s nakaženým žurnalistou setkal při individuálním rozhovoru. „Byli jsme v kontaktu ve středu, hygiena se mi ozvala v neděli,“ upřesnil ministr, který je zároveň i poslancem za ANO.

 • Spotřebitelská důvěra v USA v srpnu klesla na šestileté minimum

  Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v srpnu druhý měsíc za sebou klesla. Dostala se tak na nejnižší úroveň za více než šest let. Rychlý růst počtu případů nákazy koronavirem v řadě částí USA totiž zvyšuje obavy spotřebitelů ohledně vývoje jejich finanční situace i celé ekonomiky. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board.

 • V Benátkách chybí turisté, v Chorvatsku vrcholí epidemie

  Benátky se ještě loni vyrovnávaly s masovým náporem turistů. Nyní jich je v italském městě nedostatek. V Chorvatsku vrcholí pandemie, Česká republika zvažuje, zda zemi na Jadranu zařadit na seznam rizikových zemí.

  Více se dočtete v článku:

 • U programu COVID-Lázně bylo od pondělí podáno 10 žádostí o dotaci

  Státní fond podpory investic (SFPI) eviduje u programu COVID-Lázně deset podaných žádostí o dotaci a dvě žádosti o platbu. Na dotaz ČTK to dnes za odbor komunikace SFPI uvedla Marie Lukáčová. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) zveřejnilo výzvu k programu v pátek, v pondělí byl prostřednictvím SFPI spuštěn příjem žádostí. Lázeňská zařízení mohou žádosti o dotaci podávat do 30. září, o proplacení poukazů mohou průběžně na měsíční bázi žádat do 29. ledna.

 • ČNB: Firmy z programů COVID získaly k 14. srpnu 18 miliard

  Podnikatelé z programů COVID II, III, Praha a plus k 14. srpnu podle aktuálních dat České národní banky (ČNB) získali 18,1 miliardy korun. Čerpání ve srovnání s předchozím týdnem vzrostlo o téměř 1,1 miliardy korun. Banky ke stejnému datu schválily žádosti za 23,1 miliardy korun. V programu COVID II bylo podle ČNB k 14. srpnu schváleno 2649 žádostí zhruba za 12,3 miliardy korun, podnikatelé čerpali přibližně 11,1 miliardy korun. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), která za úvěry ručí, přijala do programu 4900 řádně podaných žádostí. Předpokládaná kapacita programu je 15 miliard korun.

 • Argentince trápí karanténa, v části země trvá už pět měsíců

  Vyšší konzumace alkoholu a antidepresiv, další kila na váze, absolutní vyčerpanost a nejistota, kdy omezení skončí. Takové jsou podle serveru BBC Mundo důsledky nejdelší karantény, kterou kvůli pandemii covid-19 zažívají už pět měsíců miliony Argentinců. Nehledě na dopad na druhou největší ekonomiku Jižní Ameriky, která byla už před pandemií ve vleklé recesi. Vzhledem k rekordním nárůstům nakažených v posledních dnech, zejména v Buenos Aires, je konec karantény podle BBC v nedohlednu, ač zatím je v části země prodloužena do konce srpna.

 • Řada okresů má jen sporadický výskyt covid-19

  Největší výskyt nemoci covid-19 je nyní v Praze. Řada okresů má jednotky případů, jde o sporadický výskyt. Situace je tak navzdory poměrně vysokému počtu nově pozitivně diagnostikovaných relativně klidná, řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. „Počty nově diagnostikovaných denně jsou odvozené od velkého množství testů, které děláme. Tito lidé jsou v izolaci, takže nemoc dál nešíří. Byli včas odchycení, byli dáni do izolace, vytrasováni a nemoc se nešíří,“ uvedl Dušek. Podle něj byl za srpen počet nově diagnostikovaných poměrně vysoký, stále ještě doznívalo ohnisko v Moravskoslezském kraji. „Pouze pět procent nově diagnostikovaných bylo hospitalizovaných a 0,6 procenta mělo těžký průběh,“ uvedl Dušek. Nad 65 let je 11 procent nemocných, nad 75 let pět procent. Podle něj jde o běžný obrázek respirační nemoci v letním období, na podzim očekává minimálně stejný záchyt nových případů, spíš ale vyšší.

 • Starostové budou data o covidu-19 dostávat jednou za týden

  Starostové obcí s rozšířenou působností budou data o nemoci covid-19 dostávat od Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jednou týdně. Půjde o komplexní přehled základních epidemiologických parametrů. Podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška bude na podzim možné, aby se data aktualizovala denně. Podle Duška rozhodně nedostanou starostové data o konkrétních nakažených. „Nikdy jsme nežádali o to, abychom věděli, kteří lidé v obci jsou nakažení,“ řekl předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

 • Liberecký kraj posílil kvůli koronaviru krizový fond o 31 milionů

  O dalších 30,62 milionu korun posílil dnes Liberecký kraj krizový fond, ze kterého hradí náklady spojené s pandemií nového koronaviru. Zvýšení fondu schválili zastupitelé. Celkově tak měl kraj v krizovém fondu od začátku roku k dispozici bezmála sto milionů korun. Důvodem jeho dalšího navýšení je nákup 1,5 milionu ochranných nanoroušek téměř za 71 milionů korun, které má do konce září dodat společnost CUBO Investments, informoval zastupitele hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který návrh předkládal.

Sdílejte článek