Hlavní obsah

Práce už od 14 let? Novela povoluje přivýdělky i mladým brigádníkům

Foto: Prace.cz

Ilustrační foto.

Prvního června vstupuje v účinnost novela zákoníku práce, která mimo jiné umožňuje o prázdninách brigádničit také čtrnáctiletým. Dosud přitom bylo možné vydělávat na brigádách pouze po dokončení povinné školní docházky.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Během letních prázdnin mohou nově pracovat i děti od čtrnácti let. Prvního června se totiž díky změně zákoníku práce (takzvaná flexinovela) mění pravidla pro práci mladistvých. Zatímco dosud mohli mladiství pracovat až po dokončení povinné školní docházky, tedy nejdříve od 15 let, nová úprava možnost rozšiřuje i na mladší věkovou skupinu. Platí pro ně ale řada omezení, která mají chránit jejich zdraví, vzdělávání, ale i morální rozvoj.

Na brigádu mohou čtrnáctiletí nastoupit pouze během hlavních letních prázdnin a za přesně daných podmínek. Pro rok 2025 připadá podle Ministerstva práce a sociálních věcí toto období na dny od 28. června do 31. srpna. Pracovní doba je omezena na maximálně 35 hodin týdně, přičemž denní úvazek nesmí přesáhnout sedm hodin. Zakázány jsou noční směny, práce přesčas i jakákoli pracovní činnost mezi 20. a 22. hodinou.

„Připomeňme, že doposud mohly děti mladší 15 let pracovat jen ve výjimečných případech – v umělecké, kulturní, reklamní nebo sportovní činnosti. Proto se například i v databázi portálu JenPráce.cz dosud objevovaly brigády pro 14leté jen zcela výjimečně. V praxi šlo o jednotky nabídek ročně, například komparz v reklamě či výpomoc při kulturních akcích, což je v porovnání s celkovým počtem brigád zanedbatelný podíl,“ komentuje změny datový analytik portálu JenPráce.cz Michal Španěl. Změny se týkají taky starších mladistvých, kteří ještě nemají ukončenou povinnou školní docházku.

Čtrnáctiletí brigádníci podle něj nesmějí vykonávat činnosti uvedené ve vyhlášce o zakázaných pracích a pracovištích, které by mohly ohrozit jejich zdraví nebo vývoj. Pracovní doba i odpočinek jsou pečlivě regulovány – mladší patnácti let musí mít během každých 24 hodin zajištěn nepřetržitý odpočinek v délce alespoň 14 hodin (oproti 12 hodinám u patnáctiletých). Mladiství musí také absolvovat vstupní lékařskou prohlídku.

Pro uzavření pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce je nezbytný písemný souhlas zákonného zástupce. Minimální hodinová mzda je pro mladistvé nastavena na stejné částce jako pro dospělé - pro rok 2025 tak činí 124,40 Kč za hodinu.

Kde mohou čtrnáctiletí pracovat

  • Jako vhodné brigády pro tuto věkovou skupinu uvádí Ministerstvo školství činnost táborového vedoucího, animátora, pomocnou sílu v cukrárně nebo kavárně či obecně v pohostinství -nikoliv ale tam, kde se převážně prodávají alkoholické nápoje.
  • Vydělávat si mohou také například ručním mytím aut, pomocnými pracemi v administrativě, jako je vyřizování korespondence nebo plánování schůzek, doručováním zásilek, obsluhou v kině či prodejem vstupenek. Uplatnění najdou i při správě sociálních sítí a webových stránek, překladech, soukromém doučování, úklidu a pomocných činnostech v domácnostech. Mezi další možnosti patří účast na průzkumech, grafická tvorba nebo výtvarná práce v oblasti multimédií.
  • Nepřípustná je pak podle Ministerstva práce a sociálních věcí obsluha v nočním podniku nebo manuální práce takového charakteru, kdy je zřejmé, že může dojít k fyzickému nebo psychickému přetížení nezletilého.

S účinností novely Španěl očekává, že se během léta právě první inzeráty cílené na tuto skupinu objeví. Je podle něj ale také pravděpodobné, že zaměstnavatelé nebudou vyhlašovat nějaké speciální inzeráty, jen budou na své normální inzeráty brigád zvažovat i o rok mladší uchazeče.

Firmy chtějí spíš starší zaměstnance, mladí zájem mají

Firmy podle Španěla dávají přednost starším brigádníkům, kteří mohou pracovat bez zvláštních omezení. Pokud přesto zaměstnají čtrnáctileté, bývá to zpravidla na pozicích spadajících do kategorie lehkých prací – typicky se jedná o pomocné role na dětských táborech či sportovních kempech, při sběru ovoce a drobných pracích v zemědělství, při jednoduchých úkonech v pohostinství nebo při administrativní podpoře v kancelářích. Právě v těchto odvětvích mohou nejmladší brigádníci reálně najít pracovní uplatnění.

„Největší překážkou na straně zaměstnavatelů jsou přísné zákonné podmínky a omezení spojené se zaměstnáváním mladistvých, které u čtrnáctiletých platí v plném rozsahu. Zaměstnavatel musí zajistit, že práce neohrozí zdraví ani vzdělání dítěte a že bude splněna omezená doba výkonu,“ vysvětluje.

Podle ředitele náboru a marketingu ManpowerGroup Jiřího Halbrštáta by firmy měly o mladé pracovníky zájem, ale pro mnohé je prostě jednodušší najmout někoho staršího. Mladší lidé na pracovním trhu podle něj sice představují nové možnosti, ale zároveň staré obavy.

„Na papíře to vypadá jako vstřícný krok směrem k větší pracovní flexibilitě mladých, ve skutečnosti je ale trh zatím opatrný. Nová možnost se zatím příliš neprojevila v nabídce brigád. Firmy sice registrují teoretický potenciál, ale zároveň si uvědomují, že zaměstnat čtrnáctiletého není totéž jako najmout si studenta před maturitou. Právní rámec je přísný, administrativa složitější a reálné riziko pochybení vyšší,“ myslí si.

Malé podniky nebo provozovatelé sezónních aktivit by podle něj často ocenily flexibilní výpomoc v podobě mladých brigádníků, ale váhají ze strachu z porušení předpisů, z kontroly inspektorátu práce i z odpovědnosti v případě úrazu. Pro firmy bez HR zázemí je tak jednodušší najmout si šestnáctiletého studenta než řešit komplikace spojené s věkem čtrnácti let.

„Proto je většina takto zaměstnaných žáků z okruhu příbuzných a známých, kde je větší vzájemná důvěra. Většina zaměstnavatelů v tuto chvíli vyčkává – přirozený vývoj ukáže, zda se legislativa prakticky ustálí a jaké budou první zkušenosti z praxe,“ říká Halbrštát.

Zájem ze strany mladých ale podle odborníků je. Poptávka po brigádách je v Česku obecně vysoká a přivýdělky při studiu jsou běžné. Mladí lidé navíc touží po větší svobodě a možnostech, které určitá finanční nezávislost na rodičích přináší.

„Doba nabízí stále více lákadel a určitých „standardů“ mezi mladými, na které často potřebují značný přivýdělek. Studenti se chtějí osamostatnit, cestovat, pořídit si nový telefon, kupovat si jídlo a pití, využívat různé aplikace a služby - to vše stojí peníze, které většina rodičů nemusí mít k dispozici,“ vysvětluje Španěl.

„Mladí dnes dozrávají rychleji, jsou informovaní, mají vyšší finanční ambice a chuť získat první zkušenosti. Evidujeme první dotazy i poptávky od této věkové kategorie – nejčastěji přes rodiče nebo ve školním okolí. Motivace se různí: někdo chce vlastní kapesné, jiný touží po zkušenostech, další hledá ‚vstupenku‘ do digitálního světa práce,“ potvrzuje Halbrštát.

O masový nástup čtrnáctiletých na brigády se tak nejedná, už nyní jsou ale vidět první vlaštovky a je jen otázkou času, kdy trh začne reagovat flexibilněji.

Doporučované