Hlavní obsah
Online

Evropa má dva miliony nakažených, stále nejvíce z kontinentů

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

23. 5. 7:43
aktualizováno • 23. 5. 22:58

Koronavirem se po celém světě nakazilo více než 5,2 milionů lidí. Nejhůře zasaženou zemí zůstává USA. Brazílie v počtu nakažených koronavirem překonala Rusko, a je tak nyní na druhém místě. Vývoj dění ve světě sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- V Rusku za posledních 24 hodinách přibylo 9434 případů nákazy koronaviru. Celkem již úřady evidují 335 882 potvrzených případů infekce. Zveřejněním nejnovější bilance z hlediska počtu nakažených se Rusko vrátilo na druhou příčku na světě, na níž ho v noci na dnešek krátce vystřídala Brazílie.

- Španělsko otevře od července hranice turistům ze zahraničí. Podle agentury Reuters to dnes oznámil premiér Pedro Sánchez. Španělsko s ohledem na klesající počty nově nakažených covidem-19 i zemřelých postupně ruší koronavirová opatření.

- Brazílie, jejíž prezident Jair Bolsonaro zlehčuje vážnost epidemie, stále hlásí velké přírůstky. V zemi se nakazilo již více než 330 800 lidí a je tak třetí nejhůře zasaženou zemí světa.

- Úřady v evropských zemích zaregistrovaly nejméně 2 001 995 případů, z čehož 173 133 pacientů kvůli komplikacím způsobeným covidem-19 zemřelo. Vyplývá to z propočtů AFP. Celosvětově se nákaza potvrdila u 5 244 616 lidí a vyžádala si 339 011 obětí.

Světové dění jsme sledovali i včera:

 • 67 nových úmrtí ve Švédsku, nejvíce od 18. dubna

  Švédsko oznámilo první případ nákazy koronavirem na konci ledna, ke dnešnímu dni země eviduje už 33 188 pozitivních testů. Za posledních 24 hodin do tamních statistik přibylo 67 nových úmrtí, celkové číslo tak vyšplhalo na 3992.

 • Španělsko od července umožní vstup do země zahraničním turistům

  Španělsko otevře od července hranice turistům ze zahraničí. Podle agentury Reuters to dnes oznámil premiér Pedro Sánchez. Španělsko s ohledem na klesající počty nově nakažených covid-19 i zemřelých postupně ruší opatření, která ve snaze zabránit šíření koronaviru zavedlo v polovině března. Země patří v Evropě k nejvíce zasaženým touto infekcí.

 • Slovenští navrátilci ve státní karanténě ukončili blokádu hranice

  Nespokojení slovenští navrátilci dnes ukončili blokádu na dálničním hraničním přechodu s Rakouskem u Bratislavy, informovala televize TA3. Od pátku zde protestovali proti tomu, že jim byla po návratu z ciziny nařízena státní karanténa.

  Navrátilci se dožadovali, aby po návratu ze zahraničí mohli setrvat v domácí namísto státní 14denní izolaci. Tuto možnost jim ale vláda hodlá povolit teprve tehdy, až bude zprovozněna mobilní aplikace v projektu takzvané chytré karantény. Kvůli průtahům spojeným s posudkem od společností Google a Apple, jejichž systémy jsou využívány v mobilních telefonech, bylo její spuštění původně plánované na pátek odloženo. Většina z protestujících souhlasila s kompromisem, že nyní sice do státní karantény půjde, bude ji ale moci opustit a přejít do domácí izolace, jakmile bude trasovací aplikace chytré karantény zprovozněna.

 • Írán otevře muzea, památky i svatyně

  Íránský prezident Hasan Rúhání dnes oznámil, že v neděli znovu otevřou muzea a historické památky. V Íránu a mnoha dalších arabských zemích začíná svátek íd al-fitr, který značí konec postního měsíce ramadánu.

  Svatyně, ve kterých často docházelo k rychlému přenosu nákazy, pak otevřou v pondělí. Návštěvníci budou muset dodržovat pravidla sociálního odstupu, nosit ochranné roušky i rukavice a také si donést vlastní modlitební koberec.

 • Fotky z ostrova přízraků. Mykonos vyhlíží spásu, své turisty

  Když letos přistanete - na samém počátku turistické sezony - na řeckém Mykonosu, nestačíte se divit: ostrov tradičně plný majetných turistů se změnil v přízrak. Přečtěte si v naší fotoeseji, jak to místní prožívají.

 • Rusko je opět druhou nejpostiženější zemí co do počtu nakažených

  V Rusku za posledních 24 hodin přibylo 9434 případů nákazy koronaviru. Celkem již úřady evidují 335 882 potvrzených případů infekce. Zveřejněním nejnovější bilance z hlediska počtu nakažených se Rusko vrátilo na druhou příčku na světě, na níž ho v noci na dnešek krátce vystřídala Brazílie. Jihoamerická země nyní registruje 330 890 infikovaných, přičemž statistikám vévodí s počtem více než 1,6 milionu nakažených Spojené státy.

 • Španělskem hýbou protivládní protesty

  V Madridu dnes protestují příznivci krajně pravicové strany Vox. Žádají rezignaci španělského premiéra Pedra Sáncheze a vicepremiéra Pabla Iglesiase za to, jak podle nich zvládli krizi kolem koronaviru.

 • „Péče o ženu a dítě není zločin,“ brání Cummingse vlivný britský politik

  Jeden z nejvlivnějších ministrů konzervativního kabinetu Michael Gove vystoupil na Cummingsovu obranu s tím, že „péče o ženu a dítě není zločin“.

 • Prudký nárůst případů hlásí Bangladéš

  Bangladéš zaznamenal v posledních 24 hodinách rekordní nárůst nových případů koronaviru. Tamní úřady oznámily 1873 nově infikovaných. Celkový počet nakažených tak vzrostl na 32 078. Od pátku zemřelo v zemi na covid-19 dalších 20 lidí, čímž stoupl celkový počet úmrtí na 452.

 • Cummings pravidla karantény neporušil, říká Downing Street

  Kancelář britského premiéra popřela možnost, že by Johnsonův poradce Dominic Cummings porušil pravidla karantény. Podle mluvčího Downing Street pobýval Cummings poblíž svých rodičů, nikoliv přímo u nich. Se ženou se tam údajně přesunul kvůli svým dětem, a to pro případ, že by se jim oběma udělalo špatně a neměl se o ně kdo postarat.

  Cummings porušil zákaz vycházení asi týden po jeho zavedení. Podle oficiálního stanoviska vlády by se o jeho dodržování měli snažit i lidé, kteří mají děti.

 • „Spořivé“ země EU zveřejnily alternativní návrh záchranného fondu

  Rakousko, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko dnes představily alternativní návrh vůči francouzsko-německému plánu záchranného fondu pro hospodářskou obnovu v Evropské unii po krizi způsobené koronavirem. Jeho základem by mělo být poskytování výhodných úvěrů, a to nanejvýš po dobu dvou let, informovaly agentury DPA a APA.

  Skupina označovaná jako „šetrná čtyřka“ v dnes zveřejněném protinávrhu prosazuje, aby byly peníze distribuovány jednotlivým zemím pouze ve formě výhodných úvěrů, nikoliv přímých dotací. Pomoc státům a odvětvím má být adresná, například v podobě podpory výzkumu a inovací či přechodu k „zelené ekonomice“. Konkrétní objem prostředků v zamýšleném fondu alternativní plán neobsahuje.

 • Kuba ohlásila úspěch se dvěma léky při léčbě covid-19

  Kubánské zdravotnické úřady ohlásily úspěch se dvěma léky při léčbě covid-19 u pacientů s těžkým průběhem nákazy koronavirem. Podařilo se díky nim snížit počet úmrtí. Informovala o tom agentura Reuters. Na karibském ostrově s 11 miliony obyvatel se potvrdila nákaza koronavirem u 1916 lidí a zemřelo tam 81 pacientů. Z 200 aktivních případů tam v minulých devíti dnech zemřeli dva lidé.

  Jedním z podávaných léků je itolizumab, tedy monoklonální protilátka vyráběná na Kubě i v jiných zemích. Druhým pak je peptid, který je na Kubě klinicky testován pro pacienty s revmatickou artritidou.

 • 180 nových případů evidují Filipíny

  Filipíny hlásí 180 nových případů nákazy koronavirem. Celkový počet nakažených tak stoupl na 13 777. V zemi se zatím uzdravilo 3177 lidí.

 • Johnsonův poradce porušil karanténu, opozice teď žádá jeho propuštění

  Dominic Cummings, klíčový poradce britského premiéra Borise Johnsona, porušil zákaz vycházení. Přestože trpěl příznaky nemoci covid-19, cestoval na začátku karantény za svými rodiči do anglického města Durham, které leží asi 400 kilometrů od Londýna. Labouristická strana nyní žádá jeho propuštění.

 • 642 nově infikovaných hlásí Singapur

  642 nových případů nákazy zaznamenal Singapur, celkový počet v zemi tak vzrostl na 31 068. Většina z nakažených pochází z ubytoven pro zahraniční dělníky. Pouze 6 nakažených pochází ze Singapuru. Země zatím zaznamenala pouze 23 úmrtí na covid-19, informuje deník The Guardian.

 • Počet nakažených v Africe překonal 100 tisíc

  Celkem 103 933 potvrzených případů nákazy koronavirem hlásí Afrika. Třetí největší kontinent světa zatím oznámil 3183 úmrtí souvisejících s covid-19 a 41 473 lidí se již uzdravilo.

 • V Rusku za poslední den přibylo 9434 případů nákazy koronavirem

  V Rusku za posledních 24 hodin přibylo 9434 případů nákazy koronavirem. Denní bilance se tak již osmým dnem po sobě drží pod hranicí 10 000 případů. Na komplikace doprovázející nemoc covid-19 v posledním dnu zemřelo 139 lidí, což je mírný pokles oproti rekordním 150 obětem o den dříve.

  Celkem již úřady evidují 335 882 potvrzených případů infekce. Denní přírůstek dnes sice poprvé po třech dnech opět překročil hranici 9000, již více než týden však zůstává pod úrovní 10 000, nad níž se držel téměř celou první polovinu května.