Hlavní obsah

Části Francie a Itálie postihly bleskové záplavy. Vlna strhávala mosty i domy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Profimedia.cz

Snímek strženého mostu nad řekou Vésubie ve městě Roquebillière v jihovýchodní Francii.

Reklama

Na jihovýchodě Francie a severu Itálie pokračují pátrací akce a práce na odstraňování škod po extrémně silných deštích, které alpské oblasti zasáhly v pátek a v sobotu. Pohřešuje se desítka osob, italské úřady evidují dvě oběti.

Článek

Na jihovýchodě Francie a severu Itálie se rozvodnily řeky a strhávaly domy či silnice poté, co za několik hodin napadly desítky až stovky milimetrů srážek. Stále se pohřešuje nejméně desítka osob, italské úřady evidují dvě oběti na životech.

„Bezprecedentní katastrofa, událost, jakou jsme neviděli po více než století,“ hodnotil podle webu franceinfo situaci starosta města Nice Christian Estrosi. Právě oblast kolem centra Azurového pobřeží je z francouzských regionů nejhůře postižena. Silný déšť tam začal už před pátečním polednem a srážkové úhrny za desetihodinový úsek se pak vyšplhaly až k 500 milimetrům.

Výsledkem byla povodňová vlna, která strhávala mosty i celé domy, přerušila dodávky proudu a některé obce odstřihla od okolního světa. Podle informací agentury AFP bylo dnes ráno ve francouzském departementu Alpes-Maritimes v terénu na 1000 hasičů ve snaze odstranit škody a zajistit pohřešované. Do pátracích akcí jsou zapojeny i stovky záchranářů a příslušníků ozbrojených sil.

Podobný vývoj hlásilo vícero italských regionů, zejména Údolí Aosty a Piemont. Podle agentury ANSA některá místa zaznamenala rekordní srážkové úhrny, když za „několik málo hodin“ spadlo tolik deště jako běžně za šest měsíců. Materiální škody se prý vyšplhají na desítky milionů eur poté, co velká voda ničila obydlí i pozemní komunikace.

Podle posledních informací už italské úřady pohřešovaly pouze dva lidi, zároveň v souvislosti se záplavami evidovaly dva mrtvé. Při záchranné akci v Údolí Aosty zahynul 53letý velitel sboru dobrovolných hasičů, v sousedním Piemontu zemřel 36letý muž, když rozvodněná řeka Sesia odnesla auto, v němž seděl i se svým bratrem. Ten se dokázal zachránit.

Šéfové některých zasažených regionů vyhlásili kvůli živelní pohromě kalamitní stav, přičemž poukazovali na „enormní škody“. Italský premiér Giuseppe Conte avizoval, že jeho vláda situaci věnuje „maximální pozornost“.

Reklama

Doporučované